Jak vybrat zvlhčovač vzduchu – Patří k prostorově nenáročným domácím spotřebičům, přesto mohou mít na kvalitu našeho života velmi vysoký vliv. Umí totiž skvěle vylepšit vzduch, který po celý den dýcháme, a to hned několika různými způsoby. Kromě optimální vlhkosti se totiž některé typy dokáží postarat o jeho čistotu nebo příjemnou vůni.
Trh s těmito šikovnými pomocníky je však u nás velmi široký. Jak se v nich tedy vyznat? Ukážeme vám, jaké typy lze v obchodech najít, a podle čeho vybrat ten správný výrobek právě do vašeho domova. Starý dobrý zvlhčovač vzduchu na radiátor už totiž dávno není IN – drží se v něm plísně a jiné nečistoty. Odložte tento relikt našich babiček do příslušného kontejneru a nebojte se jít na to trochu jinak.
Obsah
Vybíráme zvlhčovač vzduchu podle typu
Zatímco někomu vyhovuje přirozené odpařování vody při pokojové teplotě, majitelé sušších bytů případně astmatici nebo alergici by jistě uvítali poněkud aktivnější model. A kam se tedy podívat?
Studené zvlhčovače – zvlhčovače s přirozeným odpařováním
Začneme klasickými modely, v nichž k odpařování vody dochází přirozenou cestou. Jsou vyhledávané zejména pro svou nízkou náročnost v oblasti energií (elektřina bývá spotřebovávána pouze větráčkem, vypuzujícím vodní páru do okolního ovzduší) a téměř nulové hlučnosti.
Na druhou stranu prakticky všechny modely vyžadují použití destilované vody nebo speciálních filtrů. Bývají také poměrně náročné na údržbu, protože dochází k usazování minerálů a chemických látek v přístroji nebo jeho okolí. Jejich účinnost navíc bývá omezená. Na druhou stranu některé lepší typy dokáží vzduch v místnosti zároveň zvlhčovat i filtrovat.
Teplé zvlhčovače – zvlhčovače fungující na principu horké vodní páry
Tato kategorie zvlhčovačů pracuje s horkou vodní párou. Jejich nezbytnou součástí je proto horká topná spirála ohřívající vodu, jež se následně odpařuje. Jde o velmi hygienické řešení, bohužel však také značně náročné co do odběru elektřiny.
Horká pára však dokáže spolehlivě zlikvidovat všechny roztoče a další škodlivé mikroorganismy, takže bývá tento typ doporučován jako ideální zvlhčovač vzduchu pro alergiky a astmatiky. Odpar vody je navíc velmi výrazný, kvalitní teplý zvlhčovač s přehledem strčí do kapsy studené a často i ultrazvukové typy. Kromě zvýšených nákladů na elektřinu je však navíc nutné počítat i s vyšší hlučností a v neposlední řadě také s nebezpečností. Parní zvlhčovač musí být za všech okolností umístěn mimo dosah dětí, které by na sebe mohly zvrhnout nádržku horkou vodou!
Ultrazvukové zvlhčovače – zvlhčovače využívající nejmodernější technologie
Jako poslední jsme si nechali zvlhčovače vzduchu užívající ultrazvuk. Jejich nezbytnou součástí je výkonný ultrazvukový oscilátor, který doslova štěpí vodu na mikroskopické kapičky, které dále rozstřikují do vzduchu.
I zde je nutné používat destilovanou nebo alespoň přefiltrovanou vodu, jinak mohou minerály přítomné ve vodě zanést vnitřek přístroje nebo se ve formě lehkého bílého prášku usazovat v jeho okolí (v tom lepším případě). Z tohoto důvodu je nutné ultrazvukové zvlhčovače pravidelně čistit, ze všech tří typů jsou na údržbu nejnáročnější. Na oplátku vám však mohou nabídnout vysokou účinnost, nízkou hlučnost a malou spotřebu
Nejlepší zvlhčovače vzduchu – recenze
Nyní se pojďme podívat na jednotlivé modely podrobněji. Každý zvlhčovač vzduchu vítěz testu byl vybrán na základě nejlepších zkušeností uživatelů ve své kategorii
1 - Winix AW-600
TYP
Studený zvlhčovač vzduchu
ZÁVĚR
Hledáte-li skutečně účinnou pračku vzduchu založenou na principu přirozeného odpařování, bude pro vás Winix AW-600 ideální volbou. Ve všech směrech více než nahradí zvlhčovač vzduchu na topení. Díky automatickému režimu zvlhčuje vzduch na udanou hodnotu, a zároveň ho filtruje. Obsahuje ionizátor a vysoce účinný HEPA filtr. Ze všech testovaných zvlhčovačů má navíc největší kapacitu. Poradí si s místnostmi do výměry 55 m3, disponuje třemi nastavitelnými režimy a má i vcelku pěkný design.
