Rychlotest na protilátky na covid-19 a antigenní test na koronavirus si můžete udělat i doma

Rychlotest na protilátky na covid-19 a antigenní test na koronavirus si můžete udělat i doma Obáváte se, že byste se mohli při pobytu venku setkat s nebezpečným onemocněním Covid-19? Plánujte návštěvu příbuzných nebo nechcete ohrozit nikoho v pracovním kolektivu?

Nemusíte se hned vrhat do front zájemců na antigenní test zdarma, které bývají mnohdy chaotické nebo jednoduše špatně organizované. Můžete si pomoci i domácími metodami. Například jednoduchým testem na koronavirus, certifikovaným na odborných pracovištích.

✅Covid-19 rychlotest na protilátky koronavirus igg / igm – jak vlastně funguje?

Na našem trhu jsou v zásadě dostupné dva typy testů – jeden z nich otestuje přítomnost koronaviru z vaší nosní sliznice, druhý bude potřebovat kapku krve. Jejich cena je srovnatelná, byť platí staré dobré rčení, že za pohodlí se platí. Test na hlen z nosohltanu je tak přece jen trošičku dražší.

Oba vám však mohou pomoci s rychlou detekcí částeček koronaviru. A navíc i odhalí, zda u vás právě probíhá akutní infekce, nebo zda jste se s onemocněním setkali již někdy dříve, a teď tedy nejste pro své okolí nebezpeční.

✅Antigenní testy cena – vybírejte si i podle spolehlivosti

Jistota, spolehlivost a snadné použití – přesně tyto tři vlastnosti mají všechny rychlotesty na covid, které jsou u nás v současnosti dostupné, společné. Za cenu okolo 300 Kč se už za několik minut dozvíte, jak na tom aktuálně jste. Stačí pohled na testovací membránu a je okamžitě jasno.

Rychlotest covid spolehlivost

Vsadíte-li na testy, určené pro nosní výtěry. Získáte při jejich správné aplikaci spolehlivost až 99 %. Do 15 minut pak můžete odečíst výsledek. Přítomnost viru ve vašem těle tedy tento test určí s téměř 100 % přesností.

O trochu hůře jsou na tom testy, pro jejichž správné použití je nutná kapka krve. Nabízí spolehlivost „jen“ 97 %, i když i to je velmi vysoké číslo. A výsledek se dozvíte rovněž do čtvrt hodiny.

✅Levnější varianta se neobejde jde bez špetky té bolesti

Pokud do vyhledávače zadáte heslo „rychlotest covid prodej“, objeví se vám nám první místě testy určené pro odběr krve. Jsou totiž levnější a v našich podmínkách byly dostupné o něco dříve. Přece jen jde o léty vyzkoušenou metodu, která se pro současné potřeby jen trochu poupravila.

O něco víc za nimi pokulhávají testy, určené pro odběr hlenu z nosohltanu. Manipulace s nimi musí být opravdu přesná, ovšem na druhou stranu jde o řešení zcela bezbolestné. Takže pokud umíte dobře číst návody a není vám cizí trocha té pečlivostí, můžete se i tady dobrat k použitelnému výsledku.

✅Antigenní testy co to je

Ale ať už si pořídíte test určený pro odběr krve nebo výtěr z nosu, parametry, podle nichž vám ukáže negativní nebo pozitivní nález, jsou stále stejné. Jeho cílem je detekce protilátek na koronavirus igg / igm, které naše tělo vytváří při kontaktu s virem.

 

Dokáže určit nejenom jejich přítomnost, ale také hladinu. Takže vás čeká opravdu spolehlivé určení vašeho „koronavirového života.“ V zásadě tak můžete získat podle druhu testu až pět možných výsledků:

  • Negativní
  • IgM pozitivní
  • IgG pozitivní
  • IgG and IgM pozitivní
  • Neplatný výsledek

 

Covid test vyhodnocení

Vše závisí právě na hladinách jednotlivých protilátek. Pojďme se podívat na to, co jednotlivé stavy znamenají a kdy je opravdu na čase začít panikařit. Tedy obrazně řečeno.

Negativní – čárka na testu obvykle jen změní barvu. V dalších políčkách se pak nezobrazí nic. Máte tedy jistotu, že jste se s novým typem koronaviru COVID-19 ještě nesetkali.

IgM pozitivní – tato hodnota značí, že u vás infekce právě probíhá a je v tzv. akutním stadiu. Jste tedy nebezpeční pro své okolí, protože můžete nemoc šířit dál. V lékařské zprávě byste našli uvedeno (pokud byste test podstupovali v testovacím centru), že jste pozitivní na IgM protilátky proti COVID-19.

IgG pozitivní – tato pozitivita svědčí jen o tom, že jste se s infekcí už někdy v minulosti setkali. Jde ovšem už o dávno vyřešený problém, v současné době se vaše tělo s virem úspěšné popralo a pro okolí tedy nejste nebezpeční. A co by stálo v lékařské zprávě? Pacient pozitivní na IgG protilátky proti COVID-19.

IgG and IgM pozitivní – můžete ovšem mít test i pozitivní na obě uvedené protilátky. To znamená, že jste se už s infekcí setkali někdy v minulosti, ovšem i to, že u vás potíže stále přetrvávají. Proděláváte tedy akutní fázi onemocnění a můžete být nebezpeční pro své okolí. Výsledek testu je nepochybně pozitivní na IgM a IgG protilátky proti COVID-19.

Neplatný výsledek – ano, i to se může stát. Poznáte to tak, že se testovací čára neobjeví nebo nepřebarví zcela. V takovém případě je nutné test opakovat. Chyba bude pravděpodobně ve vašem postupu nebo v nedostatečném množství odebraného vzorku. Jestliže vám test vyjde neplatně opakovaně, obraťte se na distributora testu.

