Jak bojovat proti impotenci

Jak bojovat proti impotenci – Že se vás podobné potíže netýkají? A když to občas v posteli skřípe, určitě za to může docela něco jiného než vaše špatná erekce? Ale čím dřív si možné začínající problémy připustíte, tím dříve s nimi můžete něco dělat. A strašák s názvem impotence vás nikdy nedostihne v plné síle.

Impotenci není snadné zařadit do jedné lékařské škatulky. Může mít totiž jak fyzické, tak i psychické příčiny. Jiné statistiky však tak jednoduše smést ze stolu nelze. Podle posledních průzkumů trpí nějakou formou impotence až 50% mužů mezi 40-70 lety. I když jde v mnoha případech teprve o jednorázové obtíže, rozhodně bychom je neměli podceňovat.

Impotence příznaky

To, že máte co dočinění s podobnými obtížemi, poznáte na první pohled. Jednoduše vám dá trochu práce dosáhnout a udržet erekci na tak dlouhou dobu, aby mohl bez potíží proběhnout pohlavní styk spojený s orgasmem. Zvláště zpozorněte ve chvíli, kdy došlo ke změně v této oblasti náhle a bez předchozího varování. Užívali jste si ještě před dvěma měsíci, ale v posledních třech týdnech o pořádnou erekci zkrátka nezakopnete? Pak je návštěva lékaře zcela jistě na místě. Čekací lhůty jsou však dlouhé, takže se určitě vyplatí provést takovou malou sebediagnostiku ještě předtím, než vám otevře odborník v bílém plášti. Podívejte se, jak bojovat proti impotenci vlastními silami.

Jak bojovat proti impotenci

Psychická impotence se prozradí nepřítomností ranní erekce

Příčiny impotence je možné rozdělit do fyzické a psychické roviny, a to i když se v některých případech mohou prolínat. A jak zjistit, kde je zakopaný pes právě u vás? V první řadě pozorujte sebe a svoje tělo. Zaměřte se na ranní erekci.

Ne, nejde o nic ostudného – ranní erekce je spíše fyziologická reakce, která nemá nic společného s nadržeností nebo nedostatkem sexu. Někteří vědci tvrdí, že má co dočinění s pomocí při zadržování moči během spánku, jiní zase říkají, že si vaše tělo tak testuje hladinu oxidu dusného a připravuje se na možné pozdější hrátky.

Stručné shrnutí:
Impotence je fyzický nebo psychický stav, který brání v dosažení a udržení plnohodnotné erekce.

 

Malý test neuškodí

Každopádně přítomnost ranní erekce je nezbytným signálem zdravé mužské potence. I když název ranní je trochu zavádějící – může se totiž dostavit i kdykoliv během noci,a to třeba několikrát. Takže pokud na sobě ráno nic zajímavého nepozorujete, neházejte ještě flintu do žita. Existuje jednoduchý trik, kterým si může ověřit, zda něco nevšedního neproběhlo během spánku.

Tak za prvé si kupte řadu nepřerušených dopisních známek. Ne, neděláme České poště reklamu, a když vymyslíte něco se stejným účinkem, klidně to použijte. Takže se nesmějte a šup šup do kiosku. A co se známkami teď? Večer je opatrně nalepte v nepřerušeném pruhu na penis. Možná to bude trochu zvláštní ,ale určitě ne nepohodlné. Pokud se ráno vzbudíte s potrhanými známkami, můžete si být jistí, že u vás noční/ranní erekce zaručeně proběhla.

Náš tip:
O pomoc můžete požádat i svoji partnerku – teď v létě je k tomu ideální příležitost, pokud spíte nazí nebo jen pod tenkou přikrývkou. Noční erekce se totiž pravidelně opakují v přibližně 1,5 a 2 hodinových intervalech a trvají 15-30 minut. Pokud vás tedy bude po několik nocí nenápadně pozorovat, určitě si dříve nebo později něčeho všimne.

A to je dobrá zpráva, protože to znamená, že jsou vaše problémy jen psychického rázu a dobré erekci nebrání žádná fyzická příčina, jako je například vysoký tlak nebo jiné závažné onemocnění.

 

Impotence psychika

Velmi častou příčinou impotence je právě špatná psychika. Pocity napětí, strachu ze selhání či až doslova paniky jsou pro správnou erekci doslova zabijákem. Ve chvíli, kdy se tyto situace opakují častěji (typicky najdete-li si novou partnerku nebo přikládáte příliš velký význam občasným selháním), může si organismus na tyto pocity zvyknout a vytvořit doslova blok, který bude následně bránit proběhnutí těch správných procesů.

Dobrým ukazatelem psychické impotence je kromě erekce také masturbace – pokud v soukromí vše probíhá bez problémů a při styku s partnerkou nastává pohroma, můžete si být jistí, že jste právě narazili na jádro pudla jak bojovat proti impotenci.

Jak bojovat proti impotenci

Impotence u mladých mužů může mít i fyzickou příčinu

Nicméně přiznejme i, že strach ze selhání není 100 % viníkem všech postelových selhání. Naopak, stále častěji ho začínají „dotahovat“ příčiny fyzické, a to i mladých mužů (do 30 let), u nichž se v souvislosti s impotencí před několika málo lety ještě vůbec nehovořilo a když, tak jen v odborných kruzích při probírání raritních případů.

