Být rodičem je velká zodpovědnost a teď v létě se nabízí otázka, zda nechat běhat dítko na sluníčku, nebo mu přikázat, aby se drželo spíše ve stínu. Co je správné? Odpověď není jednoznačná, ale jisté je, že bez slunečního záření by lidský organismus nemohl správně fungovat. Na druhou stranu však není dobré podcenit prevenci a minimalizovat riziko spálení kůže. Budete-li dodržovat následující pravidla, prožijete prosluněné měsíce v klidu a pohodě.
Proč jsou sluneční paprsky důležité?
Chcete-li, aby se vaše dítě správně vyvíjelo, rozhodně mu pobyt na sluníčku neodpírejte. Sluneční záření stimuluje organismus k produkci vitamínu D, který je nezbytný pro vývoj kostí, mozkovou činnost a správné fungování imunitního systému. Právě tyto důvody jsou pádným argumentem k tomu, proč děti posílat ven pravidelně a na dostatečně dlouhou dobu.
Menší děti však mají pokožku poměrně citlivou, a proto není vhodné pobyt na sluníčku hrotit do extrému – dětská pokožka by naopak měla být slunečním paprskům vystavována pozvolna a postupně dobu prodlužovat.
Zároveň dítěti nezapomeňte dát vhodné oblečení z prodyšného materiálu. Jako ideální se jeví bavlna, nepříjemná jsou naopak umělá vlákna.
Kolik času by mělo dítě na sluníčku trávit?
Potřebujete konkrétní čísla? Přesnou dobu, kterou může vaše dítě strávit opalováním, stanovíte na základě jeho fototypu. Logicky platí, že se tmavší fototyp spálí za delší dobu než fototyp světlejší, nicméně roli samozřejmě hrají i individuální zdravotní predispozice a další faktory.
Nejcitlivější kůži mají malé děti. Ve věku do šesti měsíců by se slunečnímu záření neměly vystavovat vůbec a ve věku do jednoho roku jen na velmi omezenou dobu. Naprostou samozřejmostí je ochrana kvalitním opalovacím krémem určeným pro děti (tzn. bez obsahu parabenů, alkoholu a dalších nežádoucích látek). Kosmetika na opalování by měla být na kůži aplikována v dostatečném předstihu.
Při pobytu na intenzivním slunci dítěti hrozí úžeh či úpal, a proto je vhodné je chránit pomocí pokrývky hlavy. Zároveň dohlížejte na dodržování pitného režimu – děti průběžné doplňování tekutin příliš neřeší.
Chcete-li se vyhnout nejprudšímu slunci, omezte čas strávený venku v době mezi 11. až 15. hodinou.
Velmi dobrou prevencí je zvýšená konzumace potravin s obsahem beta-karotenu. Kromě doplňků stravy se jedná o ovoce a zeleninu, jako jsou mrkev, mango, meruňky či špenát. Do jídelníčku byste je měli zařadit v dostatečném předstihu.
Nezapomínejte na ochranu očí
Nejen pokožka, ale také oči vyžadují zvýšenou pozornost. Přímé slunce může poškodit rohožku nebo oční čočku a v horším případě způsobit zánět. Nejúčinnější ochranou jsou brýle s UV faktorem, nejlépe v kombinaci s kšiltovkou.