Vše co Vás zajíma o pesaru

Pesar je formou nehormonální bariérové antikoncepce. Prodává se ve tvaru mělké ohebné čepičky, která je vyrobena z měkkého silikonu. Tato forma antikoncepce se vkládá do

vagíny, ještě před pohlavním stykem. Hlavní funkcí pesaru je tedy zabránění těhotenství.

 

Jak se používá?

Pesar se vkládá do vagíny tak, aby pokryl děložní hrdlo během sexu. Funguje tedy jako bariéra, která brání spermiím, aby se spojila s vajíčky. Aby pesar fungoval spolehlivě, je vhodné používat ho se spermicidy (krémy nebo gely, které zabíjí spermie). Spermicidy obsahují chemikálie, které zastavují pohyb spermií. Pesar pomáhá udržovat spermicid v blízkosti děložního čípku, čímž znemožňuje spermiím dostat se k vajíčkům.

Kde pesar zakoupit?

Asi nikoho napřekvapí, když napíšu, že nakupovat se má u odborníků. V tomto případě to platí dvojnásob.

Sázkou na jistotu je web www.pesarshop.cz, který se na tento sortiment zaměřuje, disponuje opravdu širokou nabídkou a navíc při eshopu vede také poradnu, která funguje již šestým rokem. Pokud se tedy před koupí potřebujete na některé věci zeptat, v pesarshopu to jistě nebude problém.

Jak jsou pesary efektivní?

Pokud používáte pesar pokaždé, když máte sex, jeho efektivita je 93 %. Pokud použijete pesar společně se spermicidem, jeho účinnost tím zvýšíte – a to až na 98 %. Jeho efektivitu lze ale ještě navýšit a předejít tak nechtěnému těhotenství. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití – k otěhotnění s použitím pesaru dochází nesprávným vložením pesaru.

Jak zlepšit efektivitu pesaru?

Existuje několik způsobů, jak zlepšit efektivitu pesaru:

  • Používejte pesar vždy při sexu.
  • Používejte spermicid společně s pesarem.
  • Vložte pesar předtím, než začnete se sexem, a to ještě před vzrušením, pokud je to možné.
  • Ujistěte se, že pesar pokrývá děložní hrdlo.
  • Používejte v kombinaci s jinou metodou antikoncepce, přerušovaná soulož, prezervativ, spermicid.

Varování na konec

Pesar, na rozdíl od prezervativu, neposkytuje ochranu před sexuálně přenosnými infekcemi. Nejlepší způsob jak tedy zůstat zdravý, je při každém sexu (vaginální, orální i anální) používat prezervativ. Obzvláště pokud střídáte sexuální partnery. Ze silikonového kloboučku nemůže být alergie na latex a s moderními pesary nebyl zatím popsán žádný případ toxického šoku.