Červená řepa a zdraví je dnes často skloňovaný pojem. Červená řepa je pro mnohé neoblíbená a zatracovaná zelenina s divnou chutí a agresivní barvou. Do jisté míry se dá říci, že jsou proti ní předsudky. Mnoho z nás si to možná nese ze školních jídelen, kdy byla k jídlu přidávána jako nepříliš dobrá obloha. Červená řepa má svoji specifickou chuť a vhodnou kuchyňskou úpravou z ní lze vykouzlit vynikající lahůdku. Krom lákavé chuti nám ale řepa poskytne spoustu zdraví prospěšných látek a je velmi vhodnou potravinou pro zdravý jídelníček.
Obsah
Červená řepa a zdraví
Pozitivní účinky červené řepy znali již naši předkové ve starověku. Velmi oblíbená byla zejména v římské říši a tamní kuchyni. Pro naše babičky byla řepa mnohdy nelukrativní plodinou, která sloužila zejména jako potrava pro dobytek. Dnes už ale máme množství nových poznatků a řepa zažívá doslova svoji renesanci. Stále častěji je zařazována do běžného jídelníčku a poskytuje našemu tělu mnoho zdraví prospěšných látek. Řepa obsahuje zejména vitamíny B, C a karoten, má poměrně velký obsah vlákniny, která pomáhá upravit zažívání. Dále obsahuje zdravé cukry, bílkoviny a množství minerálů (zejména vápník, sodík, hořčík, draslík a železo). Pro nastávající maminky jistě bude užitečnou informací, že řepa obsahuje značné množství kyseliny listové, která je důležitá pro vývoj plodu.
Detox s červenou řepou
Červená řepa má dobu své sklizně na počátku podzimu a právě tato doba je výborná pro řepný detox. Řepa pomůže tělu nachystat se na zimu a dodá potřebné vitamíny. Červená řepa pomůže zlepšit a utužit imunitu, je výborná pro zdravou pleť a je pomocníkem i při snižování vysokého krevního tlaku.
Jak řepu konzumovat
Možností, jak zařadit řepu do jídelníčku, je celá řada. Dá se jíst v syrovém stavu a je vynikající součástí zeleninových salátů. Velmi častou variantou její konzumace je pití šťávy z této zdraví prospěšné plodiny. Další variantou je uvařená červená řepa, která se dá výborně zpracovat v pomazánku a při pečení se z řepy dají vykouzlit zdravé zeleninové hranolky nebo chipsy. Neméně oblíbenou variantou je grilovaná řepa, ze které je vynikající zeleninové carpaccio. Podívejte se i na další recepty.
Zeleninové carpaccio
Seznam surovin
- houby nakládané 300 gramů (kyselé)
- cuketa 1 kus (menší)
- řepa červená sterilovaná 150 gramů
- roketa 1 svazek
- cibulová nať 2 kusy
- olej olivový 8 lžiček (kvalitní)
- pepř černý (mletý)
- sůl
Postup přípravy
- Omytou cuketu a odkapanou řepu nakrájíme na tenká kolečka a naskládáme je ozdobně v kruzích na čtyři talíře.
- Každou porci osolíme, opepříme a zakapeme olivovým olejem. Přidáme kyselé houby, jemně nakrájenou cibulku a vše doplníme opranými a dobře odkapanými listy rokety.
- Carpaccio (čtěte karpáčo) podáváme s bílým pečivem jako předkrm, nebo lehké hlavní jídlo.
Jednoduchý salát z červené řepy
Seznam surovin
- Červená řepa – uvařená ve slupce doměkka, oloupaná
- Cibule
větší, jemně pokrájená - Nakládané okurky
– drobně pokrájené - Majonéza
nebo zakysaná smetana, cca - Sůl, pepř
Postup přípravy
Vařenou řepu necháme zchladnout, oloupeme ji, pokrájíme na kostičky a dáme do mísy. Kyselé okurky a cibuli pokrájíme nadrobno a přidáme k řepě, osolíme a opepříme. Do mísy přidáme majolku nebo zakysanou smetanu (můžeme zkombinovat), dobře promícháme a dáme do chladna proležet nejlépe přes noc.
Pečené plátky z červené řepy
Seznam surovin
- Červená řepa
- olivový olej
- tymián
Postup přípravy
- Červenou řepu umyjeme, očistíme a nakrájíme na plátky.
- Řepu vsypeme do mísy, přidáme tymián, sůl a olivový olej. Dobře promícháme.
- Řepu vsypeme na plech, vložíme do trouby vyhřáté na 200 °C a pečeme zhruba 30 minut. Plátky červené řepy občas promícháme, aby se opekly ze všech stran.
- Pečené plátky z červené řepy podáváme jako hlavní chod s brambory, ale klidně i jako přílohu k masu apod.
Zatím žádné komentáře