Karpální tunel babské rady

Karpální tunel babské rady – Jde o jednu z nejčastějších nemocí z povolání u nás. Pokud se nepodchytí včas, může skončit i operací nebo sníženou hybností prstů a zápěstí.

Karpální tunel je onemocnění, které může způsobovat bolest, necitlivost a brnění ruky a paže. Karpální tunel je úzký průchod v zápěstí tvořený kostmi a vazy. Tímto tunelem prochází střední nerv do ruky. Když tkáně kolem středového nervu otékají, může způsobit útlak nervu a vést k syndromu karpálního tunelu.

K rozvoji syndromu karpálního tunelu může přispět řada faktorů, včetně těhotenství, cukrovky, revmatoidní artritidy a problémů se štítnou žlázou. V mnoha případech je příčina neznámá.

Obvykle postihne osoby, které často manuálně avšak jednotvárně pracují – zaměstnance v IT, sekretářky, klavíristy, ale také obsluhu sbíječek nebo podobného nářadí. A nevyhýbá se ani těhotným ženám, u nichž je způsoben častějším zadržováním vody, a s tím souvisejícími otoky.

Karpální tunel – jak se projevuje?

První příznaky mohou být celkem nenápadné. Stojí za nimi nadměrné stlačení středového nervu, jež prochází zápěstním tunelem. Obvykle jde o:

 • bolest
 • křeče
 • zánět
 • mravenčení
 • otok
 • pocit slabosti v ruce
V samotných začátcích onemocnění pomůže, pokud ruku na chvíli uvolníte, protřepete nebo protáhnete. Doba úlevy se však bude zkracovat, a pokud se svým stavem nic neuděláte, nejspíše se nevyhnete operaci.

Jak poznám, jestli trpím karpálním tunelem?

Je opravdu důležité podchytit toto onemocnění v úplném začátku. Ověřte si proto, jak jste na tom s jeho možným výskytem vy a proveďte si tzv. Phalenův test. Jde o ověřený postup pocházející z pera světoznámého amerického chirurga George s. Phalena, jež se karpálním tunelem a možnostmi jeho léčby zabýval celý život. Phalenův test má dvě možné varianty:

 • Modlitba naruby: Spojte ruce před hrudníkem hřbety k sobě a špičky prstů otočte k zemi. Tlačte proti sobě asi minutu a přitom pozorujte, jak vaše tělo na tuto nezvyklou polohu reaguje. Jestliže vás ruce začnou pálit, bolet, štípat nebo se dokonce objeví křeče, s velkou pravděpodobností již náběh na karpální tunel máte.
 • Ruce visící přes okraj: druhý postup není tak náročný. Postačí položit si ruce na podložku (nejlépe na stůl) a nechat zápěstí volně viset přes její okraj. Opět vydržte 60 vteřin. Varovným případem je tentokrát brnění a snížení citlivosti.

Karpální tunel – babské rady

Neléčený karpální tunel obvykle končí operací. Nejde však ani zdaleka o všespásné řešení, jak se nám snaží někteří chirurgové namluvit. Stačí totiž málo, a onemocní se může rychle zase vrátit. Nosíte každý týden těžké tašky s nákupem nebo batohy do přírody? Pak bude nejlepší, když se operaci vyhnete obloukem. A co proti karpálnímu tunelu radily naše babičky? Rozdělili jsme pro vás ta nejznámější doporučení do šesti přehledných kategorií.

Preventivní opatření během práce

Pravidelné přestávky

Nečekejte, až vás bolest zcela ochromí, ale snažte se jí předejít za pomoci speciálních cviků. Jednoduše si každých 45-60 minut udělejte přestávku. Protáhněte prsty do všech stran, zakružte zápěstími, udělejte z rukou stříšku apod. Vydržte 5 minut, a pak nerušeně pokračujete v práci.

Přerušení práce

Když už vás bolest zasáhne, okamžitě přestaňte pracovat, ruku položte na rovný podklad a ten den už v práci nepokračujte. Ano, víme, že se to hůře řekne než udělá, ale pokud si jen zobnete ibuprofen a opět se vrhnete do víru povinností, neskončí to pro vás v dlouhodobém horizontu dobře. Analgetika samozřejmě užít můžete, ale úlevová poloha je pro tuto chvíli důležitější.

Ledový obklad

Jestliže v kabelce zrovna žádná analgetika nemáte nebo nejste všeobecně příznivcem chemie, vyzkoušejte studený obklad. Do ručníku nebo utěrky vložte pytlík s kostkami ledu a tento obklad přiložte na bolavé místo. Po pěti až deseti minutách by měla bolest zcela ustoupit nebo aspoň výrazně polevit. Pozor! Nikdy nepokládejte led na holou kůži, mohli byst si způsobit nepříjemné omrzliny a celý stav tak ještě zhoršit!

