Jak šetřit vodou – tipy a rady jak žít ekologicky a navíc ušetřit

Jak šetřit vodou – Účet za pitnou vodu spotřebovanou v domácnosti každým rokem roste. Jen minimum z ní je však využito na vaření a pití. Většina jednoduše vyteče bez užitku do odpadu. Pojďte se podívat na způsoby jak šetřit vodou a odlehčete svému rodinnému rozpočtu!

Podle posledních studií spotřebuje každá domácnost denně průměrně 150 litrů vody. Jde o vodu pitnou, a tím pádem i drahou. Pokud k nám přijedou na návštěvu hosté z pouštních států, nedovedou takové plýtvání pochopit. A pro nás jde o příležitost zamyslet se nad našimi dosavadními návyky.

Spotřeba vody v domácnosti

Pro začátek se pojďme podívat, kolik vody spotřebujeme při nejrůznějších činnostech. Jde o průměrnou spotřebu čtyřčlenné domácnosti z roku 2016. Díky praktickému rozdělení v tabulce si snadno spočítáte, jak jste na tom právě vy.

Činnost spotřebovávající vodu Denní průtok Roční spotřeba
Koupání 55 litrů 20 m3
Splachování obyčejné 25 litrů 17, 5 m3
Splachování úsporné 48 litrů 11,5 m3
Praní 25 litrů 9 m3
Mytí rukou, čištění zubů 10 litrů 4 m3
Uklízení 7 litrů 2,5 m3
Umývání nádobí 8 litrů 3 m3
Vaření, voda na pití 4 litry 1,5 m3
Zalévání zahrady, mytí auta 9 litrů 3 m3
Ostatní 6 litrů 2,2 m3

Jak ušetřit v domácnosti za vodu

Zajímá vás, kde všude můžete při práci s vodou v domácnosti ušetřit? Pojďte si jednotlivé činnosti projít pěkně jednu po druhé.

 

Neplýtvejte vodou při osobní hygieně

Začneme u absolutních základů, které nás maminky učily už odmalička. Při čištění zubů, holení a podobných činnostech nikdy nezapomeňte zastavit zbytečně tekoucí vodu. Během dvou minut čištění zubů vám může z peněženky odtéct i dvoukoruna, a pokud si tuto částku vynásobíme počtem čištění zubů a osob v domácnosti, dostanete skutečně zajímavou částku.

A rozdíl mezi vanou napouštěnou až po kraj horkou vodou a pětiminutovou sprchou může být až 50 litrů. Denně tak můžete správným prováděním výše zmíněných činností ušetřit až 100 litrů vody.

Tip pro šetřivé hospodyňky:
Jen používání úsporné sprchové hlavice vám může ušetřit až 30% spotřebované vody.

 

Podívejte se na tipy pro nákup sprchových hlavic ZDE.

 

Množství cenné vody vám může vzít i otravné opakované nastavování teploty vody. Pokud i vás komfort při sprchování může ovlivnit i obyčejné spláchnutí záchodu nebo mytí rukou v umyvadle, vsaďte na termostatickou vodovodní baterii.

Ta dokáže sama hlídat teplotu vody a pružně reagovat na změny ve vodovodním řádu. Vaše sprchování tak bude příjemnější, kratší a úspornější zároveň. Tato praktická funkce navíc ochrání i vaše děti v případě, že by došlo k přerušení dodávky teplé vody. Systém totiž takovou anomálii detekuje a okamžitě vodu vypne.

Jak šetřit vodou – Splachování WC úsporně

I tak obyčejná činnost jako je každodenní používání toalety vám může přinést nečekanou úsporu. Úspornější splachování toalety s dvojitým systémem vám dokáže uspořit velké množství peněz, pokud ho pravidelně používáte. Rozdíl mezi malou a velkou dávkou vody bývá 3-5 litrů, což při čtyřech lidech používajících toaletu alespoň 3x denně znamená už poměrně velké číslo.

Zapomeňte také na splachování odpadků nebo jiných nečistot do odpadu. Zbytečně plýtváte vodou a zbytky potravin navíc krmíte potkany, s nimiž je nuceno se potýkat stále více měst.

O level výše stoj systémy známé jako WC stop. U nás jsou sice teprve v plenkách a jejich pořizovací cena je opravdu vysoká. Díky své maximální efektivitě se vám však vynaložené náklady časem vrátí. WC stop totiž vždy využije jen tolik vody, kolik je právě třeba. Zároveň se snadno ovládá a poradí si s ním i děti.

