Vše o testosteronu – jak poznat nízkou hladinu a jak lze hladinu testosteronu zvýšit

Vše o testosteronu – jde o jeden ze základních hormonů lidského těla, přesto je muži protežován víc, než ostatní. Jaký je k tomu důvod, co všechno byste měli vědět o hladině testosteronu v těle a jaké z toho všeho vyvodit závěry? To vám prozradíme v našem ultimátním článku, který vám prozradí o testosteronu všechno, co jste kdy chtěli vědět.

Testosteron je tím, co dělá muže šťastnější, silnější, plodnější a energičtější – to je prostě fakt. Příroda to takhle zařídila schválně. Mládí a síla jsou v tvrdém konkurenčním boji ceněny více než stáří a zkušenosti. Bohužel a není proto náhoda, že okolo třicátého roku věku začíná hladina testosteronu klesat a spolu s ní i vaše mužnost.

Biologicky vzato je testosteron androgenní pohlavní hormon a jako takový není tedy vázán výhradně na mužský organismus. Najdeme ho i u žen, ale v mnohem menším množství. V mužské organismu mají jho produkci na starost tzv. Leydigovy buňky, umístěné ve varlatech (95%) a také nadledvinky (5%).

U žen se tento hormon tvoří z poloviny ve vaječnících a z poloviny v nadledvinkách a je mimo jiné nezbytný třeba v těhotenství.

Měli bystě vědět, že:
Každý zdravý muž vytvoří za den přibližně 5-10 miligramů vlastního testosteronu. U žen je hodnota o poznání nižší, pouhých 0,5 – 1 mg.

 

Vše o testosteronu – co ovlivňuje v našem těle?

Testosteron se na životu muže podílí od začátku. Už v děloze má důležitý vliv na vývoj pohlavních orgánů. Ale umí toho ještě mnohem víc.

 

Vliv testosteronu na mužský organismus
Kůže
 • stimuluje tvorbu kolagenu
 • chrání pokožku před stárnutím
 • podporuje růst ochlupení
Kosti
 • pozitivně působí na tvorbu červených krvinek
 • je důležitý pro efektivní a zdravý růst
Mužské pohlavní orgány
 • podporuje růst penisu
 • řídí tvorbu spermií
 • je důležitý pro kvalitní erekci
Mozek
Srdce
 • zvyšuj výkon srdce
 • zlepšuje průtok krve
Svaly
 • zvětšuje objem svalové hmoty
 • je důležitý pro celkovou sílu
Tuk
 • brání ukládání tuku do rizikových oblastí (břicho, prsa)
 • zvyšuje počet receptorů spalujících tuky

Jaká je doporučená hodnota hladit testosteronu?

Jde asi o nejčastější otázku všech mužů, kteří se zajímají (nejenom) o své sexuální zdraví. A odpověď odborníků zní lakonických 250-1200 ng/dl. Docela velké rozpětí, co říkáte? Ale není divu, když si vše rozebereme do detailu.

První číslo by mělo označovat hladinu testosteronu v nejlepších letech, tzn, okolo 30. roku věku, druhé číslo pak počítá s muži v důchodovém věku. S přibývajícími léty totiž hladina testosteronu v krvi přirozeně klesá a to až o 1% ročně.

Naštěstí však nejde o žádné nepřekročitelné dogma. Četné výzkumy a toto téma ukázaly zajímavé paradoxy.

Jeded z nich například ukazuje, že starší muži ve venkovských oblastech mají stejně vysokou hladinu testosteronu, jako jejich mladší souputníci žijící ve městech. Tento fakt je přičítán především dostatku pohybu, vyvážené a zdravé stravě a také minimální hladinou stresu. Ano, všechny tyto faktory dokáží negativně ovlivňovat hladinu testosteronu v našem těle. Ale je toho ještě mnohem víc.

Zajímavost
První testosteronovou vlnou neprochází malí chlapci až v pubertě ale už okolo 4-6 měsíce věku, kdy se jejich hladina na několik dní až týdnů rapidně zvýší. Podle vědců má tento fakt co dělat s utvářením osobnosti a aktivací některých vyloženě mužských procesů.

 

Proč klesá můj testosteron?

