Kratom, tak trochu jiná „droga“ – recenze, zkušenosti, údajné účinky, cena

Kratom – zkušenosti, údajné účinky, cena. Zajímáte se o různé účinky bylinek? Pak ba vám neměl uniknout ani kratom. Pojďme se podívat, k čemu ho používají domorodci v Asii a proč ho doporučují dál.

I když u nás zatím není tato bylina schválena jako potravina, zkušenosti především z Asie ukazují, že nám do budoucna rozhodně má co nabídnout. A o co tedy vlastně jde?

🌿Co je to kratom? Vzhledem vás může překvapit

Tuto rostlinu formálně popsal nizozemský koloniální botanik Pieter Korthals. Můžete ji znát také pod latinským názvem Mitragyna speciosa a jde o tropický opadavý a stálezelený strom, patřící do známé a oblíbené čeledi kávovníkovitých. Pochází z z jihovýchodní Asie, dnes se však pěstuje na mnoha místech světa.

Jeho listy jsou domorodci často využívány pro své údajné léčebné vlastnosti. Obvykle se jednoduše žvýkají, aby svým uživatelům zlepšily náladu a pomohly se zdravotními problémy. O kratomu je ovšem také známo, že je psychoaktivní, proto je nutné při jeho užívání dbát nejvyšší opatrnosti. V malých dávkách nabízí především stimulační účinek a může být bez větších rizik (opět připomínáme, že jde o údajné účinky) použit jako nootropikum. Ve vyšších dávkách pak mají jeho listy podle zjištění některých uživatelů údajně uklidňující účinek a mohou zahánět pocity úzkosti a stresu. Není divu, že se o jeho účinky v poslední době zajímají zejména velmi pracovně vytížení lidé nebo ti, kteří trpí nějakou formou úzkosti.

🌿Jaké aktivní složky kratom nabídne

V listech jich najdeme celou řadu, je jich tu více než 40. Jmenovat bychom však měli především mitraphylline a 7-hydroxymitragynine, které jsou obvykle považovány právě za ony primárně aktivní složky. A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na celou řadu yohimbe alkaloidů.

🌿Jak kratom údajně působí na lidský organismus

Z lékařského hlediska bychom kratom asi nejlépe zařadili mezi opioidy s účinky podobnými morfinu. Právě proto se v zemích svého původu často používá především k léčbě chronické bolesti. Působí totiž v tomto ohledu velmi podobně jako opium (a často se dokonce v Asii používá o jako náhražka tohoto mnohdy špatně dostupného léku). Ovšem v porovnání s opiem se kratom pohybuje nižší úrovni účinnosti a návykovosti.

Právě proto se mnoho lidí odkáže ze závislosti na opiu vyléčit právě díky kratomu. Ovšem stále hovoříme jen o asijských klinikách. V Evropě na nic podobného zatím nerazit nelze. V Asii používají lidé tento přírodní doplněk stravy i k mnoha jiným účelům. Například domorodí obyvatelé jihovýchodní Asie jím „léčí“ všechny možné stavy od průjmu až po sexuální dysfunkci. Žvýkají, kouří nebo ho připravují jako čaj.

Podle některých poznatků může být extrakt z kratomu také účinným stimulantem i antidepresivem. Jeho užívání ve správné dávce může prý také také navodit pocity euforie a štěstí a jeho velké množství pak samozřejmě vzhledem k výše uvedenému může být i opojné. Kromě toho se také věří, že kratom efektivně zvyšuje motivaci a výkon, a u sportovců pak dokonce i vytrvalost a sílu.

Současný výzkum je v tomto ohledu bohužel omezený. Ovšem aktuálně běží několik studií, takže se určitě brzy o této zajímavé bylině dozvíme mnohem více.

🌿Tipy pro začátečníky i pokročilé aneb není kratom jako kratom

Že jste ještě nikdy kratom nezkusili a zajímalo by vás, co dovede? Říká se, že je vhodné vsadit na takový druh, který je prověřen širokou uživatelskou komunitou a převážně kladně hodnocen. Může jít například Borneo White, jež nabídne prý nabízí především perfektní povzbuzení i pozitivní náladu.

