Dopřejte svému tělu jarní detox

Jarní detox je to pravé ořechové, pokud vaše tělo a mysl volají po očistě. Studená a nevlídná zima začíná pomalu přecházet v jaro. Pokud cítíte, že vaše tělo potřebuje nabrat sílu a energii na nadcházející měsíce, tak je pro vás detox organismu jako dělaný. A nejlépe tomu napomůžete tím, když si na několik dnů uklidíte nejen kolem sebe, ale i v sobě. Stejně jako je potřeba čas od času vynést odpadky, měli byste očistit i sebe.

Vítejte jaro v plné síle

Samozřejmě záleží i na tom, v jaké tělesné pohodě jsme strávili zimní čas, který dokáže organismus nepěkně oslabit. Pokud vás už ale virózy a nachlazení netrápí, můžete směle začít s detoxem. Tento proces napomáhá k odstranění toxinů a zplodin z těla, které se v těle kumulují a mohou potrápit zdraví i psychiku. Rozhodně ale nestačí nakoupit si hromadu přípravků, kterými lékárny v tomto období doslova přetékají. Naopak. Stačí začít u naprostých maličkostí, díky kterým se budete cítit lépe. Rozhodně nemusíte držet týdny trvající diety, soužit se o chlebu a vodě a k tomu uzobávat jednu pilulky za druhou. Upřímně, spíše by vám to víc uškodilo než pomohlo. Pro začátek se vyhněte těžce stravitelným, tučným, smaženým a kalorickým jídlům. Klidně jen na pár dnů, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Před snídaní vypijte sklenici čisté vody, místo tyčinky snězte ke svačině jablko. Vyměňte kupovaný džus za ten připravený doma.

 

Způsoby, jak pročistit organismus

  • Půst: Jak už bylo zmíněno, půst dodržovali i naši předkové a v současnosti je součástí mnoha etnických skupin. Můžete jej držet kdykoliv, nejsilnější je však při úplňku. Existuje mnoho forem a metod, jednou z nich je vzdát se na tři dny veškerého jídla a popíjet pouze vodu a ovocné čaje.
  • Bylinky a čaje: Dalším z doporučení je pití po dobu jednoho týdne třikrát denně čaj z mladých kopřiv. Kopřivy patří celkově k oblíbeným jarním pokrmům, lze je upravit jako špenát, přidat do kaší či smoothie.
  • Pití teplé vody: Ájurvéda nabízí další metodu a tou je popíjení horké vody během dne alespoň po dobu jednoho týdne.
  • Odlehčený jídelníček: Pokud vás děsí hladovění ve formě půstu, můžete pouze upravit svůj jídelníček. Stačí dbát na zvýšený příjem ovoce a zeleniny. Můžete střídat různé druhy, měli byste se však vyvarovat sladkostem a tukům.

 

Jak na to?

Po očištění se budete cítit svěží, plní energie a chuti. O tom, že pročištění organismu není jen trendem posledních let, svědčí fakt, že i naši předci drželi v období Velikonoc půst. To ovšem není jediná možnost. Nemusíte se stresovat přísnou dietou, absencí masa ani striktním dodržováním praktik. Důležité je udělat alespoň něco a s chutí! Pokud se přece jen rozhodnete obohatit svůj jídelníček o nějaké léčivé přípravky, vybírejte spíše ty přírodní, které neobsahují chemické látky. Nebo poproste známé, kteří mají vlastní zahradu, zda se u nich nenajde trocha sušeného lipového květu, šípků, meduňky, měsíčku lékařského nebo jiných bylinek. Prodávané přípravky, tablety, tinktury a čaje nemusí být zrovna levnou záležitostí a i menší nákup ve specializované prodejně zdravé výživy nebo v lékárně může vaši peněženku nepříjemně potrápit. Krátkodobá půjčka ale vyřeší i tento problém. Půjčka ihned na účet je rychlým způsobem, jak získat peníze, které ale nebudete muset roky splácet. Půjčky bez potvrzení příjmu si může zřídit téměř kdokoliv a nemusí přitom vydělávat horentní sumy. Proto jsou vhodné i pro seniory, matky na mateřské dovolené a studenty. Zkrátka vám pomohou vyřešit finanční stránku a vy se s klidem můžete vrhnout na detox a relaxaci, nejen fyzickou, ale i psychickou, abyste se na nadcházející roční období řádně připravili a nabili se potřebnou energií.