Jak se zbavit šedivých vlasů a vousů – tipy co funguje

Jak se zbavit šedivých vlasů a vousů. Existuje mnoho receptů na to, jak se rychle a efektivně zbavit šedivých vlasů a vousů. Všechny by však měly respektovat to nejdůležitější – důvod, proč k tomuto stavu došlo.

Šedé prameny se u mužů mohou objevit nejenom ve stáří. Naopak, stále častějším problémem je předčasné šedivění u mužů už okolo 30 let. Rozhodně tedy nejde jen o problém starší generace, která s šedinami „už nic dělat nechce“!

✅Důvody, proč vlasy šediví

Je jich opravdu mnoho. Důležitou roli hrají mnohé vnější i vnitřní faktory, kterým je ovšem ne vždy možné předcházet. A jaké jsou ty nejčastější?

 • stres
 • nezdravá strava
 • nedostatek vitamínů
 • problémy s trávicím systémem
 • dysfunkce štítné žlázy
 • rozvoj anémie
 • chronická únava a nedostatek spánku
 • neplnohodnotná dieta a velmi přísná dieta
 • špatné návyky
 • hormonální změny
 • dědičnost
 • kouření
 • porušení oběhového procesu v oblasti růstu vlasů
 • onemocnění zvané vitiligo (syndrom, který mění pigmentové procesy v kůži)
 • věk

Pokud vám ovšem ještě nebylo 30 let, pak u vás věk ještě nehraje roli a bude třeba po příčině zapátrat jinde.

✅Šedivé vlasy a jejich příčiny – podrobně

Jestliže může za vaše šediny stres, pak vaše tělo během tohoto stavu uvolňuje patřičné hormony (obvykle je souhrnně nazýváme jako norandrenalin či norepinefrin). K tomu dochází především ve stavu intenzivního a dlouhodobého napětí. A co vlastně stresové hormony v našem těle způsobují? Tyto látky mohou nakonec (pokud se příliš nahromadí) blokovat činnost enzymů odpovědných za produkci vlasového barviva alias melaninu.

Ale předčasné šedivění může způsobovat i strava chudá na vitamíny. A na které prvky si v tomto ohledu dát pozor? Jde zejména o B1 a B2, které se hojně nacházejí třeba v kvasnicích. Svou roli však při pigmentaci vlasů hrají i minerály. Tady můžeme jmenovat především železo, měď, zinek a oxid křemičitý. Tyto živiny mají v našem těle celou řadu funkcí. Oplývají například pozitivními vlastnostmi důležitými pro zdraví vlasů a pokožky. V první řadě však aktivně podporují produkci melaninu.

Genetické dědictví je také velmi častým důvodem. Všeobecně platí, že pokud máte v rodinné anamnéze šedé vlasy již od brzkého věku, je pravděpodobnější, že se u vás vyvinou předčasné šediny také. Někdy lze vhodnými metodami tento postup zpomalit. Pozor si proto dejte zejména na zdravou stravu a dostatek spánku.

Lidé s vitiligem rovněž často trpí šedinami. A není divu, vždyť tento syndrom mění pigmentové procesy na kůži a dlouhodobě se vyznačuje výskytem bílých skvrn. Zbělet vám tedy mohou nejenom vlasy, ale třeba i obočí. Na pokožce se také mohou objevit bílé pruhy nebo dokonce bílé řasy.

✅Jak odstranit šedivé vlasy

Existuje několik způsobů, jak přirozeně a leckdy i poměrně rychle redukovat šedé vousy a vlasy. Seznamte se s několika tipy, které byste měli při boji s šedinami dodržovat, pokud nechcete, aby se váš problém prohluboval

✅Odpočívejte dlouho a kvalitně

Pokud uvažujete nad tím, jak dlouho byste měli spát, aby se to na vašem zdraví pozitivně projevilo, máme pro vás číslo – 8 hodin denně. Zdá se to hodně ale, současné tempo života je, přiznejme si to, leckdy opravdu zběsilé. A právě nedostatek spánku vytváří v těle stres, který by mohl urychlit šedivění.

✅Jezte potraviny bohaté na vitamíny

Ve hře je především vitamín B, který má na zdraví vousů a vlasů velmi pozitivní vliv. A kde ho najdeme nejvíce? Pokud chce doplnit jeho hladinu, pak konzumujte především:

 • mléčné výrobky
 • zeleninu (brokolice, špenát a řeřicha)
 • pivovarské kvasnice,
 • semínka a ořechy
 • celozrnné obilniny,
 • maso a vnitřnosti (především játra).