 

Jak ušetřit při umývání nádobí

Umýváte nádobí ručně pod tekoucí vodou, nebo počkáte, až se ho nahromadí více a naskládáte ho do myčky? Pojďme se na jednotlivé varianty podívat pod drobnohledem.

  • umývání nádobí pod tekoucí vodou vám spotřebujeme přibližně 20-70 litrů
  • umývání hrnků a talířů v napuštěném dřezu vás bude stát přibližně 15 litrů
  • a myčka na nádobí s ekologickým programem spotřebuje pouhých 7-8 litrů vody
Podívejte se tedy na vyúčtování a jednoduchým přepočtem ceny zjistíte, kolik byste v jednotlivých případech mohli ušetřit.

 

Víte, kolik procent vody vám pomůže uspořit šetřič vody?

Stojí sotva pár desetikorun a jeho používání se vám vrátí už během prvního čtvrt roku – přesně to je perlátor, který se jednoduše nasadí na vodovodní kohoutek. Díky důmyslné konstrukci vhání perlátor do vody okolní vzduch, a tím snižuje její objem. Při mytí rukou nebo čištění zubů taková úprava nevadí. A navíc dokáže ušetřit až 30% spotřebované vody. A to v celoročním zúčtování rozhodně není málo.

Přečtěte si recenze na perlátory a vyberte si ten nejlepší model do své domácnosti!

Okysličená voda navíc dělá dobře naší pokožce. Nemusíte tedy utrácet za drahou oxygen kosmetiku, když si kyslíkovou péči můžete dopřát zcela přirozeně během každodenní hygieny.

Náš tip:
Opravdu kvalitní perlátory vám nabídnou i funkci, která přimíchávání okolního kyslíku v případě potřeby vypne. Ovládají se jednoduše dotykem nebo přes páčku a umožní vám rychle napustit sklenici vody nebo třeba konvičku na zalévání květin.

 

Jak šetřit vodou – další důležité tipy pro úsporu

Zkontrolujte všechny kapající kohoutky. Jedním kohoutkem vám může vykapat i 150 litrů ročně. A výměna těsnění vás bude stát jen pár korun a několik minut času.

Při nákupu domácích spotřebičů se vždy zaměřte na jejich spotřebu, a to nejen v oblasti elektrické energie, ale také právě v objemu spotřebované vody. Vše potřebné se dozvíte na štítku energetických tříd.

Jak využít vodu z vany k zalévání rostlin

Věděli jste, že vodu z vany můžete použít k zalévání rostlin? Je to skvělý způsob, jak ušetřit vodu, a navíc je to dobré pro vaše rostliny! Zde je návod, jak na to:

1. Naplňte vanu vodou.

2. Nechte vodu několik hodin odstát, aby se chlor mohl odpařit.

3. Kbelíkem přelijte vodu k rostlinám.

4. Zalévejte rostliny jako obvykle.

Tak a je to! Jednoduchý a snadný způsob, jak ušetřit vodu a zároveň udržet rostliny zdravé. Vyzkoušejte to příště, až se budete koupat!

Splachování vodou z umyvadla

je jednoduchý proces, který zvládne každý. Prvním krokem je odstranění případné zátky v umyvadle. Poté vyhledejte uzavírací ventil dřezu a zapněte jej. Jakmile voda začne téct, naberte pomocí hrnku nebo džbánu trochu vody a nalijte ji do odtoku. Po několika vteřinách vodu vypněte a zkontrolujte, zda se ucpávka odstranila. Pokud ne, opakujte tento postup, dokud ucpávka nezmizí.

Podívejte se na tipy pro nákup sprchových hlavic ZDE.

Splachování WC vodou ze studny

je stará babská povídačka, která může vést ke kontaminaci vodních zdrojů.

Pokud máte studnu, měli byste udělat určité kroky, abyste vodu uchránili před kontaminací. Jednou z těchto věcí je zajistit, abyste nikdy nesplachovali toaletu vodou ze studny.

Splachování toalety vodou ze studny může způsobit, že se do vodovodní sítě dostanou kontaminující látky a znečistí ji. To může vést k vážným zdravotním problémům u těch, kteří vodu pijí.

Je důležité si uvědomit, že studny nejsou vždy čisté a bezpečné. Existuje mnoho způsobů, jak se kontaminující látky mohou dostat do studny, včetně používání septiků a kanalizačních systémů.

V neposlední řadě je třeba s nově nabitými poznatky seznámit všechny členy rodiny. Jedině tak může být vaše cesta za vyrovnanějšími rodinnými financemi maximálně efektivní!

Napiš komentář