Mít svého kouče je dneska IN

Možná jste si všimli, že se na trhu s „pomocí lidem“ objevuje více a více koučink. Co to však přesně je?

Začněme tím, co to rozhodně není. Není to dávání rad. Není to poradenství. A není to mentoring nebo psychoterapie. Koučink je definován jako proces vedoucí k dosažení zamýšleného cíle a kouč je ten, který koučovaného provází skrze nástroje a postupy, aby se k tomuto cíli dostal rychleji a v souladu se svou osobou.

Proč se vůbec o koučování zajímat? Jaké jsou benefity?

Lidé, kteří jsou dlouhodobě a precizně koučováni, mívají o několik desítek procent vyšší produktivitu práce, motivovanost a cítí se subjektivně v životě spokojenější (prostě happy! J). Chcete ještě další benefity, proč se mít svého kouče rozhodně vyplatí?

Jak hraje hru profesionální kouč?

Koučování je dovednost, ve které se trénujeme a zdokonalujeme. Není to něco, s čím se narodíme a děláme přirozeně. Přesto existují určité aspekty, které oddělují ty nejlepší kouče od ostatních. Protože kvalitní kouč by měl mít rozhodně empatii a upřímný zájem pomáhat lidem.

Velmi cenným faktorem při výběru kouče je, zdali kouč skutečně prošel kvalitním koučovacím výcvikem, nebo se snaží jen jako kouč vypadat. Velmi tak upozorňujeme na lidi bez certifikace a na samozvané kouče / polokouče.

Profesionální kouč je rozhodně zodpovědný podporovatel, který klienta a jeho mysl vede způsobem, který šetří čas koučovanému a přijde na cenné odpovědi, ke kterým by se jinak dostat nemusel (nebo by šel k cíli oklikou). Lidé, co mají kouče dlouhodobě, mají lépe srovnané své priority, jsou fokusovanější a disciplinovanější. Lépe si uvědomují to, co se v nich odehrává, a dokáží i lépe řídit své emoce. Koučovací proces zvyšuje sebereflexi a vede k lepšímu sebeřízení.

Dnes je tak běžné, že kouče mají téměř všichni vrcholoví sportovci, CEO a vytížení manažeři a celý management úspěšných firem.

Stejně tak koučování dnes využívají i interní týmy velkých firem, aby podporovali angažovanost pracovníků. Proto i mnozí personalisté a lidé v HR chodí na koučovací výcviky do Coaching University Radka Karbana, aby dokonale dokázali pracovat s druhými.

Jak se koučovat rozhodně nenaučíte


Koučovat se nenaučíte z knížek
a nelze ani doporučit různé vlastní pokusy. Proč? Protože vám při tom chybí důležitá zpětná vazba (feedback) kouče trenéra, který vám dokáže ukázat podstatné detaily, které se ale na sebe nabalují jako kulička a které ve výsledky vytváření rozdíl mezi koučem profíkem a koučem amatérem. Je proto potřeba přistupovat ke koučinku zodpovědně a vnímat ji jako plnohodnotnou a profesionální profesi.

Jak se stát koučem profesionálem?

Pokud nechcete nechávat věci jen náhodě, bude se vám líbit propracovaný a MŠMT akreditovaný koučovací výcvik Hvězdný kouč, který trvá 4 měsíce a během 140 hodin se naučíte všemu potřebnému, vytrénuje vás a zocelí ve skutečné zářivé Hvězdné kouče. Tedy kouče, co umí!

Zjistěte proto, jak by takový koučovací výcvik mohl přispět rozvoji Vaší osobnosti a umožnit Vám povyskočit zase o level dál. A pokud chcete, můžete se koučováním třeba i živit, jak to ostatně dělá i hodně profesionálních koučů, kteří si otevřeli svou vlastní praxi. A to ať už fyzicky, tak online na dálku. Koučinkové techniky a metody to umožňují a tento způsob je tak čím dál preferovanější.