Jak zjistit hodnotu testosteronu, jak testosteron doplnit

Jak zjistit hodnotu testosteronu.Nemusíte mít žádný problém s erekcí, dokonce se ani nemusíte cítit unavení a bez energie. Stačí, pokud se zajímáte kupříkladu o silový trénink – ten bude totiž bez správného hodnoty testosteronu v organismu daleko méně efektivní.

Mimochodem právě silový trénink patří k nejčastějším důvodům žádosti o změření hladiny testosteronu. Jde totiž také o dobrý eufemismus, díky kterému nemusíte svému lékaři hned napoprvé přiznat, že máte problémy například s erekcí.

Testování testosteronu se používá k vyhodnocení stavu mužů, kteří trpí nadměrnou produkcí testosteronu, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a primární selhání varlat. Lze jej také použít k diagnostice mužů s opožděnou pubertou nebo hypogonadismem. Hladiny testosteronu se v průběhu dne mění, takže může být zapotřebí provést více testů, aby bylo možné získat přesný obraz o hladině testosteronu u člověka.

Lékař může nařídit test na testosteron, pokud má muž příznaky nízké hladiny testosteronu, jako jsou:

 • -Snížená sexuální touha
 • -Porucha erekce
 • -Únava
 • -Úbytek svalové hmoty
 • -Změny nálady
 • -Snížený počet spermií

Co je to vlastně ten testosteron?

A proč se o něm tak mluví? Takové otázky si nejspíš kladete, pokud jste v poslední době byť jen letmo nakoukli do pánských časopisů nebo webů. Testosteron je steroidní hormon, s mnoha významnými androgenními a anabolickými účinky v lidském těle. Jde o základní prvek fyziologie mužů, ovšem v menším množství se vyskytuje také v organismu žen.

Jak zjistit hodnotu testosteronu

Jeho nedostatek známe také jako tzv. hypogonadismus – stav, jež je v naší společnosti značně rozšířen a pohříchu jen málokdy správně identifikován. Často se vše zamete zkrátka pod pokličku andropauzy, aniž by se cokoliv dalšího zjišťovalo či řešilo.

Měli byste vědět:
Hypogonadismu lze přitom velmi dobře předcházet – a to sledováním hladiny testosteronu v krvi a její okamžitou léčbou.

 

Testosteron v organismu

Rovných 95 % testosteronu je produkovány varlaty, dalších 5 % pak v kůži nadledvinek.

 • 60 % tohoto množství je úzce propojeno s proteinem vázajícím pohlavní hormony (SHBG),
 • 38 % je velmi volně vázáno na albumin,
 • pouhá 2 % je volný, jinými slovy biologicky aktivní testosteron.

Volný testosteron může být velmi rychle odbouráván játry, a pokud nedochází k jeho doplňování ze zásob volně uložených v albuminu, nebo je produkce testosteronu všeobecně nedostatečná, projevuje se tento stav řadou typických příznaků.

TIP: přečtěte si recenzi nejoblíbenějšího přípravku pro vyšší hladinu testosteronu

 

Příznaky nedostatku testosteronu

Jejich paleta je velmi široká a smysluplný obrázek dávají teprve ve chvíli, kdy jich na sobě pozorujete více najednou. Jde zejména o:

 • únava, ztráta chuti do života,
 • snižování svalové hmoty,
 • snížená hustota kostní hmoty, osteoporóza
 • plešatění, pomalejší růst vousů,
 • zvýšení tukových zásob, gynekomastie,
 • poruchy spánku,
 • ztráta libida, pokles spontánní erekce
 • poruchy nálady, deprese, podrážděnost, kognitivní poruchy,
 • erektilní dysfunkce.
Tyto příznaky bývají často pacienty i lékaři po dlouhou dobu ignorovány. Navíc ani společně dohromady nemusí ukazovat na nízkou hodnotu testosteronu v těle. Příčinou potíží totiž může být například i hypotyreóza, obstrukční spánková apnoe, anémie, chronické infekce, deprese, vedlejší účinky některých léků a mnoho dalších možností. Jde ovšem o velmi dobrý základ, od něhož se lze odrazit a požádat o změření hladiny testosteronu v krvi.

Je třeba požádat o tuto službu obvodního lékaře – často je hrazena v rámci zdravotního pojištění, jsou-li k tomu objektivní důvody. Pokud byste však stáli o test testosteronu jako samoplátci, připravte si do peněženky několik stokorun. Nejrůznější volně dostupné testy na změření hladiny testosteronu nebývají dostatečně spolehlivé – poslouží nanejvýš jako orientační ukazatel před dalším vyšetřením.

Jak zjistit hodnotu testosteronu

Hladina testosteronu norma

A jakby měly výsledky testů vypadat? Podle odborníků se ideální hranice průměrné hladiny testosteronu pohybuje někde mezi 250 – 1200 ng/dl. Jde však opět o orientační hodnotu. Někteří muži nemusí mít žádné příznaky nedostatku testosteronu ani při hodnotě 100, jiní přicházejí k lékaři s typickými obtížemi i při hladině 300 ng / dL.

Měli byste vědět:
Sama o sobě proto tato hodnota nic neznamená. Pokud však už příznaky nedostatku testosteronu pociťujete, získáte díky testosteronovému testu definitivní potvrzení své diagnózy. A naopak, pokud je u vás hladina tohoto hormonu podezřele nízká, můžete se už předem připravit na její další pokles a stimulovat svůj organismus k další tvorbě testosteronu.

 

Doplnění testosteronu (tablety)

A jak své tělo při produkci testosteronu povzbudit a navodit tak v těle jeho potřebnou hladinu? Lékaři vám obvykle příliš neporadí. Synthetický testosteron je totiž uschován pro ty nejvážnější případy hypogonadismu, mimo jiné i kvůli množství možných vedlejší účinků.

Mnohem lepší je podpoření organismu v samostatné produkci testosteronu. Mohou k tomu sloužit například tablety, obsahující některé z ověřených fytostimulantů. Mezi ty nejlepší patří bezpochyby  Tribulus terrestris, Pískavice řecké seno, ženšen a mnoho dalších. Z výživových doplňků je pak třeba jmenovat kyselinu D-asparagovou a dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Jde vždy o proces, trvající několik měsíců, během něhož dochází k velmi pozvolnému zvyšování hladiny testosteronu v těle díky přirozeným procesům, probíhajícím v organismu. Tělo tedy není nuceno zvykat si na skokově zvýšenou hladinu testosteronu se všemi negativními vedlejšími účinky.

Jen samotné užíván tabletek však nestačí, je vhodné ho podpořit i alespoň minimální změnou životního stylu. Její součástí by mělo být:

 • zdravé stravování včetně přiměřeného příjmu kalorií a nasycených tuků,
 • omezení konzumace alkoholu, marihuany a opioidních analgetik,
 • odbourání nadbytečného tělesného tuku,
 • zařazení silového trénink (např. Tisk barbell, squat, deadlift) pro lepší vyplavování testosteronu do organismu,
 • snížení stresu
 • zlepšení kvality spánku
 • zajištění adekvátní hladiny vitaminu D, jež je pro vytváření testosteronu v organismu nezbytný.
Společně dohromady by měly tyto body zajistit zlepšení vaší vitality a nárůst testosteronu v těle. První fakt pocítíte okamžitě, druhý můžete snadno ověřit laboratorní testem hladiny testosteronu. Nenechte nic náhodě a začněte se o svou hladinu testosteronu zajímat ještě dnes!

Zatím žádné komentáře

Napiš komentář