A proč právě vitamín B? Tato živina pomáhá efektivním způsobem přenášet melanin skrz pokožku hlavy až do vlasového vlákna. Ale jen na vitamínu B by to vše stát nemělo. Důležité je zaměřit se i na další vitamíny a minerály. Často si tedy dopřávejte položky jakou jsou ořechy, ovoce, ryby apod. Jsou nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku, který má potenciál předcházet předčasnému šedivění.

Také se vyplatí vypít během dne asi 1,5 litru vody (nejméně). Voda totiž skvěle čistí tělo, odstraňuje toxiny a celkově pokožku (nejenom na hlavě) omlazuje a navrací vlasům krásu a tolik potřebnou hydrataci.

✅Pečujte o vousy a vlasy každý měsíc

Největším problémem bývá vysušování. Pokud však o své vlasy a vousy pečujete správně, nebude se vás týkat. Stačí na ně nanést výživnou masku nebo přírodní olej. Tímto způsobem lze vlasy přirozeně obnovit jednoduchým a zdravým způsobem. Tyto přípravky do jisté míry simulují účinek mazu produkovaného naším tělem. Ten má na zdraví vlasů důležitý vliv. Bývá přenášen přes folikuly, ale když s přibývajícím věkem začne ubývat, má to na vlasy negativní vliv. Proto alespoň jednou měsíčně aplikujte vlasy a vousy výživové balzámy nebo přímo přípravky určené proti stárnutí. Tyto typy produktů z lékáren nebo specializovaných obchodů jsou bohaté na bílkoviny. Ty jsou velmi důležité, protože chrání vlasová vlákna před škodlivými vnějšími faktory a redukují suché vlasy.

✅V jakém věku se začínají objevovat šedé vlasy

Nejčastějším důvodem výskytu šedivých vlasů však stále zůstává věk. Za vším stojí fyziologické problémy spojené s nezvratným plynutím času. První šediny se tak začínají objevovat asi od 35 let. Šedivost způsobuje hromadění norandrenalinu či norepinefrinu ve vlasových vláknech, a to především v důsledku opotřebení vlasových folikulů našich vlasů. Právě tyto látky blokují přirozené zabarvování vlasových pramenů

Výsledkem je, že i když se celý proces odehrává postupně, přebytek těchto látek nakonec zablokuje syntézu melaninu zcela a beze zbytku. A právě tato přírodní látka je zodpovědná za pigmentaci našich vlasů a pokožky. A jak naše tělo začíná stárnout, začíná bohužel také produkovat stále více těchto látek a zároveň jedním dechem také snižuje produkci enzymů zvaných tyrozináza. A jak asi správně tušíte, právě ty jsou zodpovědné za vznik a správné vstřebávání melaninu. Šediny jsou tedy přirozeným a nevyhnutelným procesem, který je však možné poměrně účinně zpomalit.

✅Kde se objevují první šediny

Působení tyrozinázy je poměrně dobře ohraničeno. Můžete proto pozorovat, že se vlasy nejdříve objevují v tak exponovaných oblastech jako jsou spánky, poté celý proces pokračuje od temene (a leckdy se pojí i s vypadáváním vlasů) až zasáhne celou hlavu. Konečně, když jsou šediny opravdu jasně patrné, se nedostatek pigmentu projeví i v dalších oblastí těla. Začnete je tedy pozorovat i:

 • bradě,
 • v podpaží,
 • na obočí,
 • na hrudník
 • a na genitáliích.

✅Přírodní prostředky proti šedinám

je samozřejmě vhodné vsadit i na přírodní medicínu a rady našich babiček. Takže pokud máte k tomuto oboru blízko, vyzkoušejte osvědčenou masku ze tří kvalitních ingrediencí. Připravte si následující složky:

 • 3 lžíce ricinového oleje
 • 1 lžička citronové šťávy
 • 1 lžička medu

A jak si masku na vlasy připravit? Ricinový olej je nejdříve třeba mírně zahřát ve vodní lázni. Poté ho smíchejte s medem a citronovou šťávou. Hotová maska na vlasy se nanáší masážními pohyby na pokožku hlavy a pokud vám ještě nějaká zbude, pak se také rovnoměrně roztírá po celé délce pramenů. Masáž pokožky je však nejdůležitější. Aby bylo dosaženo maximálního účinků, je nutné nechat ji nějakou dobu působit. A jak na to?

