Bylinky v těhotenství – víme, které pomáhají, a které mohou ublížit

Bylinky v těhotenství – S očekáváním nového života se musí náš životní styl nutně nějakým způsobem změnit. Můžete i nadále pít mátový čaj nebo používat odvar z kopřivy při onemocnění močových cest? Na to všechno vám odpoví náš článek s velkým přehledem povolených i zakázaných bylinek v těhotenství.

Bylinky v těhotenství – povolené druhy

Začneme s bylinkami, jež si při čekání na miminko můžete dopřát bez obav. A nezapomněli jsme ani na jejich pozitivní účinky a doporučení!

Bez černý – oblíbený při onemocněních dýchacích cest a při horečce. Mimo jiné podporuje tvorbu mléka

Borůvka list patří mezi bylinky v těhotenství ceněné pro vysoký obsah tříslovin, působí protizánětlivě. Pomáhá při cukrovce. Užívá se jako kloktadlo nebo obklady.

Bříza bílá má mírné močopudné účinky, ovšem bez rizika poškození ledvin. Při vnějším použití má pozitivní vliv ekzémy a vyrážky – doporučen je odvar, přiložený ve formě obkladů na postižená místa.

Divizna velkokvětá – používá se k tlumení dráždivého kašle, stejně jako při nepříjemném chrapotu a astmatu.

Echinacea kořen – tinktura se užívá na posílení imunity, nálev z kořene pak na koupele nohou při problémech s plísněmi a bakteriálními infekcemi.

Echinacea květ – užívá se na podporu imunity v začátcích infekčního onemocnění.

Fenykl plod je osvědčený prostředek proti nadýmání a křečím střev. Rovněž usnadňuje vykašlávání a podporuje tvorbu mléka.

Bylinky v těhotenství

Heřmánek v těhotenství lze užívat zvenčí i zevnitř

Heřmánek pravý má velmi mnoho pozitiv. Působí protizánětlivě při onemocněních dýchacích cest, trávicího traktu, ale i kůže. Uklidňuje chemická i fyzikální podráždění kůže a užívá se také jako kloktadlo. Působí i na záněty v oblasti rodidel, a to zejména ve formě koupelí.

Jitrocel – používá se při infekci dýchacích cest a proti kašli. Má rovněž protizánětlivý účinek v trávicím traktu i na kůži, vhodné je jeho použití na rány. Přefiltrovaný odvar lze použít i na začínající zánět spojivek.

Kopr vonný – zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu stejně jako tvorbu mateřského mléka, do něhož i proniká, takže šetrným způsobem reguluje i trávení kojenců. Jeho účinky jsou velmi podobné již zmiňovanému anýzu a fenyklu. Patří mezi velmi oblíbené bylinky v těhotenství.

 

Kopřiva v těhotenství překvapí svou multifunkčností

Kopřiva je využívána zejména při otocích a zánětlivých onemocněních močových cest. Málokdo však ví, že podporuje i tvorbu mateřského mléka. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, takže je vhodná i jako doplněk mnohdy jednostranné těhotenské stravy. A užíváte-li ji zvenčí, můžete se těšit na pevnější a zdravější vlasy a úlevu při bolestech svalů. Zásadně však nedoporučujeme přímou stimulaci svalů a kloubů žahavými listy kvůli možné alergické reakci (nezapomeňte, že ženské tělo v těhotenství doslova pod palbou mnoha hormonů, takže reaguje jinak než obvykle). Jinak však patří kopřiva mezi bylinky v těhotenství, jež lze jednoznačně doporučit.

Hledáte ideální bylinky v těhotenství? Chcete vědět víc? TADY jsme pro vás vypsali úplně všechny pozitivní účinky kopřivy v jednom článku!

Kozlík lékařský je užíván při nervozitě, nespavosti a trávicích obtížích. Jeho tlumivý účinek nezhoršuje koordinaci ani pozornost, ale spíše napomáhá rovnováze duševní činnosti. Některým ženám pomáhá i při některých typech bolesti hlavy a těhotenských závratích.

Lípa – květ – působí především protizánětlivě, tedy při nemocech z nachlazení. Snižuje teplotu a zlepšuje trávení.

Bylinky v těhotenství

Mateřídouška v těhotenství uleví od bolestí hlavy i nespavosti

Mateřídouška – používá se při bolestech hlavy, závratích, nespavosti a trávicích potížích spojených s plynatostí. Oceníte ji i jako desinfekční kloktadlo nebo jako součást uvolňují koupele.

Meduňka lékařská je oblíbená při nervových problémech, vyčerpání a nespavosti. Skvěle se osvědčila také proti křečím a plynatosti v trávicím traktu.

Měsíček lékařský je oblíbená bylinka v těhotenství předepisovaná na špatně se hojící rány, proleženiny a odřeniny. V těhotenství se také skvěle osvědčila jako prostředek na bolestivé ragády prsů, neškodný pro kojené miminko.

Pampeliška je vhodná zejména při špatném trávení spojeném se zácpou. Pomoci může také při boji proti cukrovce.

 

Proskurník v těhotenství uklidní potíže se zažíváním

Proskurník lékařský působí pozitivně na sliznice dýchacích cest a trávicího traktu, tím pádem usnadňuje vykašlávání a uklidňuje podrážděný žaludek a střeva. Díky vysokému obsahu vlákniny a bobtnáním ve střevě působí se užívá i proti těhotenské zácpě.

Řepík lékařský – oceníme ho zejména při při žaludečních a žlučníkových onemocněních. Venkovní užití má pak protizánětlivý účinek, doporučován je proto např. na hnisavé vyrážky a zanícené hemoroidy.

Šípky – plod je ceněn zejména kvůli vitaminům C, B2, B6, provitamin A a vitamin K. Má močopudné, potopudné a antibakteriální účinky. Užívá se při poruchách metabolismu a zvýšené hladině cholesterolu.