TIP: Pro provádění nového testu si vždy vezměte novou testovací kazetu, tedy novou sadu pro odběr a vyhodnocení.

⭐1 – Antigenní testy – odběr z kapky krve

První typ testu na koronavirus COVID-19 je vlastně imunochromatografický test na rychlé opravdu kvalitní zjišťování rozdílů mezi IgG (imunoglobulín G) a IgM (imunoglobulín M) protilátkami, které naše tělo vytváří v reakci na COVID-19. Spolehlivost tohoto testu je závislá na imunitě každého jedince, jež se odvíjí od mnoha faktorů. Roli hraje věk, pohlaví, zdravotní kondice, váha a pod. To vše je třeba při vyhodnocování brát v potaz.

Správný postup při antigenním testování na koronavirus

Výsledek je zjišťován z celkové krve, krevního séra a krevní plazmy. Aby však nebyl zkreslen, je nutné nejdříve nechat test několik hodin při pokojové teplotě. Rozhodně ho tedy nepoužívejte hned poté, co vám dorazí poštou nebo si ho donesete z lékárny. Pokojovou teplotou je míněno rozmezí 15-30 °C.

Poté vyjměte kazetu z jejího bezpečného prostředí v hermeticky uzavřeném sáčku a okamžitě ji použijte (výrobce doporučuje do jedné hodiny od vyjmutí z ochranného obalu). Uložte ji na čistý a rovný povrch. Poté dezinfikujte prst a píchněte se do něj lancetou, kterou najdete samozřejmě přibalenou v balení. Minikapadlo (rovněž v balení) poté uchopte mezi prsty a držte ve vertikální poloze. Odeberte kapku krve a přeneste ji do jamky testovací kazety antigenního testu na koronavirus. Okamžitě přidejte 2-3 kapky testovacího roztoku. V tu chvíli dojde k natažení vzorku do testovací části. Během celé této doby zabraňte tvoření bublin.

Certifikovaný rychlotest na COVID-19 – Nejlevněji ZDE

Nyní už zbývá jen čekat, až se objeví výsledek. Obvykle k tomu dojde do 10 minut, celý proces tedy netrvá déle než 15 minut. Naopak uplyne-li od vložení testovacího roztoku více než 15 minut, výsledky už neodečítejte a proveďte test znovu.

O konkrétních testovacích zónách na kazetě vás bude informovat návod, který je k testu přiložen. První je obvykle kontrolní, druhá se zaměřuje na IgM protilátky proti COVID-19 a třetí na IgG protilátky proti COVID-19. Vysvětlení těchto pojmů jsme vám již poskytli výše.

Covid test postup

Covid test vyhodnocení

 

⭐2 – Antigenní test na COVID-19, odběr z nosohltanu

Antigenní výtěrový test nebo také Koronavirus Ag Rapid Testovací Kazeta je laické označení pro vitroimunochromatografický test , určený pro kvalitativní detekci nucleocapsidového proteinu, antigenu SARS-CoV-2, a to prostřednictvím vzorku odebraného z nosního výtěru. Upozorňujeme, že tento test je na manipulaci poněkud obtížnější

V balení je k mání:

  • vzorková podložka,
  • reagenční podložka s obsahem koloidního zlata a monoklonálních protilátek,
  • reakční membrána
  • a absorpční podložka.

Antigenní výtěrový test na COVID-19 – Nejlevněji ZDE

Rychlotest na koronavirus z nosu – jak se používá

Aplikátor je nutné vložit do nosu a to až na povrch zadního nosohltanu. Nutné je opakované otočení, teprve poté je možné vyjmout aplikátor z nosní dutiny. Poté je vzorek třeba vložit do extrakční zkumavky s obsahem 0,3 ml činidla. Aplikátor uvnitř otočte nejméně šestkrát a to ve směru hodinových ručiček. Hlavu aplikátoru je při tom třeba tlačit na dno i boky zkumavky. Ponechte ve zkumavce jednu minutu, poté roztok přelijte do extrakční zkumavky.

Nyní je vše připraveno k použití testovací kazety. Vyjměte ji z obalu a položte na rovný povrch. Extrakční zkumavku dobře uzavřete a poté kápněte čtyři kapky získaného vzorku do připraveného vzorkovacího okna. Do 15 minut se v poli výsledků objeví barevné proužky. Výsledek je tedy možné odečíst. Po 15 minutách už nemusí být výsledek testu průkazný.

Náš tip: Krvavé ani příliš husté vzorky nelze na výtěr použít.

Covid test výtěrový – vyhodnocení

✅Rychlotest covid cena aneb kolik zaplatíte

Cena za rychlotest na koronavirus z nosu se pohybuje okolo 349 Kč za jedno balení, rychlotest na koronavirus z krve vás pak vyjde asi na 295 Kč.

Všechny testy nejlevněji ZDE

✅Rychlotest covid lékárna

V běžných lékárnách je bohužel pořídit nelze. Pokud vás zajímá heslo „antigenní testy kde koupit“, zamiřte na internet. Ale pozor, jde o produkt, určený prostřednictvím Ministerstva vnitra ČR jen pro zakoupení zdravotnickým personálem. Svým nákupem tedy potvrzujete, že jste si této skutečnosti vědomi.

Testy, které jsou u nás v současnosti dostupné, byly testovány na Klinice infektologie a geografické medicíny, LFUK, SZU, UNB Bratislava. No-name produkty z Asie apod. Rozhodně nedoporučujeme.

Napiš komentář