Jóga může někomu připadat jako módní záležitost, ale jedná se o tisíce let staré učení. Jelikož se znalosti předávaly ústně, není pravé stáří tohoto prospěšného cvičení známé. Někteří vědci se domnívají, že se může jednat až o 10 tisíc let. První spisy byly přepisované na palmových listech, ale ty se lehce poničily a jejich trvanlivost je tedy velice omezená.
Nicméně v severní Indii bylo poprvé slovo jóga použito. Bahmáni, védští kněží, zaznamenali písně, mantry, texty a různé rituály. Asi nejznámnějším dochovaným spisem je Bhagavad-Gîtâ, který byl sepsán asi 500 let před naším letopočtem.
Rozšiřování jógy za hranice Indie
Teprve na konci 19. století se začala jóga rozšiřovat z indického území na západ, kde si brzy získala velké množství příznivců.
I když byly jóga a meditace představené Američanům v Chicagu v 18. století Swamim Vivekanandem, obrovský zlom přišel až po válce, v roce 1947, kdy si v Hollywoodu Indra Deviová otevřela svoje první studio. Představila světu hatha jógu, jenž se okamžitě stala hitem.
Jógu praktikují veřejně známé osobnosti, které jí vděčí za svojí fyzickou i mentální kondici, které ke svým profesím potřebují. Zmiňme například herečku Jennifer Aniston, hráčku pokeru Celine Lin, komika Russella Branda nebo fotbalistu Davida Beckhama a jeho manželku, módní návrhářku a bývalou Spice Girl Victoria Beckham.
Praktikování jógy
Cvičení jógy není opravdu o stání před zrcadlem ve fitku a snaha o perfektní pozici. Pravidelné praktikování jógy má celou řadu ověřených přínosů při léčbě chronických bolestí, léčbě diabetes nebo vysokého krevního tlaku. Při pravidelném cvičení se zvyšuje pružnost tělesného aparátu, svaly jsou silnější a vyrýsovanější, udržuje se vyrovnaný metabolismus, pomáhá k hubnutí, posiluje respirační a kardiovaskulární systém, napomáhá k lepšímu spánku, posiluje imunitu.
A zásadní je především dýchání, na který je kladen velký důraz. Každý den se musíte nadýchnout alespoň 20 000 krát, a aby mohl náš organismus správně fungovat a zásobovat všechny orgány dostatečným množstvím kyslíku, musíme se naučit dýchat.
Díky stresu a vypětí mnozí z nás dýchají mělce a povrchně, a to napětí a stres neodsune. Naopak hluboké dýchání do břicha náš organismum krásně okysličí, což harmonizuje kromě těla i naši mysl. A s tím se pojí naše koncentrace, nálada, duševní jasno.
Jógové cesty
Jóga není jen o cvičení, pro jogíny se jedná o druh cesty. A stejně jako se lidé od sebe liší svými jenž jsou mezi s sebou provázány, tyto jsou nejzákladnější.
Karmajóga – se zabývá lidskými činy, jejich příčinami a následky. Dle etiky a úmyslu konání se každý skutek odrazí na těle, mysli a vědomí. Nejdůležitější je tedy konat bezpodmínečné dobro.
Bhaktijóga – je cestou oddanosti stejně k lidem, zvířatům a přírodě.
Džňánajóga – je spíše filozofickou cestou, cílem je sebepoznání a rozlišení mezi skutečností a neskutečností.
Hathajóga – znamená disciplinované praktikování a využití energie a vůle.
Rádžajóga – královská cesta jógy nebo se jí také říká osmistupňová stezka. Je především o sebedisciplíně a kromě cvičení i o meditaci.
Jóga ale není jenom seriózní záležitostí, i když se jejím praktikováním snažíme dosáhnout fyzické a mentální rovnováhy.
Tady je pár údajů, které vás možná překvapí anebo i pobaví.
Jen ve Spojených státech amerických pravidelně praktikuje jógu přes 36 milionů lidí.
72% praktikujících činí ženy a většině z nich je pod 44 let.
Díky svojí rostoucí popularitě vznikly různé odnože a druhy, teď můžete cvičit přes 100 stylů, od iyengar, hatha, bikram, těhotenské, power, aštangy, restorativní … mohli bychom pokračovat a mezi tím určitě nové styly vzniknou.
Na Instagramu se neustále pohybuje kolem 60 milionů příspěvků ohledně jógy.
Průzkum ukázal, že pravidelné praktikování jógy zpomaluje procesy stárnutí. Kdo by si to nepřál? Tak hop a na podložku.
Za lekce jógy se evidentně platí a globálně se uvádí částka $80 miliard, na kolik lze tuto částku odhadnout, je však otázkou.
Slovo jóga pochází ze Sanskrtského slova „jednota“.
Jóga je nejstarší fyzickou disciplínou na světě.
„Jóga není náboženství. Je to věda, věda o pohodě, věda o mladosti, věda o integraci těla, mysli a duše.“ Amit Ray