Velkou vinu mohou nést i činitelé původem z životního prostředí. Zvláště mezi chemikáliemi nalezneme celou řadu tzv. endokrinních disruptorů, které účinně blokují tvorbu testosteronu. Jde například o xenoestrogen, který se svým složením nápadně podobá lidskému estrogenu a mate tak náš imunitní systém. Tyto škodlivé láky se vyskytují například benzínu, plastech nebo šampónu. Není možné se jim úplně vyhnout. Mezi hlavní opatření pro jejich eliminaci patří omezení styku s pesticidy a úplná absence plastů v našem okolí, které se přímo dotýkají jídla. Nebezpečné jsou především nejrůznější misky od margarínů apod., v nichž si ničeho zlého netuše ohříváme oběd v mikrovlnné troubě. Jestli se také poznáváte, přestaňte tím. Vás testosteron vám docela jistě poděkuje.

Dalším málo známým zabijákem mužnosti a síly je stres. Stresové hormony (ponejvíce kortizol) účinné blokují tvorbu testosteronu a je velmi obtížné takový stav opět napravit. Doporučeny jsou především dlouhé procházky spojené s tzv. vyčištěním hlavy a alespoň 20 minutová meditace každý den. Bez legrace. Právě z tohoto důvodu berou mnozí špičkový manažeři lekce jógy nebo podobného cvičení. Anulují tak následky svého hektického života.

Je také prokázáno, že ženatí muži a ti, kteří mají děti, se potýkají s rapidním úbytkem testosteronu. Dokonce už pochování vašeho vlastního dítěte okamžitě sníží jeho hladinu v těle. U cizích dětí to však neplatí. Naštěstí.

Jak zjistit hladinu testosteronu

Až vám domů přijdou výsledky krevních testů, uvidíte na nich číslo, které se bude přesně hodit do některé z následujících kategorií. Díky tomu se ihned dozvíte, jak na tom se svou mužností jste.

 

Hladina testosteronu zdravého muže

A jaké by měly být ideální naměřené hodnoty?

0 – 400 ng/dl – nízká hladina testosteronu

Pravděpodobně na sobě pozorujete četné příznaky nedostatku testosteronu, mezi které patří mimo jiné:

Nedostatek testosteronu příznaky

 • únava
 • deprese
 • problémy s erekcí
 • přibírání a váze
 • horší soustředění
 • křehčí kosti (osteoporóza)
 • náladovost
 • nechuť ke sportu
 • omezení koníčků a dalších volnočasových aktivit
 • vypadávání vlasů a řídnoucí ochlupení
Toto číslo je část k vidění u mužů 45+, ale nejsou výjimkou ani dvacetiletí nemocní. Velmi často je tento stav spojován s mužským přechodem čili andropauzou.

Více o Andropauze se dočtete zde!

 

500 – 700 ng/dl – normální hladina testosteronu

Tedy alespoň na dnešní dobu. Nevykazujete žádné známky či příznaky snížené hladiny testosteronu.

 

700 – 1 000 ng/dl – vyšší hladina testosteronu

Ano, takto tento stav definují lékaři. Nicméně ještě před před dvěma staletími šlo o naprosto běžný výsledek mužské populace. S touto hladinou testosteronu je pravidelná ranní erekce samozřejmostí a nárůst svalů v posilovně je také a jedničku.

 

1 000 ng/dl +

Nejvyšší možná hladina testosteronu u člověka, který neužívá žádné anabolické steroidy ani jiné chemické pomocníky. Je velmi těžké jí dosáhnout, ale výsledky rozhodě stojí za to.

 

Jak a čím zvýšit hladinu testosteronu

To je ošemetná otázka. Lékaři vám ten umělý nepodají, pokud nemáte skutečně závažné problémy, a za ty se snížená mužnost, ochabující erekce nebo přibírání a váze opravdu nepovažují. Je to tak. Naštěstí náš příroda vybavila užitečnými pomocníky, kteří trochu práce odvedou za nás. Sestavili jsme osm nejlepších potravin, které dovedou vaše varlata nakopnout k opravdu pořádné produkci testosteronu!

 

Přírodní preparáty na tvorbu testosteronu

Mnohem účinnějším prostředkem pro zvýšení hladiny testosteronu v organismu jsou přírodní doplňky stravy s obsahem přírodních extraktů právě z těchto bylin. Jejich účinnosti pomůže i obsah vitamínů a minerálů, důležitých pro správnou tvorbu a udržení hladiny testosteronu. Jejich seznam i s účinky můžete najít výše, ale pro úplnost je ještě jednou zopakujeme:hořčík, selen, vitamín B6 (pyridoxin), vitamíny C, D a E, zinek.