Docela jinam je údajně vhodné zamířit, pokud stojíte o silně energizující kratom. Hledáte takový, jež by při silnější dávce naopak rychle navodil žádoucí sedativní a uklidňující účinky? Pak je prý pro vás jako stvořený White Hulu Kapuas, což je vlastně směs více druhů kratomů. Nahradí kávu a ulevuje od bolesti.

A co třeba Maeng Da Red? Jde o velmi známý produkt, na který již jistě narazil každý, kdo se o dění okolo této byliny alespoň trochu zajímá. Podle uživatelů vám údajně tento druh zaručí vysoký přísun energie, skvělé tlumení bolesti i maximální míru relaxu. Jde zkrátka o sázku na jistotu. A spíše ostýchavějším lidem pak bývá doporučován Maeng Da Green. Ten podle oslovených uživatelů přináší opravdovou chuť k sociálním kontaktům, podporuje soustředění a mozkovou činnost a v neposlední řadě patří mezi jeho devízy i vysoká dávka energie.

Jednoduše řečeno – v případě kratomu se vyplatí sledovat zkušenosti a recenze ostatních uživatelů. Snadno si tak můžete vybrat přesně takový druh, který vám bude svými účinky vyhovovat nejvíce.

Nejlevněji zakoupíte ZDE

🌿Jaká je doporučená denní dávka kratomu?

Jak jsme již předeslali, nejde prozatím o schválený doplněk stravy, takže není možné ani stanovení jakékoliv doporučující denní dávky. Pokud se ovšem podíváme na zkušenosti uživatelů (samozřejmě bez jakékoliv záruky, dozvíme se zajímavá čísla.

🌿Kratom – zkušenosti uživatelů s užíváním kratomu

Stačí nahlédnout do fóra některé z komunit, která se této bylině věnuje. Vzápětí zjistíte, že přijatelný rozsah dávkování kratomu se zdá být kdekoli v rozmezí od 1 do 50 gramů denně. Vše záleží na tom, v jaké formě je tato bylina užívána (nejčastěji je tento doplněk k dostání v prášku či čaji) a jaké působení je od ní očekáváno. Zdá se, že nižší dávky stimulují, zatímco ty vyšší naopak uklidňují a uspávají.

A na co si tedy dát pozor? Uživatelé radí dívat se především po koncentraci, která vám bude doručena výrobcem. Obecně lze říci, že v dávce v 1–5 gramů se dostaví jen velmi mírné povzbuzující účinky. Ovšem výsledek se nemusí dostavit dokonce žádný – vše záleží na toleranci vašeho organismu.

Při 5 až 15 gramech pak už většina forem kratomu údajně vyvolává stimulační efekty a povzbuzuje mozek k lepší činnosti. Uživatelé to často označují jako brainstorming. A dávka mezi 16 a 25 gramy nejčastěji nabízí velmi uklidňující účinky, které jsou mnohdy popisovány jako „příliš silné.“ Cokoliv nad tuto úroveň pak rozhodně nikdy není doporučováno nezkušeným uživatelům a nemá tedy smysl tu další dávkování rozebírat a konkretizovat.

🌿Vedlejší účinky? Obvykle se o nich nemluví

Vzhledem k tomu, že nejde o schválený doplněk stravy, neměl by mít kratom samozřejmě ani žádné vedlejší účinky. Ovšem ti, kteří s ním už mají zkušenosti, mluví o něčem jiném. Zpočátku vás totiž i menší dávky kratomu nabudí, později však budete spíše pociťovat tendenci k usínání. Proto se experimentování s touto bylinou rozhodně nedoporučuje řídit nebo obsluhovat nebezpečné stroje.

Existují také prozatím neověřené zprávy o závislosti na kratomu a tedy i o nepříjemných abstinenčních příznacích. Při užívání lze proto rozhodně doporučit střídmost a občasnost (denní užívání nedoporučují ani domorodci v Asii). A co ony vzpomínané vedlejší účinky? Údajně mohou zahrnovat nervozitu, ztmavnutí kůže, zácpu, suchost v ústech, zvracení, agresi, nevolnost, ztrátu libida a zvýšenou potřebu spánku. I když se o nich tedy nemluví, rozhodně je dobré vést je v patrnosti.

