Každá domácnost hostí miliony bakterií, virů a roztočů. Doma se setkáte nejčastěji s Escherichií coli, kampylobakterem a salmonelou. Jak s nimi zatočit? Zvolte správnou taktiku.
Obsah
Nejčastější nezvaní hosté v domácnosti
Salmonela a kampylobakter
Dvě nejrozšířenější bakterie se ukrývají ve vaší kuchyni. Hostí je kuchyňský dřez, houbička na mytí nádobí, prkénko na krájení potravin, pracovní deska i lednice. Salmonela se nachází v kuřecím mase a vejcích, kampylobakter ve všech druzích drůbežího masa, mléce i vodě. Z jídla se tyto bakterie snadno dostanou do ledničky, na kuchyňskou linku, do dřezu, na utěrky i kuchyňské spotřebiče.
Sarratia marcescens
Našli jste ve sprchovém koutě nebo ve spárách mezi dlaždičkami červený povrch? Pak se ve vaší koupelně usídlila nebezpečná bakterie Sarratia marcescens. Může způsobit zánět močových cest.
Escherichia coli (E. coli)
Útočištěm E. coli jsou hlavně místnosti, kde se vyskytují potraviny a voda. Nachází se většinou i v pračce. Bakterie Escherichia coli mohou proniknout až do tlustého střeva, kde se rychle množí a způsobují zažívací potíže a vředy. Některé druhy E. coli mohou zavinit také zánět močového měchýře.
Roztoči
Vyhřátá postel je doslova rájem roztočů. Malé potvůrky, které nejsou pouhým okem vidět, se živí šupinkami lidské kůže a v posteli přežívají díky teplu a vlhku.
Pokud pravidelně leháte na pohovce, namnoží se i tam. Každý roztoč za život vyprodukuje množství exkrementů, které víří vzduchem a způsobují zdravotní potíže nejen alergikům a astmatikům. Nejvíce roztočů žije v matracích, polštářích, peřinách, dekách, plyšových hračkách, závěsech a kobercích.
Chřipkové viry
Během chřipkové sezóny se před viry neschováte ani doma. V uzavřených místnostech virus přežívá několik hodin. Na hladkém povrchu z plastu nebo kovu se drží až 48 hodin, v oblečení a na posteli 12 hodin. Na rukou zůstává pouhých 5 minut.
Dejte virům a bakteriím sbohem
1. Zaměřte se na lednici
V lednici si libují ty nejnebezpečnější bakterie způsobující onemocnění střev a další zdravotní potíže. Nachází se zde daleko více bakterií než na záchodovém prkénku.
Lednici čistěte třeba octem. Slouží jako přirozená dezinfekce a pohlcuje pachy. Použít můžete i klasický dezinfekční prostředek. Do lednice nedávejte nezabalená jídla. Jsou snadným terčem bakterií, které se rychle dostanou do vašeho těla. Některé lednice disponují i antibakteriální ochranou. Více se o této funkci dočtete například v tomto článku.
2. Nezapomínejte na houbičku
Mokro, teplo a zbytky jídla dělají z houbičky líheň bakterií. Houbičku měňte nejlépe každý týden. Po umývání ji opláchněte, vyždímejte z ní všechnu vodu a nechte pořádně vyschnout. Pokud ji necháte ležet mokrou ve dřezu, množení bakterií jen podpoříte. Nikdy nepoužívejte jednu houbičku na mytí nádobí i utírání kuchyňských ploch. Riziko kontaminace je velmi vysoké. Na kuchyňskou linku si raději vyhraďte speciální hadřík.
Chcete roztočům pořádně zavařit? Vyměňujte ložní prádlo nejlépe 1× týdně. Ráno postel nezastýlejte a peřiny nechte volně rozhozené.
4. Občas zapněte pračku na prázdno
Pračka je domovem mnoha bakterií. Zbytky pracího prášku, vlhkost a teplo představují ideální kombinaci pro množení bakterií a plísní. Problém vyřeší zapnutí pračky bez prádla na 90 stupňů. Pokud vaše pračka nabízí speciální program určený k čištění, alespoň 1× za 3 měsíce ho zapněte. Poté vyčistěte i filtr, zásobníky na prací prostředky a gumové těsnění dvířek.
5. Uklízejte i opomíjená místa
Jedná se hlavně o povrchy, na které saháme nejčastěji. S hadrem namočeným v dezinfekčním prostředku se při úklidu vrhněte na úchytky skříněk, dvířka lednice, kliky ode dveří, vypínače světel, dálková ovládání a počítačovou klávesnici. Zabráníte hromadění bakterií a jejich následnému přenosu.
6. Pořiďte si klimatizaci
Moderní klimatizace Samsung nabízí technologii Virus Doctor. Ze vzduchu odstraňuje pyly i prach, hubí až 99 % chřipkových virů a ničí nebezpečné bakterie. Díky iontové technologii a speciálním filtrům tak trumfne i čističku vzduchu. Pořízení klimatizace se vyplatí zejména alergikům, astmatikům, chronicky nemocným a rodinám s malými dětmi.
7. Větrejte
Sprchování, vaření, sušení prádla i samotné dýchání způsobuje vlhkost. Pokud se vaše domácnost potýká s vlhkostí delší dobu, mohou se na zdech objevit nebezpečné plísně.
Kumulace vydýchaného a vlhkého vzduchu nahrává také množení nebezpečných bakterií a poskytuje skvělé podmínky pro viry. Základem všeho je prevence v podobě pravidelného větrání. Okna otevírejte každého ráno, po příchodu z práce i před spánkem. Ve dnech, kdy jste doma, můžete větrat častěji. V kuchyni používejte digestoř po celou dobu vaření.
8. Nechte domov zazelenat
Některé druhy pokojových rostlin přirozeně čistí vzduch. Mezi nejúčinnější patří malolistý fíkus, ledvinovník, aloe vera, datlová palma, dracéna, filodendron, tchynin jazyk a lopatkovec.