Příznaky klesající hladiny mužského hormonu

Příznaky klesající hladiny mužského hormonuHladina primárního mužského hormonu dlouhodobě klesá u všech mužů nad 35 let. Prokázala to studie New England Reseach Institute. Podle jejích závěrů mají dnešní muži těchto androgenů dokonce historicky nejméně.

Jen v letech 1987 až 2002 klesala hladina hormonu ovlivňujícího libido každoročně o 1 %. Platí tedy, že kupříkladu 35letý muž měl v roce 1987 o 15 % vyšší hladinu pohlavních hormonů než pětatřicátník v roce 2002. Tak rychlý pokles přitom může způsobit nejrůznější komplikace, a to nejen zdravotní.

Mezi nejčastější znaky poklesu hladiny mužského pohlavního hormonu patří:

 • Snížené sebevědomí– pocit stárnutí a vyprchávající atraktivity
 • Nižší výkonnost – méně elánu a iniciativy
 • Ztrácející se síla ve svalech – pocit slabosti
 • Zvýšená potřeba spánku – neustálá únava
 • Menší sexuální apetit – nižší libido, klesající potěšení ze sexu
 • Nespavost – lehký a přerušovaný spánek
 • Náladovost – rozčilování nad drobnostmi, smutek
 • Méně optimismu– pocit, že to nejlepší už máte za sebou

Primární mužský pohlavní hormon ovlivňuje řadu procesů v mužském organismu, tělo z něj umí zpracovat ale jen zlomek. Naopak většina, která je vázaná na proteiny, je biologicky zcela neúčinná.

Doplněk stravy Maxulen® obsahuje Testofen® (patentovaný výtažek semene pískavice řeckého sena), který zmírňuje negativní důsledky poklesu mužských hormonů.

Testofen® (výtažek ze semene pískavice řeckého sena)

 • Uvolňuje vázaný testosteron v těle*
 • Podporuje růst svalové hmoty
 • Pomáhá podporovat a udržet rovnováhu metabolismu tuků
 • Podporuje libido a sexuální prožitek **

Jedna tableta Maxulenu® pak obsahuje 600 mg Testofenu, což je 100 % doporučené denní dávky.

Silná trojice: Hořčík, vitamín B6 a zinek

Kromě Testofenu® pak Maxulen® obsahuje i zinek, který pomáhá udržovat normální hladinu mužských hormonů, chrání buňky před oxidativním stresem a přispívá k udržení normální plodnosti a schopnosti reprodukce.

Dále obsažený vitamín B6 snižuje únavu a pocity vyčerpání, přispívá k normální činnosti nervové soustavy a má pozitivní dopady na psychiku. Hořčík pak mimo jiné udržuje normální činnost svalů a zlepšuje spalování energie.

*(1)  Rao, A., et al., Testofen, a specialised Trigonella foenum-graecum seed extract reduces age-related symptoms of androgen decrease, increases testosterone levels and improves sexual function in healthy aging males in a double-blind randomised clinical study. Aging Male, 2016. 19(2): p. 134-42.

**(2) Poole, C., et al., The effects of a commercially available botanical supplement on strength, body composition, power output, and hormonal profiles in resistance-trained males. J.Int.Soc.Sports Nutr., 2010. 7: p. 34.

Kdy klesá testosteron?

Hladina testosteronu se s věkem přirozeně snižuje. Tento proces začíná kolem 30. roku života a pokračuje po zbytek života. Hladina testosteronu obvykle dosahuje vrcholu v období dospívání a rané dospělosti. Jak muži stárnou, může u nich docházet k postupnému poklesu hladiny testosteronu nebo k náhlejším změnám. Nízká hladina testosteronu může mít za následek snížení energie, sexuálního apetitu a svalové hmoty. Existuje však mnoho způsobů, jak nízkou hladinu testosteronu léčit, proto je důležité, abyste se v případě, že pociťujete jakékoli příznaky spojené s nízkou hladinou testosteronu, obrátili na lékaře.

Domácí test na testosteron

jsou nyní běžně dostupné a představují skvělý způsob, jak zjistit, zda je hladina vašeho testosteronu v normě. Nízká hladina testosteronu může způsobovat řadu příznaků, jako je únava, deprese a nízké libido. Pokud si myslíte, že byste mohli mít nízkou hladinu testosteronu, zde je návod, jak si udělat jednoduchý domácí test.

1. Zakupte si sadu pro domácí testování. Najdete je na internetu nebo v místní lékárně.

2. Postupujte podle pokynů přiložených k sadě. Obvykle jde o odběr malého vzorku krve z konečku prstu.

3. Vzorek zašlete zpět do laboratoře k testování. Výsledky vám budou zaslány během několika týdnů.

4. Interpretace výsledků. Za normální hladinu testosteronu se obecně považuje hodnota mezi 300 a 1 000 ng/dl. Pokud vaše výsledky spadají pod toto rozmezí, může to znamenat, že máte nízkou hladinu testosteronu.

Pokud se domníváte, že můžete mít nízkou hladinu testosteronu, je důležité navštívit lékaře, který provede komplexnější vyšetření. Nízká hladina testosteronu může být způsobena řadou faktorů, včetně věku, nemoci a některých léků. Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, jsou k dispozici možnosti léčby a lékař vám pomůže vybrat pro vás tu nejlepší možnost.

Hladina testosteronu podle věku

Hladina testosteronu u mužů dosahuje vrcholu na začátku až v polovině 20. let a poté postupně klesá. Po 30. roce věku klesá hladina testosteronu u mužů přibližně o 1 % ročně. Do 40 let věku může tato hladina klesnout až o 20 %

Existuje mnoho možných vysvětlení, proč hladina testosteronu s věkem klesá. Jednou z možností je, že varlata produkují méně testosteronu v reakci na signály z hypofýzy. Další možností je, že stárnutí způsobuje změny v jiných hormonech, které hrají roli v produkci testosteronu, například LH a FSH.

Jeden komentář

 1. Patrik 21 července, 2018

Napiš komentář