Držím dietu a přibírám – jaké jsou důvody a co s tím

Držím dietu a přibírám – tak přesně tuto větu slýchávají výživoví poradci u svého stolu nejčastěji. Často je ještě podbarvena výčitkou nebo dokonce několika slzami. Vždyť když už si dáme tu práci a vyloučíme ze svého jídelníčku všechno, co máme rádi, mělo by to být přece někde vidět, nebo ne?

V současné době jsou diety velmi oblíbené. Téměř každý z nás nějakou právě drží, nedávno držel nebo ji držet brzy hodlá. Tak proč jsou ulice stále plné lidí, potýkajících se s mnoha kilogramy nadváhy? Problém je právě ve slově dieta.

Dieta? To je jako červený hadr na býka!

Dietu si spojujeme s něčím negativním. S něčím, co nás omezuje a už se nemůžeme dočkat, až s tím zase skončíme a vrátíme se k původnímu jídelníčku. A právě tady je ten zakopaný pes. Pokud se budete na své nové stravovací návyky dívat spíše jako na pozitivní změnu v jídelníčku, budete je dodržovat s o to větší chutí. Samozřejmě nemáme na mysli diety drastické, ale třeba takové, které nahrazují v přirozeném poměru sacharidy za prospěšnější tuky apod.

Držím dietu a přibírám – co s tím?

Prvním krokem je tedy výběr té správné diety. Měla by vás naučit správným stravovacím návykům, nikoli jen dočasně omezit kalorie, pomoci se shozením pár kil, a nic víc. A k návykům v jídle patří i návyky životní, počínaje spánkem a konče občasnými hříšky. I ty totiž k dietě patří. Nejde o nic tak hrozného, naopak. Stačí si přiznat, že i ten nejuvědomělejší člověk je čas od času omylný.

Nejčastější prohřešky, které narušují naši dietu

Aby byla vaše snaha úspěšná, projděte si seznam nejčastějších režimových prohřešků. Pamatujte si, že neexistuje malých hříchů – naopak, vzájemně se sčítají, takže při dietě místo hubnutí můžete dokonce přibírat!

TIP: porovnání PROTEINOVÝCH DIET

Pamatujte na dostatek spánku

Vědecké studie prokázaly, že lidé, kteří si dopřávají přiměřený počet hodin spánku, mají nižší BMI, než ti, kteří si rádi pospí nebo naopak vstávají příliš brzy. Do doporučeného množství naštěstí není nijak těžké se vejít. Vědci mluví o 6-9 hodinách – ne více, ne méně.

Důvody jsou prosté. Spánek obnovuje rovnováhu přirozených biorytmů a ovlivňuje hormony, a to zejména dva:

  • ghrelin, který způsobuje pocit hladu
  • leptin, starající se o pocit sytosti
Je tedy žádoucí, aby se množství ghrelinu během spánku snižovalo a leptin se naopak zvyšoval. Dostatek spánku nám zajistí množství aktivního leptinu, takže se během dne budeme cítit sytější

A jak je to naopak s příliš dlouhým spánkem? Ten zpomaluje metabolismus, a to zejména ten bazální. A pomalý metabolismus si bere energii z tuků jen velmi neochotně.

Náš tip:
Během spánku se aktivuje také hormon podporující hubnutí,. Zablokuje ho však i velmi malé množství sacharidů, přijaté během 2-3 hodin před spánkem. Pokud tedy stále hledáte důvod, proč si odepírat malé „mlsky“ před ulehnutím do postele, právě jste ho našli.

Alkohol jako zabiják účinného hubnutí

Žádné sladké hříšky si nedopřáváte, ale čas od času neodoláte večírku s přáteli nebo návštěvě hospůdky? Nevypadá to tak, ale i malé pivo nebo panák tvrdého alkoholu v sobě obsahuje takové množství cukru, že veškeré naše dietní snahy rychle pošle do pekel.

A platí to i pro nápoje nealkoholické, takže nahrazením točeného piva jeho nealkoholickou verzí si vůbec nepomůžete. Naopak, nealkoholického nápoje vypijeme více a kalorie začnou naskakovat. Bohužel je to tak.

Držím dietu a přibírám – co s tím?

