Jak zavést a používat Aniball – praktický návod

Jak zavést a používat Aniball – praktický návod Také přemýšlíte nad tím, jakými prostředky lze zkrátit a usnadnit nadcházející porod? Polykání konopného semínka či masáž hráze mohou být dobrými začátky, ale pokud si chcete porod přímo natrénovat takříkajíc nanečisto, vyzkoušejte šikovný balónek jménem Aniball.

Aniball je registrovaná zdravotní pomůcka, sloužící k fyzické i psychické přípravě na porod. Stimuluje a procvičuje poševní svalstvo, a slouží také jako prevence nástřihu hráze nebo jiných nepřímených poranění při porodu.

A zastává i roli jakéhosi psychologického motivátoru. Používáte-li Aniball správně, dostanete se během 3-4 týdnů cvičení s ním na velikost, jakou bude mít hlavička vašeho dlouho očekávaného miminka. Získáte tak jistotu, že skutečně zvládnete vytlačit i něco tak zdánlivě příliš velkého a obtížného. A sebedůvěra je při hladce probíhajícím porodu stejně důležitá jako fyzická příprava svalů.

Jak zavést a používat Aniball

Vypadá to možná složitě, ale prakticky se celý postup neliší od cvičení, která doporučují lektorky na klasických předporodních kurzech. Hlavní výhoda však spočívá v ujištění se, že celý postup zvládáte skutečně správně. Pode vědeckých zjištění více než polovina žen nezapojuje při předporodním cvičení ty správné svaly – často používá především ty okolo konečníku nebo močové trubice, na jejichž ovládání je zvyklá, a na novou svalovou skupinu v okolí vagíny a uvnitř ní se napojuje jen s velkými obtížemi.

Víc, než jen cvičení

Aniball je v tomto ohledu jiný – dokud nezačnete používat ty správné svalové skupiny, jednoduše ho nevytlačíte. Na správný nácvik budete mít přibližně 4-6 týdnů, což je dostatečně dlouhá doba na nacvičení správné techniky.

Správná hygiena je základ, aneb ještě než začnete

Mnoho žen má jakýsi psychický blok, který jim brání zavádět v těhotenství cizí předměty kvůli obavám z možné infekce. Zvláště streptokoková infekce, potenciálně nebezpečná pro miminko, je často až příliš démonizovaným strašákem.

Pro uklidnění lze říci, že při zdravě probíhajícím těhotenství je plod ukryt za několika vrstvami plodových obalů, jež jsou chráněny děložním čípkem. A ten se začíná otvírat až těsně před porodem, takže žádné zavlečení infekce skutečně nehrozí.

Pro všechny případy však nezapomínejte ani na důkladnou desinfekci Aniballu. I když je sám osobě vyroben z lékařského silikonu, na jehož dokonale hladkém povrchu se žádné bakterie neudrží (jde o stejný materiál jako např. u menstruačních kalíšků), přesto je třeba ho před prvním použitím očistit v horké vodě při 70°C po dobu přibližně jedné minuty. A tento proces lze v případě potřeby kdykoliv zopakovat.

Měli byste vědět:
Lékařský silikon užívaný pro výrobu Aniballu nese označení ELASTOSIL LR300, a jde skutečně o produkt nejvyšší kvality vyráběný firmou Wacker z německé provenience.

 

Cvičení s Aniballem krok za krokem

Při opravdu stručné instruktáži by nám v návodu stačily jen dva body: zavést a opět vytlačit. Ale abyste si byla jistá, že vše děláte skutečně správně, přinášíme vám podrobný postup i s dobrými radami a tipy.

