Perlátor na vodovodní baterii – kolik vám dokáže ušetřit? Toto téma není aktuální pouze v domácnostech. Seriózně se jím zabývají například i hotely, lázně nebo budovy veřejných institucí. Není tedy divu, že perlátory tzv. první generace dnes již najdeme na mnoha místech. My vám však ukážeme, jaké novinky se v této oblasti v poslední době objevily, co od nich můžete čekat a jak se to ve finále projeví na vašem vyúčtování za vodu.
Obsah
Jak ušetřit za vodu – praktické tipy
Ze všeho nejdřív se podíváme, kde v domácnosti vám voda doslova protéká mezi prsty. Umývání nádobí ručně je stále ještě aktuální v mnoha českých domácnostech. Bez ohledu na to, zda používáte tekoucí vodu nebo ne, půjde o čísla vskutku nemalá.
Sprcha nebo vana?
I tady je vody opravdu velká spotřeba. Pro vaši informaci: Plně napuštěná vana spotřebuje přibližně o 60% více vody než pětiminutová sprcha. A čísla se mohou ještě navýšit, pokud vsadíte na šikovné perlátory, které vodu míchají se vzduchem. A totéž platí i o mytí nádobí, zejména používáte-li často tekoucí vodu např. pro oplach.
Perlátor na vodovodní baterii ušetří až 85% spotřebované vody
Princip perlátoru je jednoduchý: díky drobným otvorům po stranách vhání do protékající vody bublinky vzduchu, a tím snižuje její objem. Jakoukoli činnost pod tekoucí vodou si tedy odbudete s jejím mnohem menším množstvím, aniž byte to jakkoli poznali na kvalitě prováděné činnosti.
A množství spotřebované vody může být nižší až o 85%. Díky tomu patří perlátor na vodovodní baterii mezi vysoce efektivní šetřiče vody nejenom v domácnostech.
Nabídka perlátorů za akční cenu
Instalaci zvládne i šikovná hospodyňka
Nejlevnější perlátor na vodovodní baterii seženete už za méně než stopadesát korun. Vždy jde o výrobky tzv. I. generace, které umí do vody pouze vhánět vzduch a nedokáží vám nabídnout nic navíc. Pro začátek si s nimi však vystačíte. Takový perlátor stačí jen nasadit na konec vodovodní baterie a těšit se z úspory za vodu při každém otočení kohoutku.
Jak vybrat ten nejúspornější?
Orientujte se vždy podle průtoku vody za minutu. Ty nejúspornější perlátory se mohou chlubit hodnotou 1 litr za minutu, najdete však i méně výkonné modely s průtokem až 8 litrů za minutu. Ty jsou samozřejmě méně úsporné, pokud si však v kuchyni například často napouštíte sklenici na pití nebo hrnce na vaření, mohou se vám hodit i tak. Přesně podle hesla: každá koruna dobrá.
Ne, nemusíte se bát žádných zákeřných poplatků. Snažíme se vám jen poradit, jak zjistit vhodný průměr vaší vodovodní baterie, aby byl výběr vašeho perlátoru co nejsnadnější. Pokud po přiložení k ústí vodovodní baterie bude pětikoruna téměř přesně velikostně odpovídat, můžete sáhnout po jakémkoliv běžném modelu.
V opačném případě vám nezbude nic jiného, než změřit průměr pěkně po staru a poohlédnout se po atypických řešeních.
Pokud už doma nějaký perlátor na vodovodní baterii máte, jednoduše ho odmontujte a podívejte se, zda má vnitřní nebo vnější závit, a pole toho vyberte nový kousek – třeba z II. generace.
Perlátor spořič vody II. generace – co od něj můžeme čekat?
Jak už jsme se zmínili, na trhu už najdete mnohem sofistikovanější produkty, které vám pomohou uspořit vodu ještě lépe a bez rizika sníženého komfortu při užívání vodovodního kohoutku. Milovníci šikovných technologických vychytávek proto určitě ocení:
- Zapínání a vypínání perlátoru za pomoci doteku. Není tedy nutné neustále sahat po kohoutku a znovu nastavovat teplotu vodu třeba mezi oplachováním talířů.