Vynecháváme jedno jídlo, abychom snížili kalorický příjem

Zdá se to logické, pokud se odbudete třeba při obědě nebo při večeři, nesníte toho tolik. Ovšem logické pravidlo nabourává jeden významný faktor – glykemický index. Právě on ovlivňuje hladinu vašeho cukru v krvi. Klesne-li, dostanete hlad. A ani skokové zvýšení není rozhodně žádoucí.

Z tohoto úhlu pohledu patří snídaně k nejdůležitějším jídlům dne. Měla by být dostatečně sytá, s vysokým obsahem bílkovin, klidně doplněná nějakou tou sladkou drobností. Jde zkrátka o start dne, a ten bychom neměli opomíjet.

Začínat den kávou, doplněnou jídlem až později, patří k tomu nejhoršímu, co můžete udělat. Nejde-li to jinak, dopřejte si alespoň výživné smoothie nebo podobnou rychlovku a syté jídlo doplňte o něco později. Ze stejného důvodu si rozdělujte jídlo během dne do několika malých porcí. Vyhnete se tak záchvatům vlčího hladu, díky němuž sníte i to, co byste jindy nechali bez povšimnutí.

Přirozeným zvykům nebraňte, naopak je využijte

Když se nudíme, jíme – tak to prostě je. Zvláště při sledování televize si dopřáváme lecjaké mlsky. A jakmile se zabereme do zajímavého filmu, je nám vcelku jedno nejenom to, kolik dobrot si dopřejeme, ale i jaké budou.

Využijte toho – nebraňte se a místo misky chipsů si nasypte hrst oříšků, doplněnou měsíčky či proužky ovoce a zeleniny. Uvidíte, jak rychle ve vás zmizí, navíc získáte možnost doplnit množství cenných kyselin, olejů a dalších užitečných výživových látek. A získáte i další zářez do doporučených pěti porcí ovoce a zeleniny denně. A to se také počítá.

Neberte pohyb jako svého nepřítele

Pohyb je poslední důležitou složkou vyváženého jídelníčku, který povede k vašemu hubnutí. Netlačte se do něčeho, co se vám nelíbí. Počítá se jakýkoli pohyb – třeba i půlhodinka rychlé chůze denně. Vystupte z autobusu o dvě zastávky dřív, dopřejte si rychlou procházku před večeří, vyvenčete sousedova psa… Cokoliv se počítá. Důležitá je pravidelnost, nikoli kvantita.

TIP: přečti si recenzi nejoblíbenější diety

Držím dietu a přibírám aneb co fungovalo u mě

Je mi líto, že se necítíte dobře. Přibírání na váze může být frustrující, zejména když se snažíte držet dietu. Zde je několik tipů, které by vám mohly pomoci vrátit se na správnou cestu:

1. Když se snažíte zhubnout, je snadné nepřijímat dostatečné množství potravy a nakonec se cítíte slabí a unavení. Ujistěte se, že přijímáte dostatek kalorií, abyste dodali tělu energii, zejména pokud pravidelně cvičíte.

2. Pokud máte pocit, že nevidíte výsledky, může být lákavé to úplně vzdát. Zkuste se raději zaměřit na jiné aspekty svého zdraví, například na to, jak se cítíte psychicky a emocionálně. Hubnutí není vždy lineární proces, takže se nenechte odradit, pokud máte několik neúspěchů.

3. Je důležité najít rovnováhu mezi zdravým stravováním a požitkem z jídla. Pokud budete jíst pouze potraviny, které vám nechutnají, bude velmi obtížné dietu dodržovat. Najděte si několik zdravých receptů, které které vám chutnají, a nezapomeňte je mít po ruce, až na ně dostanete chuť.

4. Ujistěte se, že máte dostatek spánku. Nedostatek spánku může vést k přejídání a špatnému výběru potravin.

5. V neposlední řadě se nezapomeňte zaměřit na pozitivní věci. Pamatujte, že každý krok, který uděláte na cestě k cíli, je úspěch. Blahopřejte si ke svým úspěchům, ať už se zdají jakkoli malé.

Pokračujte v dobré práci a nevzdávejte se! Dokážete to!

 

Zatím žádné komentáře

Napiš komentář

KETOMIX - sleva pouze do konce týdne !!!CHCI SLEVU