Prevence z oblasti životního stylu

Správná technika spánku

Zvykli jste si používat své ruce jako polštář a spát na nich? Tak se toho zlozvyku rychle zbavte! Zhoršené prokrvení během spánku totiž ke karpálnímu tunelu přispívá opravdu velkou měrou.

Jemná masáž

Myslete po práci nejenom na sebe, ale také na své ruce. Dopřejte jim jemnou masáž prostřednictvím přírodního oleje (nám se nejlépe osvědčil koksový nebo panenský olivový) během níž důkladně promasírujete celé zápěstí několikrát odshora dolů a zase zpět. Vedlejším efektem bude i krásná a jemná pokožka na rukou.

Náš tip:
S karpálním tunelem se nepotýkaly jen naše babičky. V exotické Číně na tom byli místní robotníci podobně a skvěle jim prý na to pomáhala akupunktura. Takže pokud už nevíte kudy kam, možná se vám vyplatí zapátrat ve svém okolí i po této možnosti.

První pomoc z přírody

Jablečný ocet

Skvělým pomocníkem proti karpálnímu tunelu je také jablečný ocet. Pomůže vám tam, kde byste to možná nečekali – zevnitř. Díky svým aktivním složkám totiž pomáhá bojovat proti zánětu. Stačí užít jednu čajovou lžičku rozmíchanou ve sklence vody každé ráno. Pro lepší chuť doporučujeme smíchat s medem nebo trochou ovocného džusu.

Náš tip:
Vybírejte vždy ten nejkvalitnější jablečný ocet, jaký je dostupný. Usazeniny na dně nádoby jsou ku prospěchu a nikoli na škodu. A navíc čím lepší ocet zakoupíte, tím méně ostrou chuť bude mít, takže se vyhnete podráždění žaludku a jiným zažívacím obtížím.

Solná koupel pro ruce

Teplá voda v kombinaci s těmi správnými minerály dokáže s vaším karpálním tunelem udělat doslova zázraky. Připravte si proto teplou lázeň, v níž rozpustíte lžíci obyčejné mořské soli a naložte do ní svou ruku až po loket. Vydržte půl hodiny a pak podle potřeby vodu přihřejte a a ruce vyměňte.

Aby byl tento postup skutečně účinný, je třeba solné koupele opakovat alespoň 2-3x do týdne.

Náš tip:
Ještě lepší než mořská je tzv. Epsomská sůl, používaná již od starověku jako léčivo na unavené svaly a stres. Koupíte ji v lékárnách, ale i prodejnách s přírodními produkty. Většina účinků je připisována obsahu hořčíkových kationtů a síranových aniontů, které skrz kůži snadno pronikají do těla a působí tak přesně tam, kde je to třeba.

Vitamín B6

Návod pro karpální tunel – babské rady samozřejmě počítá i s nejnovějšími výzkumy. V roce 2007 publikovali vědci z Kanady obsáhlou studii, která dává syndrom karpálního tunelu do souvislosti s nedostatkem vitamínu B6. Je tedy třeba ho pravidelně doplňovat. Pokud nechcete hned sahat po komerčních doplňcích stravy, zaměřte se ve svém jídelníčku na tyto potraviny:

 • hnědá rýže
 • losos
 • pistáciové oříšky
 • slunečnicová semínka
 • sezamová semínka

Domácí mazání proti karpálnímu tunelu

Oblíbené mazání z alpy, aloe a acylpyrinu, které se původně používalo proti revmatickým bolestem, se ukázalo být účinným i na karpální tunel. Pomáhá eliminovat zánět bránit dalšímu zužování karpálního tunelu. Přinášíme vám rychlý recept:

 • 500 ml alpy (nejlépe lesany)
 • 5 velkých listů aloe vera
 • 20 tablet acylpyrinu
Bílé tablety rozdrtíme na co nejjemnější prášek a vsypeme do dostatečně velké nádoby. Dolijeme alpou a dobře rozmícháme. Nakonec ponoříme listy aloe vera a dobře zavíčkujeme. Necháme stát na tmavém místě cca týden. Směs mezitím lehce zfialoví. Pak přecedíme a používáme k promazávání postižených partií rukou 2-3x denně.

Kromě karpálů poslouží toto mazání i při bolestech kloubů ramen, kolen nebo prstů. Opět v doporučeném dávkování.

Náš tip:
Alpa tu má funkci především nosného média. Můžeme tedy místo ní použít i domácí slivovici nebo jiný vhodný alkohol.

Tak co říkáte? Pomohl vám náš článek na téma karpální tunel – babské rady, nebo máte své vlastní osvědčené postupy? Podělte se s námi o své znalosti v diskuzi, rádi naše informace doplníme o další skvělé tipy!

Napiš komentář