Zakryjte si hlavu fólií (nebo třeba igelitovou taškou) a potom ji ještě zabalte ji do teplého froté ručníku. Není nutné, aby působila dlouho. Po 20-25 minutách ji jednoduše smyjte teplou vodou, nejlépe ještě s nějakým regeneračním šamponem. Jde o masku vhodnou spíše na mastné vlasy.

A co si počít s těmi suchými? Na ty se hodí maska připravená podle tohoto receptu. Na suché vlasy není vhodné používat citron, proto ho vynechte a použijte pouze směs skládající se z ricinového oleje a medu (na 2-3 polévkové lžíce oleje budete potřebovat poloviční množství medu). Postup aplikace je stejný.

✅Jak se zbavit šedin díky bylinkám

Pomoci vám může i známé sérum z kopřiv. Nemusíte ho kupovat v obchodech, připravíte si ho totiž opravdu snadno vlastními silami.

 • 4-5 lžic nasekaných listů kopřivy
 • půl litru vody
 • půl litru jablečného octa

Kopřivy nejdříve trochu posekejte a pak zalijte vodou. Následně bylinky přiveďte k varu a na mírném ohni vařte 2–3 minuty. Víc není třeba. Poté do již téměř hotového vývaru přidejte jablečný ocet a znovu přiveďte k varu. Nakonec sérum z kopřivy ochlaďte a přefiltrujte. A jak ho aplikovat? Vždy na čisté a vlhké vlasy. Nechte ho působit po dobu 15-17 minut, poté omyjte. Hotové sérum z kopřivy se doporučuje uchovávat v chladničce maximálně 18-20 dní.

✅Co na šedivé vlasy? Pomáhá i externí prevence

Vlasy je však vhodné také vyživovat zevnitř. A právě v tom nám mohou pomoci různé bylinky. Proto doporučujeme pít 3x denně 200 ml šípkového nálevu, a to po dobu nejméně dvou týdnů. A jak si tento nálev připravit? 6 lžic šípkových plodů (sušených, čerstvých použijte dvakrát více) zalijte 4-5 šálky vroucí vody a nechte 30 minut louhovat.

✅Jak zakrýt šediny bez barvení

Existuje celá řada lékařsky indikovaných postupů, které vám s tímto problémem mohou pomoci.

Darsonvalizace je v našich končinách zatím jen málo známá, ale to je opravdu škoda. Během procedury totiž na pokožku hlavy působí impulsní proudy, které pozitivně ovlivňují nervová zakončení, ale i mazové žlázy, krevní cévy a celkově i buněčné struktury. Výsledek nebývá patrný hned, ale až za měsíc. Vlasy se pochlubí živými barvami, jejich struktura se zlepší a lámavost a křehkost zmizí.

Vsadit je kupříkladu možné na přípravky na bázi zinku a mědi. Bohužel jsou takové léky vždy předepisovány pouze trichologem, a to samozřejmě s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta.

Pomoci vám může také laserová terapie. Ta efektivně pomáhá zbavit se šedivých vlasů jednou provždy. Působení laseru na folikuly vlasů a pokožku hlavy zlepšuje metabolické procesy. Obvykle se tak po zákroku obnoví přirozený pigment melanin a zlepší se jejich struktura.

Ultrazvuk proti šedinám. Buňky jsou při této metodě ovlivněny aktivními melanocyty a začnou normálně fungovat. Zároveň mizí i další potíže, které se k těmto obtížím často vážou. Jde kupříkladu o svědění hlavy, lupy nebo nejrůznější záněty. Vlasové folikuly jsou při ultrazvukové terapii posíleny a lokální imunita opět obnovena.

Mezoterapie sází spíše na vnitřní působení účinných látek. Spočívá v příjmu speciálních léků, vitamínů, kyseliny nikotinové a také aminokyselin. Díky ní se aktivují všechny důležité procesy pro zdravé vlasy bez šedin.

Velmi zajímavá je také iontoforéza. Ta používá elektrody, které se jednoduše aplikují na pokožku hlavy. A jak vlastně působí? Ti, co ji poskytují, tvrdí, že se díky ní zlepšují metabolické procesy a jedním dechem se rovněž zlepšuje průtok krve do vlasových folikulů. To má samozřejmě také za následek lepší tok živin. Iontoforéza zkrátka a dobře stimuluje práci melanocytů, a jedním dechem také zmírňuje záněty a podráždění pokožky.

✅Jak zakrýt šediny bez chemie

Ne vždy je však výsledek okamžitý, a proto je vhodné vsadit i na vhodnou kosmetiku. Stříbřitého odstínu ve vlasech se kupříkladu na chvíli zbavíte speciálními šampony. Jejich složení by mělo obsahovat vitamíny A, E a také nezbytné mastné kyseliny. Naopak by se v nich neměly nacházet silikony, parabeny a další škodlivé látky.

