Kopřiva je mnoha lidmi považována za obyčejný, obtížný plevel, který jim již od jara hyzdí zahrádky. Když se však na ní zaměříme jako na bylinu, stává se z ní velmi účinná léčivá rostlina, kterou můžeme směle využívat proti různým fyzickým neduhům.
Obsah
Vzhled a výskyt kopřivy
Kopřiva dorůstá výšky 30 – 150 cm, místy může dorůstat výšky až 2 metrů. Její tmavozelené listy jsou široce vejčité a zubaté a nacházejí se na nich žahavé chlupy. Kopřivu můžeme nalézt od nížin až po hory v příkopech podél cest, ve vlhkých lesích a obzvláště na zahrádkách.
Kdy je vhodné ji sklízet a jak ji skladovat
Nejideálnější doba pro sklízení kopřivy je v březnu a dubnu, kdy rostou mladé výhonky, které mají největší účinek. Kopřivu lze však sklízet v průběhu celého roku. Sklizené rostliny svážeme do kytice, kterou následně zavěsíme na suchém a stinném místě, a po usušení uložíme do plátěných pytlíků. Je důležité rostlinu usušit co nejrychleji, aby si zachovala svou původní barvu, ne však při teplotě vyšší než 50°C.
Které látky kopřiva obsahuje
Obzvláště v mladých listech se vyskytuje poměrně velké množství vitamínu C. Obecně kopřiva obsahuje třísloviny, karotenoidy, aminy, třísloviny, flavonoidy, glukoniny, některé vitamíny skupiny B, kyselinu mravenčí a znatelné množství minerálů jako je železo, draslík, hořčík nebo vápník a další látky.
Co kopřiva pomáhá léčit
Kopřiva je se svými antirevmatickými, detoxikačními, čistícími a posilujícími účinky opravdu mocným pomocníkem. Pomáhá při potížích s krevním oběhem, zúžením cév a tepen, čistí krev a díky obsahu železa působí proti chudokrevnosti. Čistí ledviny, zbavuje ledvinových kamenů a písku, pomáhá při zánětech močových cest či anurii. Působí také na zažívací ústrojí, léčí zahlenění žaludku, žaludeční křeče a vředy. Pomáhá bojovat s únavou a vyčerpáním, virovými a bakteriálními infekcemi a je prevencí před nachlazením. Dále léčí revma, dnu, alergie, bolesti hlavy či alergie. V neposlední řadě posiluje vlasy a podporuje růst vlasů nových.
Způsoby použití kopřivy
Z mladých výhonků kopřiv si můžeme připravit čaj, který čistí krev a ledviny. Kopřivovým odvarem si po umytí oplachujeme vlasy, což jim dodá lesk a sílu. Kopřivový sirup lze použít v průběhu celého roku jak k výrobě ochlazujícího pití v letních vedrech, tak v zimě jako prevenci proti nachlazení a prostředek k doplnění některých chybějících látek, jako je například již výše zmíněné železo. Kopřivová koupel, popřípadě pouhé omývání regeneruje a zjemňuje pokožku. Kdo chce experimentovat v kuchyni, může se směle pustit do kopřivové polévky, pomazánky či špenátu. Kopřivu můžeme však přidat také do bramboráků, těstovin, velikonoční nádivky, sekané či dokonce sladkých pokrmů a mnoha dalších jídel, které díky této neotřelé ingredienci budou chuťově zajímavější.
Zatím žádné komentáře