Náš tip:
Jde o ideální volbu do domácností astmatiků a alergiků, kteří nechtějí pořizovat teplý zvlhčovač.
3/5
KLADY:
- neomezená doba provozu
- snadno se ovládá
- má velkou kapacitu vodní nádržky (7 l), takže nevyžaduje častou kontrolu
ZÁPORY:
- přístroj je rozměrnější, takže se s ním hůře manipuluje
- noční režim je trochu hlučnější
- nutnost dokupování filtrů
2 - DeLonghi UH 800 E
TYP
Teplý zvlhčovač vzduchu
ZÁVĚR
Hledali jsme ideální poměr ceny a kvality s co nejmenším množstvím „dětských problémů.“ Teplý zvlhčovač vzduchu – DeLonghi UH 800 E má vše potřebné. Je plně digitální, takže vám vše potřebné ukáže doslova na pár kliknutí. Zvládne zvlhčit prostor o výměře až 75m3 a funguje velmi spolehlivě. A i když jsme u teplých zvlhčovačů upozorňovali na větší hlučnost, zde toto pravidlo rozhodně neplatí.
Náš tip:
S povděkem kvitujeme i čištění. Prostor, kde je generována vodní pára, je snadno přístupný. Stačí tedy octový roztok a zubní kartáček, a vše je za pár minut jako nové.
4/5
KLADY:
- neomezená doba provozu
- snadno se ovládá
- má velkou kapacitu vodní nádržky (7 l), takže nevyžaduje častou kontrolu
ZÁPORY:
- Při provozu se na spodní straně přístroje sráží malé množství vody, vyžaduje tedy vhodnou podložku.
- Zásobník nelze doplnit během provozu, je nutné ho odšroubovat a vzhledem k jeho velikosti se nevejde do každého umyvadla.
3 - Hyundai HUM 770
TYP
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu
ZÁVĚR
Hledáte-li tichého a výkonného pomocníka do ložnice nebo dětského pokoje, určitě se vám ultrazvukový zvlhčovač vzduchu – Hyundai HUM 770 zalíbí. Jde o zvlhčovač vzduchu s ionizátorem, takže do vzduchu dodá i velké množství záporně nabitých iontů, jež si umí skvěle prosadit s mikroby. Díky produkci studené páry je bezpečný a nijak neovlivňuje teplotu v místnosti.
Náš tip:
Kapacita přístroje vystačí pro místnosti do 25 m3. Vyzdvihnout musíme také jeho nízkou hlučnost a snadnou údržbu.
4.5/5
KLADY:
- nepřetržitý provoz až 17 hodin
- vypnutí po dosažení optimální vlhkosti, kterou lze nastavit
- snadno se ovládá
- má velkou kapacitu vodní nádržky (5,2 l), takže nevyžaduje častou kontrolu – zásobník je navíc průhledný
- možnost odloženého startu
ZÁPORY:
- nutnost dokupování filtrů
- ne vždy přesný ukazatel vlhkosti (oproti klasickému vlhkoměru umístěnému na zdi se hodnoty lišily i o desítky procent).
Na co dbát při výběru zvlhčovače vzduchu do bytu?
Na závěr si ukážeme, jaké parametry sledovat při výběru toho ideálního zvlhčovače vzduchu. Shrnuli jsme je pro vás pěkně na jedno místo.
Množství uvolněné páry
Po tomto čísle pátrejte vždy jako první. Můžete ho najít také pod označením emise páry. Čím vyšší číslo, tím lepší. Napovědět vám může také plocha, pro níž je daný zvlhčovač určen.
Zabudovaný vlhkoměr
Absolutní nezbytnost, umožňující automatické zapnutí přístroje pouze v případě potřeby.
Nádržka na vodu
Opět sledujte velikost. Velké nádržky není nutné tak často doplňovat, počítejte však se zvýšenými nároky na manipulaci.
Hlučnost
Hledáte přístroj do ložnice nebo dětského pokoje? Hledejte šikovné modely s nízkou hladinou decibelů, případně typy se speciálním nočním režimem.
Spotřeba elektrické energie
Pro zvlhčovače vzduchu platí stejné energetické třídy jako pro jiné spotřebiče. Ty nejúspornější bývají o něco dražší, investice se vám však vrátí v podobě nízkého účtu za elektřinu.
Doufáme, že jsme vám s výběrem toho správného zvlhčovače vzduchu alespoň trochu pomohli. A pokud vás ještě něco zajímá, nebojte se nám napsat do diskuze. Rádi poradíme.
Zatím žádné komentáře