 1. Vhodná polohaNajděte si pozici, v níž si pohodlně dosáhnete až k pochvě i přes rostoucí bříško. Musí vám být dostatečně pohodlná po dalších 5-15 minut cvičení. A jaké polohy můžete vyzkoušet?
 • vleže s nohama mírně pokrčenýma
 • vkleče
 • vleže na boku
 • v podřepu
 • ve stoje
 1. Zavedení balónkuVydezinfikovaný balonek uchopte čistýma rukama za plastový krček tak, aby bylo možné jeho rozšiřující se zaoblenou část zavést do pochvy. Doporučujeme jenom mírné nafouknutí za pomoci přiložené pumpičky (postačí 1-2 stisknutí)
 2. Nafouknutí balónkuPo zavedení Aniballu by vás nic nemělo bolet ani štípat. Cítit můžete pouze mírně nepříjemný tlak, ale to je zcela v pořádku. Nyní několikrát stiskněte pumpičku a nafoukněte balónek tak, jak vám to bude příjemné. Obvykle stačí pro začátek přidat 2-3 stisknutí pumpičky. A nemusíte se bát. Pokud to přeženete, lze Aniball kdykoliv opět zmenšit.
 3. Vytlačení balónkuA teď přijde ta hlavní část. Aniball můžete začít vytlačovat úplně stejně, jako to budete dělat za pár týdnů při porodu miminka. Zapojte svaly pochvy a začněte a balonkem mírně pohybovat. Stlačování a uvolňování svalů hýbe s balonkem lehce dopředu a dozadu. Právě tento pohyb vás přesvědčí o tom, že skutečně používáte ty správné svaly a děláte pro své tělo něco skutečně užitečného.
 • Mezi jednotlivými sériemi by měly být přibližně desetivteřinové pauzy. Vtáhněte, uvolněte a napočítejte do deseti.
 • Vydržte alespoň dvě minuty, postupně cvičení prodlužujte.
 • Cvičit můžete 2x denně, ideálně ráno a večer. Ale výsledky přináší i používání Aniballu obden, takže není nutné nutit se do toho za každou cenu, pokud se necítíte dobře.
 1. Vyjmutí balónkuVypadá to jako konec, ale ve skutečnosti jde o další navazující cvičení. Svaly jsme posílily, takže nyní zbývá balonek vypudit. Teď nepůjde o tlačení, ale naopak o velmi hlubokou relaxaci. Dokonale se uvolněte a představte si, že Aniball sám od sebe vyklouzne ven. Díky tomu mimoděk zapojíte svaly pánevního dna. Použijte hluboké dýchání. Při nádechu balonek nechte v klidu, při výdechu si představte jeho vyklouznutí. Ucítíte mírný pocit tlaku a zároveň uvolňujete pánevní dno, díky čemuž se Aniball posouvá k poševnímu vchodu. Opakujte tuto sérii tak dlouho, doku hlava balonku nenapne hráz a nevyklouzne ven. Pokud by mělo jít o příliš rychlý proces, přidržte balonek u jeho krčku.
 2. Opakování matka moudrostiA teď si vše dejte ještě jednou. A znovu a znovu. Ideálem je cvičení 30 minut každý den, a to buď najednou nebo rozložené do dvou fází ráno a večer.
Každý den si přidejte
Díky Aniballu se budou svalu vašeho pánevního dna postupně uvolňovat a budou stále více ochotné přijmout dovnitř i mnohem větší předmět. Toho využijte a každý den nafoukněte Aniball o něco víc. Hranicí je vždy bolestivost nebo silně nepříjemné pocity. Není nutné dostat se za každou cenu až k horní hranici. Důležité je poznat limity svého těla a naučit se s nimi zacházet se vším všudy.

Jak zavést a používat Aniball

Aniball kdy začít

Doporučení lékařů a dalších odborníků jsou jednoznačná – nejdříve ve 36. týdnu. V této době se totiž už vaše orgány začínají připravovat na porod a uvolňovat se, takže cvičení bude přinášet rychlejší výsledky. Svůj podíl zde hrají také hormony, jež přispívají k uvolňování hráze a brání velké bolestivosti při zvětšujícím se objemu balónku.

Mnohé prvorodičky však často doslova nemohou vydržet a začínají s cvičením již o týden či dva dříve. Vícerodičky zase žene obava z dřívějšího příchodu dítěte na svět, díky němuž si nestihnou cvičení s Aniballem pořádně „užít.“

 

Jde to i dříve než ve 36. týdnu?

Ale není třeba se obávat. Pokud nebude vaše tělo na tuto aktivitu připravené, poznáte to jednoduše – velikost Aniballu uvnitř pochvy ještě nějakou dobu zkrátka nenavýšíte. Rozhodně si nemůžete nijak ublížit nebo vyvolat předčasný porod.

A házet flintu do žita není třeba ani v případě, že se po cvičení objeví lehké krvácení. Jde pravděpodobně o příliš vysokou citlivost děložního čípku, jež často tímto stavem reaguje již na pouhý stěr šetrnou gynekologickou tyčinkou. Pokud krvácení či špinění po cvičení prakticky ihned ustane, není třeba se obávat. V opačném případě zkonzultujete svůj stav s gynekologem nebo porodníkem v nemocniční ambulanci.

Uvažujete o pořízení Aniballu nebo si myslíte, že se dá porod bez obtíží zvládnout i bez něho? Uvítáme vaše názory v diskuzi pod článkem!

Zatím žádné komentáře