Jak zjistit hodnotu testosteronu.Nemusíte mít žádný problém s erekcí, dokonce se ani nemusíte cítit unavení a bez energie. Stačí, pokud se zajímáte kupříkladu o silový trénink – ten bude totiž bez správného hodnoty testosteronu v organismu daleko méně efektivní.
Mimochodem právě silový trénink patří k nejčastějším důvodům žádosti o změření hladiny testosteronu. Jde totiž také o dobrý eufemismus, díky kterému nemusíte svému lékaři hned napoprvé přiznat, že máte problémy například s erekcí.
Testování testosteronu se používá k vyhodnocení stavu mužů, kteří trpí nadměrnou produkcí testosteronu, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a primární selhání varlat. Lze jej také použít k diagnostice mužů s opožděnou pubertou nebo hypogonadismem. Hladiny testosteronu se v průběhu dne mění, takže může být zapotřebí provést více testů, aby bylo možné získat přesný obraz o hladině testosteronu u člověka.
Lékař může nařídit test na testosteron, pokud má muž příznaky nízké hladiny testosteronu, jako jsou:
- -Snížená sexuální touha
- -Porucha erekce
- -Únava
- -Úbytek svalové hmoty
- -Změny nálady
- -Snížený počet spermií
Obsah
Co je to vlastně ten testosteron?
A proč se o něm tak mluví? Takové otázky si nejspíš kladete, pokud jste v poslední době byť jen letmo nakoukli do pánských časopisů nebo webů. Testosteron je steroidní hormon, s mnoha významnými androgenními a anabolickými účinky v lidském těle. Jde o základní prvek fyziologie mužů, ovšem v menším množství se vyskytuje také v organismu žen.
Jeho nedostatek známe také jako tzv. hypogonadismus – stav, jež je v naší společnosti značně rozšířen a pohříchu jen málokdy správně identifikován. Často se vše zamete zkrátka pod pokličku andropauzy, aniž by se cokoliv dalšího zjišťovalo či řešilo.
Testosteron v organismu
Rovných 95 % testosteronu je produkovány varlaty, dalších 5 % pak v kůži nadledvinek.
- 60 % tohoto množství je úzce propojeno s proteinem vázajícím pohlavní hormony (SHBG),
- 38 % je velmi volně vázáno na albumin,
- pouhá 2 % je volný, jinými slovy biologicky aktivní testosteron.
Volný testosteron může být velmi rychle odbouráván játry, a pokud nedochází k jeho doplňování ze zásob volně uložených v albuminu, nebo je produkce testosteronu všeobecně nedostatečná, projevuje se tento stav řadou typických příznaků.
TIP: přečtěte si recenzi nejoblíbenějšího přípravku pro vyšší hladinu testosteronu
Příznaky nedostatku testosteronu
Jejich paleta je velmi široká a smysluplný obrázek dávají teprve ve chvíli, kdy jich na sobě pozorujete více najednou. Jde zejména o:
- únava, ztráta chuti do života,
- snižování svalové hmoty,
- snížená hustota kostní hmoty, osteoporóza
- plešatění, pomalejší růst vousů,
- zvýšení tukových zásob, gynekomastie,
- poruchy spánku,
- ztráta libida, pokles spontánní erekce
- poruchy nálady, deprese, podrážděnost, kognitivní poruchy,
- erektilní dysfunkce.
Je třeba požádat o tuto službu obvodního lékaře – často je hrazena v rámci zdravotního pojištění, jsou-li k tomu objektivní důvody. Pokud byste však stáli o test testosteronu jako samoplátci, připravte si do peněženky několik stokorun. Nejrůznější volně dostupné testy na změření hladiny testosteronu nebývají dostatečně spolehlivé – poslouží nanejvýš jako orientační ukazatel před dalším vyšetřením.
Hladina testosteronu norma
A jakby měly výsledky testů vypadat? Podle odborníků se ideální hranice průměrné hladiny testosteronu pohybuje někde mezi 250 – 1200 ng/dl. Jde však opět o orientační hodnotu. Někteří muži nemusí mít žádné příznaky nedostatku testosteronu ani při hodnotě 100, jiní přicházejí k lékaři s typickými obtížemi i při hladině 300 ng / dL.
Doplnění testosteronu (tablety)
A jak své tělo při produkci testosteronu povzbudit a navodit tak v těle jeho potřebnou hladinu? Lékaři vám obvykle příliš neporadí. Synthetický testosteron je totiž uschován pro ty nejvážnější případy hypogonadismu, mimo jiné i kvůli množství možných vedlejší účinků.
Mnohem lepší je podpoření organismu v samostatné produkci testosteronu. Mohou k tomu sloužit například tablety, obsahující některé z ověřených fytostimulantů. Mezi ty nejlepší patří bezpochyby Tribulus terrestris, Pískavice řecké seno, ženšen a mnoho dalších. Z výživových doplňků je pak třeba jmenovat kyselinu D-asparagovou a dehydroepiandrosteronu (DHEA).
Jde vždy o proces, trvající několik měsíců, během něhož dochází k velmi pozvolnému zvyšování hladiny testosteronu v těle díky přirozeným procesům, probíhajícím v organismu. Tělo tedy není nuceno zvykat si na skokově zvýšenou hladinu testosteronu se všemi negativními vedlejšími účinky.
Jen samotné užíván tabletek však nestačí, je vhodné ho podpořit i alespoň minimální změnou životního stylu. Její součástí by mělo být:
- zdravé stravování včetně přiměřeného příjmu kalorií a nasycených tuků,
- omezení konzumace alkoholu, marihuany a opioidních analgetik,
- odbourání nadbytečného tělesného tuku,
- zařazení silového trénink (např. Tisk barbell, squat, deadlift) pro lepší vyplavování testosteronu do organismu,
- snížení stresu
- zlepšení kvality spánku
- zajištění adekvátní hladiny vitaminu D, jež je pro vytváření testosteronu v organismu nezbytný.
Zatím žádné komentáře