- Perlátor s časovačem – voda se v případě tohoto řešení spustí po doteku a sama se zavře po předem nastaveném intervalu, nejčastěji v rozmezí 2-20 vteřin. Jde o ideální perlátor do domácnosti s malými dětmi, které nedosáhnou na kohoutek nebo ho jednoduše zapomínají zavírat. Po opětovném ťuknutí se samozřejmě perlátor opět zapne včetně nového vypínacího intervalu.
- Regulace proudu – může se stát, že vám přítomnost perlátoru právě vyhovovat nebude, třeba při napouštění konvičky na květiny, u níž byste jinak strávili příliš mnoho času. V takovém případě si pořiďte perlátor, který lze jednoduše deaktivovat, nejlépe stiskem šikovně ukrytého tlačítka.
- Nastavení průtoku – jde o něco sofistikovanější řešení výše uvedené funkce. Ty nejlepší perlátory na vodovodní baterii vám dovolí vybírat až mezi pěti stupni různé intenzity proudu. Můžete si tak snadno vybrat ten, který vám bude nejvíce po chuti.
- Výkyvný mechanismus dokáže nasměrovat proud vody tam, kde to právě potřebujete.
Důležitý je také optický dojem. Perlátor propuštějící jen tenký čůrek vody může navozovat dojem, že se pod jeho proudem kvalitně neumyjete. Vybírejte tedy perlátory na vodovodní baterii, které vytvářejí iluzi plného vodního válce za všech okolností. Důležitá je také ochrana proti rozstřikování vody do stran. Těm nejlevnějším perlátorům tato užitečná funkce zpravidla chybí a jejich majitelé se poté podivují nad nepříjemným prskáním drobné vodovodní tříště do všech zákoutí kuchyně či koupelny.
Nabídka perlátorů za akční cenu
Úsporný perlátor se hodí i při sprchování
Použití perlátoru se však nemusí omezovat jen na vodovodní kohoutky. Stejně dobře vám poslouží i ve variantě na sprchu. Nutností je obvykle zakoupení celé nové sprchové hlavice v řádu několika stokorun
Podle nejčastějších modelů sprchovým hlavic jsme spočítali, že každý z nás spotřebuje průměrně za jednu minutu sprchování přibližně 20 litrů vody. To je skutečně velké číslo, přihlédneme-li k faktu, že naše seance v oblaku horké páry jsou často víc než pěti či deseti minutové.
Kvalitní perlátory na sprchovou hlavici dokáží průtok vody snížit až na 7 litrů za minutu. A to přitom tak šikovně, že to při každodenní očistě ani nepoznáte. Pracují totiž jak s principem vháněného vzduchu, tak i užšími průměry sprchovacích dírek, díky nimž má voda větší tlak a dokáže vám tak poskytnout stejně hluboký zážitek jako běžně sprchy.
Existují také perlátory vkládaně jako mezikus mezi vodovodní baterie a vodovodní hadici. A stejně tak i hadice s již přímo zabudovaným perlátorem. Nemusíte tak nic složitě dopasovávat nebo žehrat nad neestetickým vzhledem výsledné kompozice. Jednoduše vyměníte kus za kus a užíváte si snížené spotřeby vody bez nežádoucích vedlejších efektů.
Nabídka perlátorů za akční cenu
Správným výběrem perlátoru na vodovodní baterii ušetříte ve své domácnosti až 85% spotřebované vody, aniž byste se museli jakkoli omezovat v komfortním mytí rukou nebo sprchování. Jde o ideálního pomocníka do každé domácnosti.
Jak vyčistit perlátor vodovodní baterie
Nástroje:
- 1. Zubní kartáček
- 2. Ocet
- 3. Jedlá soda
- 4. Voda
Návod k použití:
1. Vyjměte perlátor baterie z dřezu
2. Perlátor opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky
3. Na zubní kartáček nalijte malé množství octa a kartáčkem vydrhněte povrch perlátoru, abyste ho vyčistili
4. Smíchejte stejné díly jedlé sody a vody a vytvořte pastu. Pastu rozetřete na perlátor prsty a poté opláchněte vodou
5. Vložte perlátor zpět do a zapněte vodu, abyste vyzkoušeli funkčnost.
Čištění perlátoru vodovodní baterie je snadné s použitím správného nářadí a trochou píle. Pomocí těchto jednoduchých kroků můžete mít umyvadlo během chvilky jako nové.
Zatím žádné komentáře