Kopretina řimbaba účinky na zdraví

kopretina řimbabaKopretina řimbaba někdy označovaná jako Řimbaba obecná je velmi účinným lékem a to především na bolesti hlavy v podobě migrény, bolesti páteře i všech kloubů a chronické bolesti. Pokud patříte k těm, co ví jak migréna umí ztrpčovat život, patrně jste vyzkoušeli vše, o čem jste četli a mohlo by na tuto útrpnou bolest pomoci. Pokud nás trápí bolesti hlavy či pohybového aparátu, saháme často po množství analgetik.

 

K tlumení bolestí se používají nadzemní části rostlin a to již po mnoho let. Užívá se v podobě nálevů, odvarů, obkladů i čajů. Nejčastěji ji seženete asi ve formě tinktury a někdy tablet s výtažky účinných látek. Oproti zmíněným analgetikům má minimum nežádoucích účinků.

Můžete ji užívat i preventivně proti bolesti. I v případě této byliny se dělalo mnoho výzkumů, při kterých až 70 % zúčastněných uživatelů zaznamenalo menší četnost příznaků a jejich zmírnění.

 

Kopretina řimbaba – Užívání

 

Čerstvá nať se rozžvýkává v ústech v množství dvou až tří listů. Rostlina má hořkou chuť. Pokud by se vám dělala nějaká reakce na jazyku, zkuste zmírnit dávku, nebo použít jinou formu užívání. Pokud zvolíte lékovou formu či tinkturu, návod je vždy přiložen. Dostavení úlevy někteří uživatelé udávají již po deseti až patnácti minutách. Nedoporučuje se její užívání spolu s prostředky na ředění krve a také v těhotenství.

 

Kopretina řimbaba – Nejen na bolesti

 

Řimbaba také spolehlivě zabírá proti horečce a zánětům. Pokud bojujete s nachlazením, virózou nebo záněty dýchacích cest, zkuste ji také vyzkoušet. Její protizánětlivý účinek má také pozitivní vliv na zažívací trakt. Je to výborný podpůrný prostředek pro odstranění mikroorganismů ze žaludku i střev, který podporuje látkovou výměnu. Dokáže také pozitivně ovlivnit zánětlivé procesy v podobě artrózy vašich kloubů. Působí pozitivně na rozšíření cév, proti závratím a ušním šelestům.

 

Kopretina řimbaba – Řimbaba pro ženy

 

Traduje se, že řimbaba sloužila k přivolání menstruace a také spuštění porodu, proto ji nedoporučujeme brát v těhotenství. V období menstruace umí zmírnit bolest. Pokud to chcete vyzkoušet, začněte s užíváním tak tři dny předem. Pokud jsou bolesti úporné, prodlužte užívání na pět dnů. Může také podpořit zmírnění výkyvů nálad a dalších příznaků PMS.

 

Splést si můžete rostlinu s Kopretinou bílou, Heřmánkem nebo Vratičem obecným. Řimbaba má svůj specifický zápach a hořkou chuť. Rostlina se dobře množí semeny, dá se koupit v podobě sazenice a má ráda sušší půdu na slunném stanovišti.

Zatím žádné komentáře