Péče o šedivé vlasy – vsaďte na masáž hlavy

Všechna tato opatření lze použít preventivně. Ovšem pokud se u vás přece jen nějaké ty šedivé vlasy vyskytnou, nemusíte zoufat.

 

✅Přírodní barvení šedivých vlasů

Někdy však tyto metody jednoduše nestačí a je tedy třeba sáhnout po mnohem účinnějších prostředcích. Pokud se ještě necítíte dobře u regálů s vlasovou kosmetikou proti šedinám, vyzkoušejte přírodní způsoby toho, jak barvit šedivé vlasy.

Pokud zvolíte ty správné barvy na šedivé vlasy pro muže, budete mít jistotu, že pronikají opravdu co nejhlouběji do struktury vlasů, kde pozitivně mění pigmentaci. Nejodolnější prostředky z přírody, které dokážou ukrýt šedé vlasy na dlouhou dobu, jsou barviva založená na bázi přírodních složek. Nejčastěji je to henna.

Nepředstavujte si ji jen jako rezavou barvu na vlasy, naopak, může mít mnoho podob – hnědou, černou nebo blond. Vždy si tedy dokážete najít barvu, která vám bude vyhovovat. Nejvíc lze její odstín také měnit. Světlejší barvu vykouzlí pár kapek citronové šťávy, tmavší zase káva nebo kakao. Stačí jen trochu experimentovat a určitě se trefíte.

✅Jak na šediny prostřednictvím barvení

Dost možná však hledáte nejrychlejší a nejjednodušší cestu k tomu, jak se zbavit šedivých vlasů. A s tím vám pomohu běžné barvy z obchodů. Ovšem musíte je vybírat opravdu pečlivě, jinak vám nebudou k užitku. A jak tedy na to?

Především myslete na to, že se prostředky pro změnu barvy vlasů pro ženy a muže od sebe zásadně liší svým složením. Je to proto, že pánské vlasy obecně barvu „chytají“ hůře, nikdy se tak nespoléhejte na barvu ze zásob své partnerky. Nepochodili byste. Vlasy této poloviny lidstva jsou zkrátka a dobře tužší, a proto se hůře barví. Druhy barev se od sebe liší především texturou, dobou expozice a samozřejmě také stupněm stability (tady je nutné všímat si obsahu amoniaku). A z jakých možností je možné vybírat?

Barva krémová má opravdu hustou strukturu. Hodí se i pro začátečníky, protože se při aplikaci na vlasy nikam neroztéká. Produkt je obvykle nutné nechat působit 20-30 minut podle návodu k použití. Opakované barvení se u šedivých vlasů provádí v tomto případě maximálně jednou za dva měsíce.

Gelové barvy na vlasy mají tekutější konzistenci. Doba trvání barvení je o něco, kratší 15-20 minut, ovšem hůře se s nimi manipuluje. Stupeň stability je o něco menší, musíte tedy barvit vlasy alespoň jednou za měsíc.

Kralux recenze séra na šedé vlasy a vousy

Šedivých vlasů se zbavíte i bez barvení – ale musíte tomuto procesu věnovat trochu času a péče. Je to jednodušší, než si myslíte. V lékárnách najdete celou řadu přípravků, které nahrazují babské podomácku vyrobené masky nebo pleťové vody. Pokud však chcete ryze český výrobek, bude výběr velmi malý. Ale přece jen ho najdete. Jmenuje se KRALUX a za jeho vývojem stojí tři muži, kteří měli s šedivěním vlasů stejné problémy jako vy.

A opravdu nejde jen o další běžný doplněk stravy, obsahuje totiž komplex hned tří účinných látek, které byly schváleny a patentovány. Vše je tedy zcela bezpečné, a navíc vědecky podpořené. Účinné látky, obsažené v přípravku KRALUX mají celou řadu účinků. Vybíráme z nich alespoň 5 nejzajímavějších.

 • posílení pigmentačního procesu
 • zvýšení melanogeneze (syntéza melaninu a jeho přenos z těla do vlasu)
 • redukce oxidativního stresu přítomného v koříncích vlasů
 • posílení vlasových folikul

✅Patentované složení pro silné vlasy bez šedin

A jaké účinky složky v přípravku KRALUX nabízí? Nejdříve se podívejme na to, jaké aktivní složky tu vlastně najdeme:

 • Greyverse™
 • Capixyl™
 • Tazman Pepper™ AF

Jak vidíte, vše je opravdu patentované a chráněné registrační značkou. Kralux se nanáší přímo na pokožku hlavy. Díky tomu se mohou účinné látky dostat rychle a přesně tam, kde jsou nejvíce potřeba. A co jednotlivé komplexy umí?