Údajně se vedlejší účinky mohou vyskytnout už u dávky okolo 10 gramů denně, a to především u nezkušených uživatelů. Domorodci v Asii proto doporučují začínat na mnohem menších dávkách a postupně si zvykat.

🌿Reference účinků přicházejí především z USA

Pokud se nechcete spoléhat na mnohdy neověřené zprávy z Asie, pak vsaďte na jiné reference uživatelů. Aktuálně máme na mysli USA, kde je v mnoha státech kratom oficiálně schválený k užívání. A co o něm tedy místní zdroje říkají?

Především byste měli vědět, že kratom je v USA velmi široce používán zejména pro zlepšení nálady a pro rekreační účely. Vyhledávají ho také ti, kdo si chtějí vylepšit či ozdravit libido a sexuální výkonnost nebo jednoduchým způsobem zlepšit svůj spánek. A v malých dávkách je pak kratom pro své povzbuzující účinky vyhledáván i jako nootropní doplněk.

🌿Co je to vlastně nootropikum

Ještě, než tyto vody definitivně opustíme, bychom si měli posvítit ještě na jeden zajímavý pojem – nootropikum. V souvislosti s kratomem bývá totiž toto slovo užíváno často. Tak co si tedy pod ním vlastně představit?

Byliny a další přírodní pomocníci označovaní jako nootropika pozitivně ovlivňují hned pět neurotransmitterů v našem mozku – acetylcholin, glutamát, GABA, dopamin a serotonin. Jde vlastně o chemikálie, které váš mozek používá ke komunikaci se sebou samým. A velmi zjednoduše by se dalo říci, že právě oni jsou v nejvyšší míře zodpovědní za velkou část vaší kognitivní činnosti. Pokud tedy jejich činnost vhodně podpoříme, bude náš mozek pracovat rychleji a efektivněji. Nootropika tak často používají především studenti nebo lidé, pracující na náročných úkolech. V současnosti probíhají také výzkumy, které se zaměřují na některé onemocnění mozku a postižení paměti.

🌿Kratom cena – kolik vlastně tato bylinka stojí?

Ceny na našem trhu se pohybují různě. Všeobecně se dá říci, že 5 gramů kratomu je možné sehnat už okolo 30 Kč, byť samozřejmě narazíme i na výrobky mnohem dražší. Například na stránkách Ragefitness.cz sází v tomto ohledu výhradně na sponzorované farmy a produkty, ošetřené UV zářením přímo v místě sběru. Starají se tedy o maximální kvalitu.

Nejlevněji zakoupíte ZDE

🌿Kratom účinky podle barvy

Různé barvy kratomu mají různé účinky. Červená kratomová směs je ideální pro uvolnění a relaxaci. Pro vyrovnanost a energii jsou nejvhodnější žluté a zelené směsi. Bílý kratom pak dodává extra náboj.

Když si vyberete kratom, je důležité mít na paměti, že každá osoba reaguje na tento produkt jinak. Zatímco někteří lidé mohou cítit účinky kratomu ihned, u jiných to může trvat déle. Navíc se účinky kratomu liší v závislosti na dávce a době podání.

Vzhledem k tomu, že kratom je stále novým produktem, neexistují žádné klinické studie o jeho účincích. Z tohoto důvodu se doporučuje opatrnost při užívání kratomu. Poraďte se s lékařem nebo jiným zdravotníkem, pokud máte jakékoli otázky ohledně užívání kratomu.

🌿Předávkování kratomem

Předávkování kratomem je velmi vzácné, už protože je těžko dostupný. Nicméně existují některé zprávy o předávkování kratomem, které byly spojeny s nežádoucími účinky, jako je slabost, bolest hlavy, nevolnost, zvracení a další.

Pokud si myslíte, že jste byli předávkováni kratomem, okamžitě se obraťte na svého lékaře nebo na nejbližší nemocnici.