Bylinky v těhotenství

Bylinky v těhotenství – druhy s omezením

Jde o druhy, jež by v běžně užitém množství neměly mít žádné negativní účinky, zvláště užíváte-li již před otěhotněním. V případě pochybností se však vždy poraďte s lékařem.

Aloe vera – ve větších dávkách může působit jako silné projímadlo

Přečtěte si více o účincích ALOE VERA ZDE!

Anýz – je užíván proti plynatosti, na potlačení křečí střev a podporu vykašlávání. A samozřejmě také zvyšuje tvorbu mléka.

Bazalka pravá – prospěšný je zejména výluh z listů, působící proti plynatosti, jako podpora vykašlávání a na tvorbu mateřského mléka

Brusinka pravá (list a plod) – podpůrný prostředek při infekci močových cest a při průjmech.

Náš tip:
V těhotenství je každá infekce riziková, proto je vhodné jako primární léčbu vždy užívat antibiotika! Bylinky v těhotenství ne vždy na všechno stačí samy!

 

Bylinky v těhotenství – česnek nevadí, miminku však chutnat nebude

Česnek kuchyňský – negativně ovlivňuje chuť mateřského mléka.

Dobromysl (oregano) vám přinese účinky na trávicí trakt, což může pomáhat proti ranním nevolnostem a působí také antidepresivně a zlepšuje trávení a náladu.

Kostival lékařský – užívá se k léčbě špatně se hojících ran, pohmožděnin, hemoroidů a zlepšuje hojení při natržení hráze. Vhodný též jako kloktadlo při zánětech a rankách v ústech a hrdle.

Levandule – ideální bylinka v těhotenství, působí proti nespavosti a migréně, mírně snižuje tlak a zlepšuje trávení.

Lněné semínko – vhodné při zácpě, zánětlivých onemocněních žaludku a střev a na podporu tvorby mléka. Doporučená dávka – 2 lžíce drcených semen denně. Pomáhá také změkčit porodní cesty a připravit je na porod.

Chcete svou přípravu na porod podpořit tím nejlepším způsobem. vyzkoušejte Aniball – recenze ZDE!

Bylinky v těhotenství

Máta v těhotenství zatočí s průjmy i bolestí

Máta peprná – používá se jako utišující a dezinfekční prostředek při bolestech žaludku a průjmech. Rovněž potlačuje bolest drážděním chladových receptorů.

Zajímá vás, jak jednotlivé druhy bylinek sbírat a sušit. Mrkněte SEM!

Podběl lékařský je skvělý na záněty horních cest dýchacích odkašlávání. Též obsahuje cenný zinek.

Rebarbora – jako bylinka v těhotenství podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a pomáhá při pálení žáhy. Účinné látky přecházejí i do mateřského mléka.

Šalvěj lékařská – bojuje zejména s průjmy spojených s křečemi a nechutenstvím. Užívá se jako pomocný lék při cukrovce a při vnějším použití má efekt při zánětech v ústech a hrdle. Může však mít tlumící účinek na tvorbu mléka.

Třezalka – pyšní se stahujícími a protizánětlivými účinky, v podobě silného odvaru v koupeli také přispívá zlepšení hojení ran, například natržení hráze při porodu. Užití vnitřně se nedoporučuje.

 

Tymián v těhotenství uleví od dráždivého kašle

Tymián je vhodný při kašli, na uvolnění hlenů a při nadýmání.

 

Bylinky v těhotenství – zakázané druhy

A nakonec přejdeme k bylinkám, které byste si v požehnaném stavu rozhodně užívat neměla. Tady je výčet těch nejnebezpečnějších bylinek v těhotenství. Vsadíme se, že u některých budete skutečně nepříjemně překvapená.

Andělika lékařská – negativně ovlivňuje těhotenství i kojení.

Dub letní je nevhodný v těhotenství i při kojení.

Bylinky v těhotenství

Ibišek v těhotenství si nerozumí s prvním trimestrem

Ibišek – máte-li ráda ibiškový čaj, v prvním trimestru radši neriskujte – mohl by způsobit potrat. Jinak je občasné užití povoleno.

Jalovec obecný silně dráždí ledviny

Jinan dvoulaločný způsobuje krvácivé stavy.

Hloh – nedoporučuje se kvůli obsahu glykosidů, které ovlivňují funkci srdce a snižují tlak, což může vést až k mdlobám.

Pelyněk pravý – obsahuje jedovatý tujon, který může negativně působit na centrální nervový systému. Mezi vhodné bylinky v těhotenství tedy rozhodně nepatří. 

Petržel zahradní – dokáže zesilovat kontrakce dělohy, může vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Rozmarýn lékařský – v těhotenství je lepší se mu vyhnout, protože i malé překročení účinné dávky může být nebezpečné. Vyšší dávky dráždí močové a trávicí orgány a mohou způsobovat nepříjemné záněty.

 

Koření v těhotenství

A na závěr jsme si nechali některé oblíbené kuchyňské pomocníky, i když mezi bylinky v těhotenství vlastně tak úplně nepatří.. Skořice, hřebíček, zázvor – tyto druhy koření jsou podle některých zdrojů spjaty s rizikem vyvolání kontrakcí a tím i potratu nebo předčasného porodu. V rozumném množství však plod ani matku neohrozí.

Tak co říkáte, pomohl vám náš průvodce bylinkami v těhotenství, nebo jsme do něj nezvládli zahrnout všechny vaše oblíbené druhy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem, případně napište, jaké bylinky vám v těhotenství doporučily třeba vaše maminky nebo babičky. S radostí vše tipy převtělíme třeba do dalšího zajímavého článku!

Napiš komentář