Alternativní způsoby stravování

Alternativní způsoby stravováníAlternativní způsoby stravování

Dnešní média po zdravém životním stylu šílí. To, co dříve bylo nediskutovatelnou samozřejmostí dnes zažívá obrovský boom jak na internetu, tak v časopisech a v televizi. Jsme doslova bombardováni informacemi o tom, jak a co dělat, abychom byli zdraví. Kardio cvičení na lačno, poslední jídlo v pět večer, důležitost HIIT cvičení a posilovacího tréningu…Návodů na zdraa krásu je dnes tolik, že jsme úplně zapomněli, že každý z nás je jedinečný a na každého jednotlivce funguje na něho něco jiného, než na jeho souseda. Je to smutné, ale zapomněli jsme poslouchat hlasu našeho těla. Můžeme se marně hádat, či jíst maso, nebo ne. Zda je vysazení lepku a mléčných výrobků ta správná volba…Jediným způsobem, jak zjistit, co je pro vás to pravé, je vyzkoušet si to.
   Shodnout se můžeme na tom, že fastfood a deficit pohybu není nejlepší volba, jak ale dál? Jaké máme vůbec alternativní možnosti, jak se stravovat? Zde vám představuji stručný přehled nejznámějších způsobů, kterými lidi lidi řídí, aby byla jejich těla v kondici a oni v duševní pohodě. Zkuste si některý alespoň krátkodobě vyzkoušet, možná budete příjemně překvapeni.

 

Vegetariánství

Vegetariánství – Nejznámější alternativní způsob stravování. Vegetariánství je založeno na úplné absenci jakéhokoli masa z jídelčku. Pozor si však musíte dávat i na dostatečný přísun bílkovin,vitamínů a minerálů, které jsou pro maso charakteristické. Proč se lidé přiklánějí k vegetariánství? Jedinci se takto často stravují nikoli kvůli touze po pěkném těle, ale proto, že jim potrava z dříve živých tvorů přijde nemorální.

 

Veganství

Veganství– Již více striktní způsob obživy vylučující jakýchkoli potravin živočišného původuStoupenci veganství mohou krajně odmítat i užívání výrobků zvířecího původu, jako jsou třeba výrobky z vlny a vybrané kosmetické výrobky. Veganství je taktéž výsledek morálního přesvědčeníHnusí-li se vám užívání živočišných výrobků, měli byste při skladbě jídelníčku dávat pozor na dostatečný příjem vitamínů B12 a D, prvků jako jsou jód, vápník a selen, veliké úskalí tvoří i nedostatečný příjem omega-3-mastných kyselin.

 

Vitariánství/RAW strava

Vitariánství/RAW strava – Poslední dobou čím, dál více populární styl stravování. Vylučuje konzumaci jakýchkoli potravin, které prošly tepelnou úpravou nad 42°C a zachovávají si tedy 100% aktivních enzymů. Tzv. živá strava má na zevnějšek i vnitřek velice pozitivní vliv vitariánství je všeobecně velice vychvalováno. Faktem však zůstává, že jeho dodržování je záležitost silné disciplíny a přechod na takovýto způsob stravování je velice obtížný. Patrně však stojí za to.

 

Makrobiotika

Makrobiotika – Záležitost často fitness nadšenců, neboť vyžaduje pečliplánování jídelníčku. Poskytuje úplnou volnost ve výběru potravin za podmínky, že dodržíte vámi stanovený příjem cukrů, tuků a bílkovin. Při     správném poměru přijímaných makroživin m vypadne velice sofistikovaný jídelníček, který nebývá (oproti dříve zmíněným způsobům stravování) nijak těžké dodržet, neboť tělo dostává dostatek všeho, co potřebuje.

 

   Způsobů stravování, které se liší od “normálu” je celá řada– Dělená strava, Výživa podle krevních skupin, dle Ájurvédy, fruktariánství Každá alternativa má svá pro a proti, která vám mohou pomoci i ublížit. Některé jsou nejlepší pouze krátkodobě, jiné jsou záležitostí na celý život. Pokud se pro nějaký okrajový směr rozhodnete, je dobré prokonzultovat toto rozhodnutí s vašim lékařem, aby se předešlo případným lékařským problémům.

 

Hodnocení
Datum
Komentář
Hezký přehled.
Hodnocení
5

Zatím žádné komentáře