Babské rady na kašel

Babské rady na kašel – Kašel je nepříjemné onemocnění, s kterým se potýkáme hlavně v chladných měsících, kdy je naše tělo více náchylné k nachlazení. Přestože má kašel mnoho podob, příčinu má pouze jedinou – tělo se snaží odstranit vzniklý hlen z dýchacích cest a plic pomocí vykašlávání. Chceme-li se v noci v klidu vyspat, ale zároveň nechceme denně do našeho těla vpravovat mix prášků, měli bychom sáhnout po osvědčených receptech našich babiček. Ty totiž věděly nejlépe, co na takového nepřítele platí a platí to dodnes.

Česnek, česnek a ještě jednou česnek

 

Využití česneku je vhodné na spoustu neduh, speciálně má velmi pozitivní účinky na obranyschopnost organismu a trávení. Ovšem odvary s přísadou česneku jsou při potížích s nachlazením tou nejlepší volbou. Následující tři tipy na sirupy vám pomohou s kašlem zatočit raz dva:

  • Do teplého mléka přidáte vymačkaný stroužek česneku. Procedíte a vmícháte lžíci medu.
  • Do sklenice se šťávou z 2 vymačkaných citrónů utřete 2 paličky česneku. Přidáte 4 polévkové lžíce medu a 2 sklenice převařené vody. Tímto mixem vytvoříte sirup, který necháte ještě 2 dny odstát. Poté podáváte 3x denně po jedné polévkové lžíci.
  • Do třetice česnek a med. Pro tvorbu dalšího sirupu je třeba k utřenému stroužku česneku přidat lžíci jablečného octa a lžíci medu. Směs je velice hustá a silná, proto konzumujte každé 4 hodiny po jedné malé lžičce.česnek

V každém receptu je možné nahradit česnek cibulí, jste-li například na česnek alergičtí.

 

Pepř nad zlato

Možná se vám teď na chvíli obličej zkřivil znechucením při představě jakéhokoliv pojídání samotného pepře, ale věřte, že on sám stimuluje krevní oběh a tok hlenu v krku. Buď můžete zkombinovat s medem nebo také s citrónem a se solí:

  • Čaj připravíte z 1 čajové lžičky pepře a 2 lžiček medu. Zalijete vroucí vodou a po 15 minutách louhování pomalu pijte.
  • Směs soli a pepře nasypte na rozpůlený citrón. Poté snězte nebo vysajte.

pepř

Slané inhalace

Mnoho z nás už inhalace považuje za historii dávno zapomenutou v léčbě nachlazení, ale spousta odborníků dnešní doby tento způsob stále doporučuje. Inhalace se ordinují jako doplňková léčba chorob dýchacích orgánů. Je to z toho důvodu, že malé části odpařené vody se vám dostávají přímo do celého dýchacího systému. Sauna nebo inhalace páry nad hrncem, jako to dělávaly naše babičky, jsou pro vaše dýchání příjemným uvolněním. Stačí rozpustit ve 2 litrech vařící vody 4 lžíce mořské soli a vdechovat pod ručníkem 5 – 10 minut.

sauna

Jedna malá rada na závěr

Kašel jakéhokoliv druhu nás nejvíce trápí hlavně v noci, kdy se chceme v klidu a pohodě vyspat do druhého dne. Přepadne-li vás nepříjemný kašel uprostřed spánku a nechce se vám během noci připravovat solný roztok nebo louhovat česnek, vsaďte na jednoduchý trik. Dejte si pod hlavu jeden polštář navíc nebo podložte matraci. Budete tak mít hlavu ve větší výšce a předejdete tím dusivým záchvatům kašle.

Ač se všechny výše zmíněné receptury mohou zdát jakkoliv podivné, neváhejte je vyzkoušet. Nezapomínejte, že dříve naše babičky, prababičky a praprababičky měly úplně jiné možnosti než my dnes, ale kašel a jiná onemocnění je přepadávali stejně jako lidi žijící v dnešní pokročilé době bohaté na nejrůznější léky. Ty nejjednodušší a nejstarší metody mohou být totiž někdy ty nejefektivnější.

Zatím žádné komentáře

Napiš komentář