Spolu s impotencí je dnes často skloňováno slovo rakovina, ale ta (a následná chemoterapie) tvoří jen promile případů impotence zapříčiněných fyzickými změnami. Pojďme se nyní podívat na seznam nejčastějších nemocí, které mohou vaše potíže s erekcí zapříčinit.

 

Jaká onemocnění mají vliv na vaši potenci?

 • Alkoholismus: může ve větší míře způsobovat omezení funkčnosti periferních nervů. Tento stav nazýváme alkoholická polyneuropatie. Jde o postižení přímo vyvolávající erektilní dysfunkci.
 • Diabetes mellitus: Měli bychom ho uvádět na prvním místě, protože impotence bývá až v 50 % případů často prvním příznakem diabetu. Impotencí z této příčiny trpí až polovina starších mužů. Krevní testy přitom příliš nestojí a podchytí-li se diabetes včas, můžete si plnohodnotného sexuálního života užívat ještě dlouhá léta.
 • Nemoci cévního systému: nejsou-li v pořádku cévy, nemůže se do topořivých tělísek v penisu dostat dostatek krve, i když se snažíte jak chcete. Mezi nemoci cévního systému patří například: arteriální insuficience, hypertenze, arterioskleróza způsobující zúžení cév anebo vysoká hladina lipoproteinů v krvi (opět prozradí krevní testy).
 • Nemoci mozku: patří sem zejména tumory na mozku, jež mohou mohou vyvolávat hyposexualitu, kterou bychom mohl laicky vysvětlit jako absolutní nedostatek zájmu o sex.
 • Onemocnění autonomního nervového systému: Sem patří třeba Shy Dräger syndrom, známější familiární vegetativní (Riley Day syndrom) nebo amyloidóza atd.
 • Onemocnění štítné žlázy a ostatní onemocnění endokrinního systému (Jde např. o Addisonovu chorobu, hypopituitarismus, akromegalii atd.)
 • Priapismus: jde o bolestivou a přetrvávající erekci (i několik hodin), jež se dostavuje i bez sexuálních podnětů. Existuje tzv. idiopatický priapismus (bez známé příčiny), mnohem častěji jde však o problémy cévní či nervové.
 • Užívání léků: negativní vliv na potenci mají zejména některá antidepresiva, anticholinergiky ale i léky, v jejichž vedlejších účincích je uvedeno možné vyvolání deprese (za všechny třeba ty s účinnými látkami reserpin, methyldopa, propranolol …)
 • Úrazy všeho druhu: Nejčastěji jde o úrazy míchy, a to zejména zranění v lumbální oblasti (dřík).

 

Erektilní dysfunkce léčba

S nedostatky v sexuální oblasti můžeme bojovat mnoha způsoby. Jako první by vždy měla přijít na řadu úprava životního stylu, a teprve poté možné výživové doplňky stravy nebo dokonce léky. Účinek není obvykle pozorovatelný hned, s trochou trpělivosti však přinesou níže zmíněné postupy své chutné ovoce.

Jak bojovat proti impotenci

Kegelovy cviky

Obvykle se o nich mluví spíše v souvislosti s ženskou sexualitou nebo inkontinencí, ale měli bystě vědět, že Kegelovy cviky se mohou postarat i delší výdrž vaší erekce a lepší sexuální prožitek. Jde o cviky zaměřené převážně na svalstvo okolo pánve, ty je třeba střídavě zatahovat a zase povolovat. Opakují se v sériích, v nichž se postupně přidává na délce i intenzitě.

Mnozí muži po několika týdnech každodenního cvičení (nebojte se, nezabere vám více než 10 minut) dokonce zjistí, že jsou schopni ovládat i svůj penis a to do té míry, že si klidně před sprchou mohou zaposilovat s malým ručníkem. Fascinující a pro erekci jen a jen prospěšné.

Měli byste vědět:
Kegelovy cviky se postarají o lepší prokrvení pánve, a to dokonce stejně dobře, jako mnohé výživové doplňky stravy.

 

Jak bojovat proti impotenci – změna životosprávy

O tom, že alkohol působí na erekci jako zabiják jsme už mluvili. Stejné je to však i s kouřením. Inhalování nikotinu a dalších přídatných látek způsobuje stažení cév, jež pak jen obtížně zásobují topořivá tělíska dostatečným množstvím krve. Osobně si myslíme, že kdyby výrobci uváděli na krabičkách cigaret místo varování o rakovině nebo neplodnosti právě tohle, klesly by prodeje cigaret mnohem spolehlivěji.

Nenapomeňte do svého každodenního programu zařadit i cvičení. Jakákoliv pohybová aktivit totiž produkuje testosteron, jež má na vaši potenci také pozitivní vliv. Koneckonců je to pohlavní hormon, že ano? Jak by mělo pravidelné cvičení vypadat? Dopřejte si alespoň půlhodinku v posilovně nebo třeba při běhu 3-5x do týdne. Budete překvapeni, jak skvěle to funguje.

