I když by se mohlo zdát, že farmářské tržiště Náplavka je obyčejné tržiště s ovocem a zeleninou přímo od farmářů, není tomu tak. Náplavka totiž nabízí mnohem více než jen kvalitní farmářské výrobky. Jedná se o přímý kontakt dodavatele s odběratelem, přičemž dodavatelé jsou na Náplavce jen ti nejlepší. Ceny jsou také přiměřené.
Obsah
Farmářský trh
Snad každý si farmářský trh představuje jako místo, kde přímo od výrobce můžete sehnat kvalitní farmářský výrobek. Už jsme unaveni rajčaty ze supermarketů bez chuti, a proto si radši o něco více připlatíme a koupíme si ta pravá „domácí“ rajčata. Ano, „domácí“ zde můžeme chápat jak ve smyslu, že jsou chutná a krásně červená, ale také ve smyslu, že jsou od českých výrobců.
Farmářský trh jako příležitost
Farmářské trhy jsou příležitostí nejen pro dodavatele, ale také pro zákazníky. Dodavatelé mají možnost prodat své kvalitní a čerstvé zboží za přiměřené ceny přímo zákazníkovi a nemusí se tak bát, že zprostředkovatel zboží jakýmkoli způsobem poškodí, než ho dostane ke koncovému spotřebiteli. A zákazníci na druhé straně mají příležitost, kde nakoupit chutné a kvalitní farmářské výrobky.
Provoz farmářského tržiště Náplavka
Protože se farmářské trhy odehrávají většinou na veřejných prostranstvích, je nutná součinnost s místní samosprávou. Například farmářské tržiště Náplavka funguje pod záštitou starostky Městské části Praha 2. Mezi další partnery patří různé asociace, jako je Český rozhlas, Asociace soukromých zemědělců, Zelinářská unie, Ovocnářská unie a další.
Trhy na Náplavce
Trhy na Náplavce se nachází v hlavním městě Praha poblíž Karlova náměstí, přímo u řeky Vltavy. Každou sobotu (a mimo prázdniny i středu) zde můžete od 8 až do 14 hodin nakoupit čerstvé farmářské výrobky.
Prodávající
Na farmářském tržišti na Náplavce může prodávat každý, kdo je zaregistrován v rámci asociace. Prodávat smí farmářské výrobky, které nemají svůj původ ve velkoobchodu, což by znamenalo porušení smlouvy a vyloučení z prodejní plochy Náplavky. Veškeré farmářské výrobky jsou českého původu, zahraniční se mohou podávat pouze se souhlasem vedení farmářských trhů – tento souhlas je však udělen pouze tehdy, není-li možný ekvivalent zboží na českém trhu, například mořské ryby.