Kampotský pepř – proč je na vrcholu oblíbenosti

Kampotský pepř dobývá svět gurmetů. V posledních měsících na něj lze narazit snad všude – v odborných časopisech, na stránkách foodblogerů apod. Proto jsme se ho rozhodli otestovat a zjistit, jestli je opravdu tak dobrý, jak se o něm říká.

Co je to vlastně kampotský pepř? Na první míst musíme zdůraznit, že i když jde o bezpochyby exotickou surovinu (pochází totiž z Kambodže), nedostává se k nám přes žádné překupníky, ale přímo od českých nadšenců, kteří si jeho unikátní chuť i vlastnosti vzali pod svá křídla. Společnost .pepper..field tvoří ti, kdo zkrátka a dobře milují autentické jídlo a kladou důraz na jeho kvalitu.

🌿Cesta kampotského pepře do ČR

Na české stoly se tento produkt dostal poprvé v roce 2018. Na počátku stálo okouzlení unikátní chutí pepře, který pocházel z provincie Kampot v Kambodži. A co všechno chuť tohoto koření ovlivňuje?

Na prvním místě je rozhodně ruční sběr, který vybírá jen plody ve správném stádiu zralosti (jiné se totiž hodí pro bílý, černý nebo třeba červený pepř). Běžně pepř putuje po zběžném usušení poměrně dlouho mezi nejrůznějšími překupníky a cestou samozřejmě ztrácí své jedinečné vlastnosti. K vám domů se tak sice dostane jeho štiplavost, ale ostatní nuance chuti již ne. A je to vidět i na jeho vzhledu. Na obrázku je vedle sebe vyfocený kvalitní černý pepř ze specializované prodejny (vlevo) a kampotský pepř, vysypaný přímo ze sáčku (vpravo). Rozdíl je vidět na první pohled – kampotský pepř je tmavší a méně vyschlý. A po otevření sáčku vás překvapí opravdu intenzivní vůně, ve které však najdete něco víc, než jen štiplavost.

Kampotský pepř

🌿Unikátní postup od společnosti .pepper..field

A jak je možné, že se k vám pepř dostane v tak perfektním stavu? Jakmile se kampotský pepř sklidí, ihned se vakuuje a následně posílá do ČR. Tady je poté balen až těsně před prodejem. Máte tedy jistotu, že se k vám dostane opravdu jen ten nejčerstvější pepř přímo z plantáže.

Odeslání samozřejmě předchází i kontrola, která dodržuje standardy Book of Specifications, což je, jak .pepper..field uvádí na stránkách, „oficiální dokument, který deklaruje, jaká kulička Kampotského pepře může opustit Kambodžu.“ Vše se přebírá ručně a pinzetou, takže dosahuje čistoty cca 99,6% čistotě. V ČR je znovu zkontrolován na špičkovém stroji a jen dočištěn na 100 %. Postup precizní několikanásobné kontroly je unikátní, dostáváte tak skutečně kvalitní produkt.

🌿Jak chutná kampotský pepř

My jsme se rozhodli otestovat černý kampoťák, což je zkrátka klasika. Černý pepř použijte všude – leckdy nad tím ani nepřemýšlíte. Pokud však do ruky dostanete tenhle kousek, bude na čase začít. Už zmíněná intenzivní aromatická vůně vás donutí zpomalit a tak trochu „ubrat na plynu“ při kořenění pokrmů. K dosažení kýžené štiplavosti totiž budete kampotského pepře potřebovat znatelně méně. Takže pokud budete pepřit jako obvykle, nejspíš budete nepříjemně překvapeni.

Ale do pokrmu se jeho prostřednictvím nedostane jen štiplavost. My jsme cítili i lehké citrusové aroma a občas i náznak ovoce. A spolu s nimi také plnější vůni. V té lze při troše snahy rozeznat například kafr, ale také poměrně nečekaný eukalyptus nebo mátu. Někdo v něm dokonce cítil i tymián. Nejlépe vynikne kampoťák asi na steaku nebo jen na lehce podušené zelenině, které dodá ten správný šmrnc, ale přidat ho lze vlastně skoro kamkoliv. Nádech citrusů pak asi nejvíce oceníte při vaření italských těstovin.

Nejlevněji koupíte ZDE

🌿Široká nabídka pepřů se vším všudy

My jsme tedy s pepřem rozhodně spokojeni a troufneme si říct, že kdo jednou ochutná tenhle kousek, už nikdy se k běžnému pepři nevrátí. Trochu vyšší cena je bohatě kompenzována delší výdrží tohoto produktu. A nabídka v e-shopu je navíc mnohem širší – najdete tu například i červený nebo pravý bílý pepř (nikoli onu zatuchlou náhražku z obchodů, ale také solný květ nebo různé pepřové speciality. Vyberete si tu tak i sady, vhodné jako dárek pro gurmety všeho věku i preferencí.