Jak se obléct na pohovor na vysněné povolání?

Už jste se někdy připravovala na pohovor kvůli zajímavé pracovní nabídce? Jestliže souhlasně pokyvujete hlavou, určitě jste si lámala hlavu s věčnou otázkou žen: Co si mám vzít na sebe? Tato otázka nás sice napadá i v běžném životě, avšak kvůli své vysněné práci nás může hlodat ještě o trochu víc. Prozradíme vám, jak se nejlépe obléknout na pohovor.

Nejvíce vám prozradí samotná firma

Ještě než vyrazíte do nákupního centra nebo prozkoumat poklady ze skříně, udělejte si takový malý průzkum. Občas vám totiž dokáže napovědět samotná firma, do které se hlásíte, aniž by o tom měla tušení.

Podrobně prozkoumejte webové stránky firmy a zkuste vycítit atmosféru, která v podniku asi panuje. Jedná se o vysoce profesionální prostředí, formální komunikaci nebo z webu čiší uvolněnost a nezávaznost?

Dalším místem, kam by měly směřovat vaše internetové kroky by měly být sociální sítě dané společnosti. Mohou se zde totiž nacházet fotografie zaměstnanců, od kterých můžete odkoukat firemní garderóbu. Obvykle jsou zde fotky ze schůzek, konferencí nebo i vánočních večírků apod. Opravdu mají všichni sako a formální sukni nebo se v této firmě chodí v tričku a kalhotech?

S kým se poradit?

Prvotní průzkum může mnoho napovědět, přesto se však nebojte zeptat na správném místě. A kde že to má být? Pokud tuto informaci nenajdete již v inzerátu, můžete kontaktovat personalistu/ku. Věřte, že nebudete ani první, ani poslední. Ve velkých firmách se s takovým dotazem setkávají na personálním oddělení poměrně často.

Vsaďte na jistotu: Business casual

Nejčastěji se firmy řídí následující posloupností formálnosti oblečení:

 1. business formal
 2. business casual
 3. smart casual

Business formal představuje nejvíce formální oblečení a smart casual nejméně. Pokud si opravdu nejste jisté, co na sebe a žádná z předchozích nápověd vám s určením nepomohla, vsaďte na zlatý střed business casual. Není ani příliš formální tak, abyste si připadala v sukni nebo šatech špatně mezi uvolněnou atmosférou a zároveň neurazí, pokud v podniku vyznávají přísnější pravidla oblečení.

1.   Jak se obléct podle business casual stylu?

Chystáte-li se na pohovor na nějakou z úřednických, administrativních nebo obchodních pozic a chcete zvolit business casual styl, můžete si obléct následující:

 • kostýmek
 • šaty pouzdrového střihu
 • sukni s bílou blůzou nebo košilí
 • v případě potřeby trenčkot
 • uzavřené lodičky
 • nepřehánějte to s doplňky ani make-upem

Zvolte neutrální barvy, které k sobě ladí. Povolené jsou: bílá, béžová, tmavě modrá, černá, šedá, karamelově hnědá nebo i vínová.

2.   Jak se obléct podle business formal stylu?

Jestliže vás čeká pohovor na vyšší pozici jako je vedoucí, manažerka, ředitelka nebo víte, že firma vyžaduje přísnější kulturu, sáhněte spíše po:

 • formální kostým
 • formální šaty v tmavých nebo pastelových barvách
 • uzavřené lodičky (ne na příliš vysokém podpatku)
 • menší doplňky, trochu výraznější make-up je povolen

Co se týče barevného spektra, držte se spíše tmavých barev, vše by mělo ladit. Pozor také na výstřihy, délka sukně by měla být minimálně po kolena.

3.   Jak se obléct podle smart casual stylu?

Naopak na nižší pozice nebo do uvolněnější atmosféry můžete upustit od čistě formálních kousků, střihů a materiálů. Kostýmek a pouzdrové šaty můžete nechat ve skříni. Povoleny jsou:

 • šaty (pořád by měly být spíše společenské)
 • sukně s bílou halenkou
 • košile jemných barev
 • tmavé kalhoty rovného střihu s halenkou
 • tunika či elegantní tričko vkusných vzorů a barev
 • elegantní boty, lodičky už nejsou nutné, ale můžete zvolit baleríny či mokasíny
 • výrazné doplňky (hodinky, šperky)

Co nechat raději ve skříni?

Ať už se chystáte na jakýkoliv pohovor (i ten neformální) vyvarujte se příliš barevným tričkům a kalhotám, pestrobarevným vzorům apod. Rozhodně nechte doma trika s nejrůznějšími nápisy a obrázky vyjadřující vaše názory apod.

Také se nehodí volit příliš vyzývavé kousky jako jsou kraťasy a sukně krátkých střihů, hluboké výstřihy apod. Šetřete také s oblečením, které na sobě má flitry, třpytky a tak dále.

Pokud se chystáte na pohovor v zimních měsících, vyměňte klasické mikiny raději za elegantní svetry. Lodičky pak můžete nahradit kozačkami, které by však neměly působit vyzývavým dojmem.

V létě se naopak vyhněte žabkám, otevřeným sandálům apod. Ani roztrhané džíny nepůsobí nejlepším dojmem.

Nepřehánějte to s make-upem a parfémem. Zkontrolujte si také, že je vaše oblečení čisté, bez fleků, žmolků a vytahaných míst. Bíle halenky a košile mohou mít tendenci k zašednutí nebo žloutnutí, což také nikoho příliš neoslní. Pokud se na pohovor nechystáte přímo doma a před samotnou schůzkou strávíte několik hodin mimo domov, vemte si vybrané oblečení raději s sebou a převlékněte se až těsně před ní. Nikdy nevíte, zda se vám v průběhu dne nezničí nebo nezašpiní. Náhradní halenka pak může mít cenu zlata.

A co pro pány?

Pomáháte svým můžským protějškům s výběrem oblečení na pohovor. Opět bychom mohli rozlišovat výše uvedené styly. V nejformálnějším prostředí zvolte oblek tmavých barev, avšak ne černý, polobotky a motýlka nebo kravatu. Bílá košile je samozřejmostí.

V uvolněnějším stylu pak můžete zvolit pouze košili a kalhoty, kravata již není nutná. Uzavřené elegantní boty by měly vždy ladit s doplňky.

Nyní již víte, jak se na pohovor vhodně obléci. Pár tipů na závěr: zkroťte svoji nervozitu, vyzkoušejte si cvičně mluvit před zrcadlem, těsně před pohovorem nekuřte nebo použijte žvýkačku (vždy ji však vyhoďte včas), nechte ukončení pohovoru na personalistovi a připravte si pár dotazů na závěr. Věříme, že na svém pohovoru zazáříte.

Napiš komentář