Hypoxie a myopatie se občas vyskytují společně. Avšak v tomto článku se dozvíte základní informace o každé z těchto nemocí. Na co si dávat pozor a jak probíhá jejich léčba? Tyto a další důležité informace jsme pro vás sepsali. Čtěte dál
Obsah
Hypoxémie a hypoxie
Při hypoxémii vzniká stav, kdy je nízké procento kyslíku v krvi. To způsobuje, že tkáně nemají dostatek kyslíku (hypoxie) k normálnímu fungování, což je velmi nebezpečné. Nedostatek kyslíku v krvi postihuje mozek, játra a ostatní lidské orgány. Pokud v tkáních není žádný kyslík, nazýváme tento stav anoxie.
Hypoxie ovlivňuje veškeré tkáně v těle. Setkat se můžete také s tkáňovou hypoxií, což znamená, že je poškozen pouze jeden orgán.
Symptomy hypoxie
Během hypoxie se symptomy liší pacient od pacienta. Mohou se se také kombinovat.
- modrá či tmavě červená barva pokožky
- bolest hlavy
- zmatení
- rychlé bušení srdce
- zrychlené dýchání
- tunelové vidění
- modré rty či končetiny
- závratě/mdloby
- dušnost – pocit nedostatečného nádechu
Příčiny vzniku
Vznik hypoxie může mít hned několik příčin. Častou příčinou je plicní onemocnění, zánět nebo astma. Chronický kašel způsobuje problém z toho důvodu, že nemocný vykašle více vzduchu, než následně vdechne. Tento stav je dušnost a je způsobený zúženými dýchacími cestami.
Plicní onemocnění jako je bronchitida, edém plic nebo CHOPN mohou hypoxii také způsobit. Nemůžeme zapomenout ani na anémii či srdeční onemocnění.
Léčba
Nejdůležitějším krokem je dopraveni kyslíku do těla. K tomu jsou vyrobené kyslíkové oxygenerátory. Díky nim za krátkou dobu dostanete do těla vysokou koncentraci kyslíku. Oxygenerátor (kyslíkový koncentrátor) je možné používat doma i bez hospitalizace.
Dalším krokem je odhalení příčin.
Jako další závažné onemocnění tu máme myopatii.
Myopatie
Myopatie patří mezi neurologické poruchy. Nejčastěji dochází k nervovému onemocnění kosterních svalů. Převážně jsou tyto poruchy symetrické – je ovlivněno proximální pletencové svalstvo. Myopatie se projevuje svalovou slabostí.
Vznik myopatie
Myopatie může vznikat různými způsoby.
- zánětlivé onemocnění (jako je např. polymyozitida, dermatomyozitida)
- hypo/hyperfunkce štítné žlázy, endokrinně/metabolicky podmíněně
- toxicita či léky indukující myopatii – kortikoidy, statiny – léky na vysoký cholesterol antirevmatika/protizánětlivé/imunosupresiva
- dědičnost
Projevy myopatie
Častý projev myopatie je snížená reflexe svalů. Přestože jsou tyto reflexy utlumeny, nezanikají. Pacient s myopatií může cítit bolesti svalů. Protože bývá tato porucha symetrická, vzniká myopatický syndrom. Mezi jeho projevy patří:
- Hyperlordóza – bederní páteř je prohnutá, takže pacient chodí s vypouklým břichem a prohnutými zády
- Kachní chůze – pokles pánve u končetiny vyvolá změnu chůze
- Myopatický šplh – ke zvednutí z dřepu nebo polohy na čtyřech si musí pacient pomoci rukami
Pacienti s myopatií dolních končetin mají problém chodit po schodech, zvedat se z dřepu či sedu. Pacienti s myopatií horních končetin jen těžko zvládají česání či věšení prádla. Pokud je myopatie způsobena např. poruchou štítné žlázy, člověku se těžko polyká.
Léčba myopatie
Způsob léčby vybírá lékař podle výsledků vyšetření. Mírné formy statinové myopatie (způsobené např. léky na vysoký cholesterol) vyžadují vysazení či změnu léků. Někdy je nutné naordinovat dialýzu.
Poruchy svalů se léčí kortikosteroidy a při autoimunitní formě dostane pacient imunosupresiva.
Důležitým bodem je se zdravě a hlavně pestře stravovat. Pacient musí zůstat štíhlý. Skvělá pohybová aktivita pro pacienty s myopatií je plavání nebo jízda na koni.
Jak na domácí léčbu hypoxie a myopatie?
Pro pacienty s těmito diagnózami je skvělé provozovat dlouhodobou oxygenoterapii pomocí oxygenerátoru. Kyslíkový oxygenátor je ideální pomocník pro všechny, kteří chtějí svůj stav vylepšit či aspoň udržet. Zvýšený příjem kyslíku je pro svaly opravdu prospěšný. Tkáně, které přijímají kyslík, dokáží mnohem lépe fungovat.
Začněte s kyslíkovou terapií už dnes. Naše půjčovna nabízí přenosné i statické oxygenerátory. Ceny máme nastavené již od 70 Kč/den.
Při zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zdarma. Za osobní vyzvednutí v Praze 4 si neúčtujeme žádné poplatky. Do dalších koutů ČR Vám oxygenerátor pošleme za 250 Kč.
Nabízíme také veškeré příslušenství. Celý ceník oxygenerátoru najdete na našich stránkách.
Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor ještě dnes na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.