Cibule s medem

Cibule s medemCibule s medem

Cibule s medem  Med představuje doslova přírodní pokladnici široké škály různých prospěšných látek, jako jsou vitamíny skupiny A, B a C a mnoho minerálů (vápník, fosfor a celá řada dalších). Od pradávna proto slouží coby přirozené antiseptikum.

Podobnou malou zelenou lékárnou je i cibule. Ta obsahuje dávku vitamínu C a značné množství vitamínů B. Díky přítomnosti slizů a pektinů má pozitivní vliv rovněž na střevní choroby. Pro podíl fytoncidů, tedy látek s antibakteriálním účinkem vyskytujících se ve vyšších rostlinách, si umí poradit také s mikroby. Nejdůležitějšího zástupce této kategorie reprezentuje především alicin. Významný je i obsah draslíku a křemíku.

Tyhle dvě vitamínové bomby proto ve vzájemném spojení znamenají ideální recept na boj se zákeřným kašlem, pomohou organismu při odhlenění. Jak si takový cibulový sirup vyrobit?

 

Cibule s medem – recept na cibulový sirup

Na jednu středně velkou cibuli budete potřebovat asi tři lžíce medu. Cibuli jednoduše nakrájíte na drobné kostičky, přidáte med a celý „lektvar” nechte několik hodin uležet, nejlépe přes noc, aby měla cibule čas pustit šťávu. Některé recepty nahrazují med cukrem. Ač ten třtinový se vyznačuje vyšším obsahem důležitých vitamínů a minerálů jako železo nebo zinek než klasický řepný, doporučovali bychom i tak původní postup neměnit. Med je nezastupitelný a přidáte-li jej, cibule navíc uvolní šťávy větší množství a rychleji. V rámci zkrácení procesu přípravy můžete ještě směs zahřát.

Před konzumací ji lze ještě propasírovat nebo přecedit, abyste se zbavili kousků cibule, ale to je spíše už jen záležitost kosmetická. Pokud vám kousání syrové cibule nevadí, nechte ji tak, jak je. Jestliže si přece jen dáte práci s pasírováním, můžete podávat tento prostředek i nejmenším dětem. Uvádí se, že je vhodný již přibližně od jednoho roku věku. Díky medu jim navíc určitě bude chutnat, sladkou chuť si výsledný produkt udrží. Užívejte jednu lžičku přibližně třikrát denně, ovšem pozor, funguje na vykašlávání, pokud tedy trpíte na kašel suchý, mohlo by dojít k výraznějšímu podráždění.

Hodnocení
Datum
Komentář
Díky Míšo, hezký článek
Hodnocení
5

Zatím žádné komentáře