Více informací ZDE

 

✅Greyverse™ se postará o snížení vlivu negativních faktorů

Když se řekne Greyverse™, vybaví se odborníkům patentovaný biomimetický peptid Palmitoyl Tetrapeptid-20 amide. A přesně tím také je. V našem těle zodpovídá za celou řadu věcí.

Aktivuje MelanoCortin 1 Receptor. Možná ho neznáte, ale měli byste vědět, že právě on v našem zodpovídá za:

 • zvýšenou melanogenezi
 • snížení oxidativního stresu v koříncích vlasů

Šedivé vlasy by si jen stěží mohly vybrat lepšího pomocníka, který by je zase vrátil do formy.

✅Capixyl™ pomůže s regenerací

I tentokrát je vašim vlasům dopřáván aktivní piomimetický peptid, tentokrát se však jmenuje Acetyl tetrapeptide-3. V látce Capixyl™ však není sám, spolu s ním tu najdete i šikovný Biochanin A. Jde o složku extrahovanou z červeného jetele. Společně se pak jako komplex Capixyl™ pyšní celou řadou účinků. Jmenovat bychom měli především:

 • stimulaci a regeneraci vlasů a vousů
 • zvýšení počtu aktivních folikul
 • zlepšení růstové fáze (anagen) a snížení ztrátové fáze (telogen)
 • stimulace dermálních papil a syntézy proteinů (kolagen III, VII a laminin)
 • snížení mikrozánětů v koříncích

Capixyl™ má tedy po všech stránkách velmi široký rozsah. A právě tento jeho záběr, zaobírající se všemi možnými aspekty zdraví našich vlasů, může významně pomoci v jejich redukci a celkovém ozdravení porostu hlavy.

✅Tazman Pepper™ AF se stará o pokožku

Zdravé vlasy však musí vyrůstat ze zdravé pokožky a právě o ni se stará účinná složka s názvem Tazman Pepper™ AF , která dokáže po všech stránkách s šedinami skvěle zatočit, a to právě díky působení zevnitř. Jde o přírodní extrakt z bobulí Tasmánského horského pepře. To je bylinka používaná domorodci v jižní Austrálii. A jaké účinky v ní najdete?

 • zklidňuje pokožku a snižuje pocity svědění a pálení
 • snižuje zarudnutí kůže způsobené vnějšími vlivy (sluneční záření apod.)

Samozřejmě, že účinnost nestojí jen na těchto účinných látkách. Právě proto jich v Kraluxu najdete mnohem více. Podívejte se na celkové složení.

KRALUXX kompletní složení: Aqua, Mentha piperita leaf water, Aloe barbadensis leaf juice, Lecithin, Pullulan, Sclerotium gum, Xanthan gum, Glycerin, Butylene glycol, Phenoxyethanol, Polysorbate 20, Tocopherol, Ethylhexylglycerin, Citrus limon peel oil, Sodium gluconate, Citric acid, Sodium benzoate, Helianthus annuus seed oil, Citrus aurantium bergamia peel oil, Potassium sorbate, Lavandula angustifolia oil, Palmitoyl tetrapeptide-20 amide, Tasmannia lanceolata fruit/leaf extract, Dextran, Acetyl tetrapeptide-3, Trifolium pratense extract, D-limonene, Linalool

✅Účinnost až 73 %

Sérum se aplikuje jednou denně a to nejlépe na noc. Ráno je vhodné vlasy umýt (tak, jak jste obvykle zvyklí). Je samozřejmě třeba vydržet, aby byly účinky vidět. Po jednom týdnu zázraky očekávat nelze vzhledem k běžnému životnímu cyklu vlasů. Ovšem po třech měsících už zcela jistě ano. Na oficiálních stránkách prodejce je uvedeno, že po této době zaznamenalo zlepšení vlasů 73 % uživatelů. A to rozhodně není malé číslo.

A to vše jen za trochu denní péče navíc. Proč to tedy nevyzkoušet, když je to tak jednoduché? Český produkt Kralux byl navržen přesně na míru vám jako zákazníkům, a to muži, kteří řešili stejný problém jako vy. Proč mu tedy nedat šanci?

Jake jsou vaše tipy na šedivé vlasy? Co vám fungovalo a co naopak ne?

Nejlepší přípravek proti šedinám v AKCIPodívat se