Hladina testosteronu je prostřednictvím těchto přípravků zvedána v organismu postupně, takže se vyhnete nepříjemným problémům např. s rovnováhou, spánkem nebo poruchami srdce, s nimiž se potýkají uživatelé syntetických hormonů. A obávat se nemusíte ani abstinenčních příznaků. Jakmile přírodní doplňky stravy vysadíte, hladina testosteronu jednoduše pomalu klesne na původní úroveň.

Mezi nejlepší a nejoblíbenější přípravky, které lze u nás pořídit, se řadí Primulus, Proman Plus a Kotvičník Forte.

 

1 – Primulus – hodnocení – 94%

 • vysoký obsah účinných látek
 • vyrobeno v ČR
 • laboratorně testováno

 

2 – Proman Plus – hodnocení – 92%

 • Zdokumentovaný účinek
 • Vysoká kvalita – vyrobeno v Norsku
 • 1.balení zdarma

 

3 – Kotvičník Forte – hodnocení – 82%

 • Přírodní
 • Snadná aplikace
 • Vysoká koncentrace účinných látek

 

Jídelníček pro maximální podporu testosteronu

Sestavili jsme seznam běžně dostupných potravin, které díky obsahu účinných látek dokáží podpořit přirozenou tvorbu androgenního hormonu testosteronu v těle. Zajímá vás, které to jsou?

Brokolice

Jako děti jsme ji odmítali, ale teď přišel její čas. Je bohata především na vitamín C, hořčík a vlákninu, což jsou látky velmi významné pro metabolismus estrogenu.

Vejce

Díky obsahu vitamínu H, a také A, D a E by se měly na našem jídelníčku vyskytovat pravidelně. Jsou také bohaté na zdravé nasycené tuky a cholesterol, nezbytné pro správnou tvorbu testosteronu.

Hovězí maso

Tohle má v sobě celou řadu vitamínů, a také cholesteroly a omega mastné kyseliny. Lepší potravinu pro svůj testosteron najdete jen stěží.

Česnek

Tak tenhle miláček snižuje hladinu kortizolu, takže vás vlastně chrání před nadměrným stresem. Skvělé, ne?

Avokádo

Ano, víme, zní to jako něco podezřele zdravého. Ale máme tu vitamíny A, B, C, D, E, K, omega mastné kyseliny a prospěšný cholesterol. Takže se určitě vyplatí tuhle podivě zelenou potravinu přece jenom vyzkoušet. Koneckonců Hulk je také zelený, a jak mu to s těmi svaly jde!

Špenát

Tak ještě jeden zelenáč do dvojky. Špenát je účinná anti-estrogenní potravina a navíc vás zásobí hořčíkem a vitamínem C.

Mandle

Svou bohatostí na vitamín E, hořčík, vápník a zdravé tuky jsou jednoznačnou jedničkou pro všechny milovníky zdravé výživy. Ale víte, že obsahují také arginin, který pomáhá uvolňovat cévy a často ho najdete v profesionálních přípravcích pro podporu erekce?

 

Vše o testosteronu – co vám ještě může pomoci?

 • Rozhodně cvičení nebo alespoň pravidelný pohyb.
 • Pravidelný a dostatečně dlouhý spánek má tak pozitivní vliv. Krátký spánkový cyklus (5 hodin za noc), dokázal u sledovaných mužů snížit hladinu testosteronu až o 15%. myslete na to, až budete příště vysedávat nad prací dlouho do noci!
 • Více sexu je také zaručenou radou. Feromony, dopaminy a vzájemné doteky – to vše motivuje vaši tělesnou schránku k lepším výkonům a s nimi jde zvýšená produkce testosteronu ruku v ruce.
 • Snížení hladiny estrogenu je také dobrou cestou. Silové cvičení a redukce váhy jsou těmi nejspolehlivějšími pomocníky v boji s tímto ženským hormonem. Z potravin pak pomáhají citrusy v čele s grepy, košťálová zelenina a nově objevená superpotravina maca – té se dokonce bez nadsázky říká rostlinný antiestrogen.

 

Vitamíny a minerály, důležité pro váš testosteron

V multivitaminových přípravcích můžete najít hned sedm velkých hráčů, kteří mají k tomuto tématu opravdu co říci. Kteří to jsou a proč si na jejich příjem dát skutečně pozor?

