Mužská menopauza – podle některých neexistuje, jiní říkají, že jde výhradně o problém mužské psychiky, ale najdou se i tací, kteří za nepříjemnými stavy pánů tvorstva hledají i fyziologické příčiny. A nejrůznější studie z poslední doby ukazují, že právě ti poslední mají pravdu.
Nejdříve se podívejme na to, co to vlastně mužská menopauza,častěji nazývaná andropauza, je. Objevuje se u mužů zpravidla mezi 40-50 lety, může mít celou řadu mnohdy zdánlivě nesouvisejících příznaků a v průměru trvá okolo deseti let. A i když to tak nevypadá, rozhodně nejde o něco, co bychom měli přejít jen tak.
Obsah
Mužská menopauza – příznaky
Mezi hlavní spouštěcí mechanismy mužské menopauzy patří jednoznačně klesající množství testosteronu v těle. K tomu přirozeně dochází už od 25. roku a to v množství přibližně 1 % za rok. Zpočátku není tento pokles vůbec patrný, ale jakmile se dluhy nabalí, příslovečný pohár nakonec přeteče. Zpočátku jsou tedy příznaky andropauzy spíše plíživé a snadno zaměnitelné s momentální nechutí nebo třeba stresem. Později však začíná být jasné, že celý problém má mnohem hlubší pozadí. A co všechno můžeme mezi příznaky mužské menopauzy spolehlivě zařadit?
- snížené libido
- erektilní dysfunkci a impotenci
- nedostatek energie
- citovou labilitu
- ztrátu zájmů o dosavadní koníčky
- úbytek svalové a kostní hmoty
- podrážděnost
- sníženou výkonnost
- problémy se spánkem
- depresi
- zhoršenou paměť a potíže se soustředěním
- přibývání na váze
- chronickou únavu
Mužská menopauza v odborných kruzích
Pokud byste po andropauze pátrali v odborných kruzích, nejspíš by vás překvapilo její označení. Neřekne se jí tady totiž jinak než syndrom androgenní insuficience. Zní to strašidelně a možná proto se toto označení příliš nepoužívá.
Dokonce existují i specializovaná pracoviště andrologie, v ČR i SR je jich zatím ale po hříchu málo. V případě potíží je tedy dobré zamířit na urologii, odkud vlastně andrologie původně vzešla. Musíte si však vybrat pracoviště, kde dokáží na základě krevních testů zjistit hladinu volného testosteronu v krvi. Že jde často o testy placené asi nemusíme příliš zdůrazňovat, naštěstí jen zřídkakdy přesáhnou částku několika stokorun.
Terapie umělým testosteronem pomáhá jen někdy
Ale nemalujte si toto lékařské odvětví příliš růžové. Bylo by snadné přijít a nechat se nadopovat přesně odměřenými dávkami syntetického testosteronu tak, aby vše bylo jako dřív. Z mnoha důvodů se bohužel toto řešení příliš nepoužívá – hrozí totiž celá řada vedlejších účinků, například vyšší počet červených krvinek, potíže s imunitou, vznik zánětů v těle, nepřiměřené agrese a další
Androlog (nebo urolog) vám proto mnohem spíše doporučí některé změny v životosprávě a případně navrhne léky pro potlačení některých nepříjemných příznaků menopauzy (třeba erektilní dysfunkce). Někteří lékaři také doporučují nejrůznější přírodní doplňky stravy, pomáhající vašemu tělu k lepší a účinnější přirozené tvorbě testosteronu. Není to však pravidlem a často si tak tyto informace budete muset vyhledat sami, a to zpravidla na internetu.
Sociální projevy mužské menopauzy
Budete se divit, ale i na toto téma existují četné studie. K těm nejzajímavějším patří ta od londýnského ústavu Crown Clinic. Zaměřuje se výhradně na to, jak se muž „postižený“ andropauzou chová ve společnosti. Níže uvedené příznaky jsou údajně velmi spolehlivým signálem přicházející krize. Projděte si je a zamyslete se nad tím, zda neodpovídají tomu, jak se právě teď cítíte vy:
- děláte si starosti nad trváním svého pracovního místa
- zabýváte se výší důchodu
- uvažujete o transplantaci vlasů nebo dokonce plastické operaci
- porovnáváte svůj vzhled se stejně starými kolegy
- máte celkově negativní náhled na svět
- flirtujete s bývalými láskami na facebooku
- vyrážíte na rockové festivaly (pokud jste to doteď nedělali)
- snažíte se všemožně držet krok s digitální dobou (mezi typické příznaky prý patří zakládání účtů na twitteru)
Do této fáze se však vaše andropauza dostat nemusí. Stačí si včas začít všímat prvních příznaků a okamžitě je řešit. A to kombinací úpravy životního stylu (přestat kouřit, více se věnovat aktivnímu pohybu, nalézt nové koníčky a zájmy) a podpory přirozené tvorby testosteronu ve vašem organismu (jde například o vhodný jídelníček, ale také přírodní doplňky s bylinkami jako je kotvičník, maca peruánská nebo pískavice řecké seno). A pokud chcete vědět víc, porozhlédněte se po našem magazínu. Mužské menopauze a její léčbě jsme se už věnovali v celé řadě článků.
Zatím žádné komentáře