 

Léčba impotence z rukou lékařů

Pokud klasická dietetická, pohybová a režimová opatření selžou, nezbude vám, než se svěřit do rukou lékařů. Ti mají k dispozici poměrně rozsáhlý arzenál možných procedur a zákroků. Ne všechny se vám však nespíš budou zamlouvat. A co máme na mysli?

 • Intrakavenózní injekční terapie – při ní se pacientům zavádí vazodilatační látka (látka rozšiřující cévy) za pomoci malé injekce do kavernózních tělísek v penisu. Jde například o papaverin, fentolamin či prostaglandin. Mezi nežádoucí účinky se bohužel řadí i možný priapismus, o kterém jsme psali výše.
 • Léčba podáváním testosteronu: je-li impotence způsobena nedostatečnou produkcí pohlavních hormonů, budou vám muset být podávány uměle. Užívá se obvykle tzv. hormonální substituční terapie (HST) ovlivňující nejen samotnou erekci ale i s ní související libido a výkonnost. K dostání jsou hned tři typy preparátů – gelové, tabletové a injekční.
 • Léky na erekci: zpravidla perorální přípravky na bázi selektivních inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 . Všechny tyto léky se užívají před pohlavním stykem. Jsou k dostání výhradně na lékařský předpis a účinkují pouze při sexuální stimulaci. Jejich účinnost se pohybuje okolo 80 %.
 • Penisové implantáty: jde až o úplně poslední možnost – zavedení implantátu do penisu je totiž již nezvratný postup. Obvykle se používají protézy nafukovací, díky nimž si může pacient sám navodit erekci díky stlačení speciálního ventilu umístěného v šourku, a týmž způsobem také celý proces ukončit.
Měli byste vědět:
Mezi základní účinné látky pro podporu erekce patří: sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra) a avanafil (Spedra).

Jak bojovat proti impotenci

Impotence význam výživových doplňků

Přiznejme si, že většina možností uvedených výše není zrovna lákavých. Neradíme, abyste se návštěvě odborníka vyhýbali. Ale ve chvíli, kdy si sami určíte příčinu své impotence, jste jen malý krůček od toho, abyste mohli začít pracovat na nápravě stavu. Zapomeňte na zázraky na počkání a věnujte trochu úsilí pomalejší, ale zpravidla o něco účinnější cestě.

Sama příroda nám totiž poskytuje řadu možných účinných látek. Známý je třeba Tribulus terrestris alias kotvičník zemní. Ten se stará nejenom o kvalitu spermií a plodnost všeobecně, ale také o optimalizaci přirozené tvorby mužského pohlavního hormonu – testosteronu. Přímo na podporu erekce potom slouží kořen maca (jinak známý také jako řeřicha peruánská nebo ještě lépe peruánská viagra). Ten mimo jiné zmírňuje intimní mužské problémy a napomáhá oddalovat příchod nepříjemné andropauzy.

Měli byste vědět:
Andropauza je mužským ekvivalentem menopauzy, je spojená s menším libidem, chutí na sex a samozřejmě s tím souvisejícími problémy s erekcí.

 

Impotence diskuze – jak je to s přípravky na erekci?

A pokud se jen trochu zajímáte složení nejrůznějších přírodních doplňků na podporu potence a rekce, určitě víte, že v těch opravdu dobrých nesmí chybět ani L-Citrulin, aminokyselina, jež podporuje okysličení krve (a tím i penisu) a a zrychluje a zkvalitňuje erekci. Obvykle ji najdeme v ovoci – museli bychom však sníst několik talířů těch správných ovocných salátů, abychom jí do organismu dostali to správné množství.

 

Jak vypadá účinný přípravek na erekci? Kombinuje více než jednu účinnou látku

A jak bojovat proti impotenci přírodní cestou? Trh s přírodními doplňky stravy je velmi pestrý, proto určitě neuškodí malý návod, jak se v něm orientovat. Základním kamenem úspěchu je tzv. synergie – jde o stav, během něhož se všechny účinné látky navzájem podporují v působení. Nezřídka tak získáte díky směsi ještě lepší účinky, než kdybyste každou jednotlivou složku užívali samostatně.

Ale jak už jsme si řekli, zázraky na počkání přesto nečekejte. Ani většina těchto přípravků se neobejde bez mechanické sexuální stimulace a také dostatečného času na rozvinutí účinků. Užití tabletky těsně před stykem je tedy faux pas, sex je třeba plánovat, a to alespoň 45-60 minut dopředu.

Nechce se vám pracně pročítat složení nejrůznějších přípravků na podporu erekce? V redakci jsme testovali přírodní doplněk stravy Proerecta a za jeho složení ručíme. Více najdete TADY.

A to už je k tématu vlastně vše. Věříme, že i vy si díky tomuto článku najdete cestu, jak bojovat se strašákem jménem impotence. A pokud vám v našem obsáhlém výčtu něco chybělo, napište nám to do komentářů. Budeme se těšit.

Jeden komentář

 1. Kamil 24 ledna, 2019

Napiš komentář