Název prvku Účinky
Hořčík
 • zvyšuje množství tzv. volného testosteronu
 • stará se o kvalitní spánek
 • dodává energii buňkám
Selen
 • působí jako prevence rakoviny a srdečních onemocnění
 • silný antioxidant
Vitamín B6 (pyridoxin)
 • podporuje správný růst a rozmnožování buněk v těle
 • antioxidant
 • napomáhá tvorbě neurotransmitterů (dopamin, noradrenalin apod.)
Vitamín C
 • regeneruje poškozené molekuly testosteronu
 • chrání Leydigovy buňky před oxidačním stresem
 • snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu
 • je důležitý pro imunitu
Vitamín D
 • příznivý efekt na svalovou sílu
 • tvorba a regulace inzulínu
 • podpora imunitního systému
Vitamín H (vitamín B7)
 • účastní se štěpení tuků
 • reguluje krevní cukr
 • brání vypadávání vlasů
Zinek
 • pomáhá při syntéze DNA
 • zvyšuje hladinu testosteronu
 • podporuje zdravý reprodukční systém

Nejlepší bylinky pro váš testosteron

Pískavice řecké seno

Už lidová medicína přisuzuje této zvláštní bylince významný vliv na sexuální vzrušení, vytrvalost při fyzických aktivitách a hladinu energie. A zapomenout nesmíme ani na obsah aromatázy a 5-alfa-reduktáz, což jsou významné enzymy zodpovědné za přirozenou tvorbu testosteronu v těle.

Kotvičník zemní

Tahle nevýrazná rostlina z čeledi kacibovitých boduje především vysokým obsahem fytosterolů, saponinů, alkaloidů a flavonoidů. Ty pomáhají regulovat hladinu testosteronu a napomáhají při regeneraci, svalové vytrvalosti a tvorbě energie.

Ženšen pětilistý

Je považován za univerzální tonikum, snižuje cholesterol a především účinně reguluje stresový hormonální systém. Je ideální pro muže, kteří si v práci zrovna psychicky neodpočinou. Má také vliv na erekci a libido. Seznam účinných látek je rozhodně fascinující. Tady jsou ty nejdůležitější z nich:

 • ginsenin
 • panaxatriol
 • kyselé peptidy
 • glukóza a fruktóza
 • riboflavin
 • thiamin

Zvýší moji hladinu testosteronu popíjení bylinných čajů?

Všichni tito kandidáti vypadají jako ideální elementy do čaje určeného pro vyšší hladinu testosteronu. Bohužel vás však musíme zklamat. Aby byla koncentrace skutečně dostatečné vysoká, museli byste každý den počítat pití léčivého odvaru na litry. A to by se nejspíš vašemu žaludku, ledvinám či střevům příliš nelíbilo.

 

Mýtus – testosteron způsobuje agresivitu

Ještě předtím, než se v tématu posuneme dále, bychom rádi vyvrátili zažitý mýtus, že testosteron způsobuje agresivitu a je proto dobré jeho tvorbu v organismu maximálně potlačovat.

Ano, testosteron skutečně ovlivňuje naše sebevědomí, psychickou vyrovnanost, motivaci a samozřejmě také fyzickou sílu, to však ani zdaleka nejsou jediné předpoklady k agresivnímu chování. Na pomoc si opět vezmeme jednu zajímavou studii. V ní lékaři podávali náhodně sestaven skupince mužů cíleně vysoké dávky testosteronu. A přesto tyto pokusné subjekty darovali na charitu více peněz než jejich „netestosteronové“ protějšky.

O svůj testosteron se proto rozhodě nemusíte bát pečovat. Další nabušený Rambo se z vás určitě nestane, i když vám to v posilovně půjde o něco lépe od ruky. A to rozhodě není k zahození.

Zajímavost
Zajímá vás, kolik testosteronu obíhalo v matčině těle, když jste přicházeli na svět? Podívejte se na délku prostředníčku – čím větší, tím vyšší hladina.

 

Jak v těle doplnit testosteron? Shrnutí

Doufám, že jsme vás přesvědčili, že nízká hladina testosteronu nemusí být normálním faktorem ani v pokročilém věku. Kombinace zdravého životního stylu, vhodného přípravku, vyvážené stravy bohaté na důležité látky a možná i trocha pomoci z přírodní lékárny, může vaši mužnost opět nastartovat se vším všudy!

Komentáře

 1. Jarek 24 ledna, 2019
 2. Roman 3 října, 2021

Napiš komentář