Jak urychlit porod?

Jak urychlit porod? Porod je nepředvídatelný. Těhotné ženy mají tendenci strávit spoustu času starostí tím, co mají dělat, pokud se nedostanou do nemocnice včas, ale pravděpodobné. Avšak větší pravděpodobnost mají na dlouhý a pomalý porod. A to samozřejmě končí zvyšováním pravděpodobnosti lékařské intervence. Takže zde je šest způsobů, jak se vypořádat s vaším porodem, pokud se zpomalí v první fázi nebo pro urychlení stagnujícího porodu.

1. Jak urychlit porod? – Změna pozic

Někdy se prostě musíte pohybovat. Přemístění pomůže vašemu dítěti posunout se gravitací, působí větší tlak na děložní hrdlo a je to nejlepší ze všech tipů, které mohou urychlit porod. Může také pomoci vašemu dítěti vybrat nejlepší místo, ve kterém se může pohybovat dolů do pánve. Pokud ležíte, zkuste se posadit. Vyjděte z postele a vyzkoušejte balon pro těhotné nebo houpací křeslo. Pokud se nemůžete dobře pohybovat, můžete požádat o pomoc, abyste se posunuli ze strany na stranu nebo se posadili o něco víc. Arašídová koule může být také užitečná pro pomoc při vývoji vaší práce, zvláště pokud je situace dítěte důvodem, proč máte zpoždění.

2. Jak urychlit porod? – Chození nebo stání

Pokud jste schopni se projít, nebo dokonce zvolit stojící pozice, můžete získat ještě větší výhody z tlaku na děložní hrdlo. Také získáte výhody pohybu, které mohou zvýšit účinky gravitace. Mnoho žen také zjistí, že hýbání, jako je kymácení se, houpání nebo tanec opravdu pomáhá jejich úrovni bolesti. Pohyb dítěte směrem dolů posílá signál tělu, že dítě je připraveno k narození, což může způsobit, že porod bude pokračovat. Pohyb po schodech nahoru a dolů může být obzvláště užitečný, pokud chceme dítě posunout do správné pozice pro narození.

 

3. Jak urychlit porod? – Stimulace prsou

Stimulace prsů funguje, protože uvolňuje oxytocin do krevního oběhu a může způsobit kontrakce. To lze provést pomocí prsní pumpy nebo ručně prsty, které masírují bradavky. Některé maminky dokonce zjistí, že vše, co musí udělat, je dostat se do sprchy a nechat vodu bít na bradavky. To může způsobit dostatečnou stimulaci pro podporu toku oxytocinu u některých matek.

Porodní plán – jak sestavit ten nejlepší?

4. Jak urychlit porod? – Tlakové techniky

Masáž a akupresura mohou být velmi prospěšné při urychlení stagnujícího porodu. Obecná masáž vám může pomoci uvolnit se, snížit bolesti nebo být jen příjemnou změnou rychlosti. Specifické techniky akupresury mohou zasáhnout body, které umožňují tělu produkovat více oxytocinu, čímž se zvyšují kontrakce. To může udělat specialistka na akupresuru nebo nějaký porodní asistent se speciálním výcvikem. Můžete také mluvit s masážním terapeutem nebo akupunkturistou, abyste zjistili, zda mají nějaké užitečné návrhy.

 

5. Jak urychlit porod? – Změna polohy

Někdy opravdu potřebujete jen změnu polohy – nové prostředí, i když jen na chvíli. Tato duševní přestávka může být pro některé matky velmi užitečná. Pokud jste v nemocnici, pokuste se jednoduše chodit po chodbách nebo jít kolem budovy, pokud je to možné. Některé nemocnice dokonce mají zvláštní prostory, kde můžete chodit. Mnoho matek těší, když se podívá na děti v dětském pokoji nebo se prostě pohybuje. Pokud jste doma, jděte na procházku, i když jen na váš vlastní dvorek. Jste-li příliš unavení na procházku, zkuste jednoduše měnit pokoje. Můžete také vyzkoušet různé relaxační techniky včetně používání vody. To vám může pomoci mít pocit, že nestagnujete.

Účinné je také kleknout si na všechny čtyři. Pomůže to vašim zádům a vaše dítě se tak bude moci snadněji otáčet směrem dolů – což je pozice, kterou potřebuje, aby mohlo jít na svět.

 

Přečtěte si, jak vám Aniball může pomoci s urychlením porodu a prevenci nástřihu hráze!

 

6. Jak urychlit porod? – Lékařská intervence k urychlení porodu

Příležitostně může být lékařská intervence správnou volbou. To může zahrnovat puštění plodové vody (amniotomie, dirupce vaku blan, umělé propíchnutí vaku blan), augmentaci nebo dokonce léky proti bolesti včetně epidurální pomoci při relaxaci. Který z nich použijí, bude záviset na tom, v jaké fázi porodu jste, co se děje, jak daleko jste a jak daleko musíte jít. Užití některého z těchto prostředků závisí na uvážení vašeho lékaře.

 

Zkuste i jiné metody

  1. Relaxujte a čekejte. Obvykle je to nejlepší, co můžete udělat při dlouhém porodu, relaxovat a uvolnit se. Pokud se váš lékař domnívá, že vaše těhotenství postupuje normálně, není důvod k obavám, a můžete se tak uvolnit, odpočinout se a připravit se na porod. Můžete si číst oblíbenou knihu, sledovat film nebo si lehce zacvičit – například zkuste posilování pánevního dna.
  2. Vytvořte uklidňující prostředí. I když je potřeba dalších studií, někteří odborníci tvrdí, že stres může zastavit porod. Nic nemůže ublížit tomu, když si vytvoříte uklidňující prostředí bez stresu, což vám může pomoci při porodu. Vyhodnoťte pokoj a berte na vědomí vše, co se vám nelíbí. Je televize příliš hlasitá? Jsou světla jasnější, než byste chtěli? Chcete více soukromí? Proveďte jakékoli úpravy, které potřebujete k vytvoření uklidňující místnosti pro sebe. To může mít za následek opětovné zrychlení porodu.

 

Pomalý porod

Když mluvíme o pomalém porodu, existuje jen jedna věc, o níž někdy diskutuje jen málo lidí: nedělejte nic. Pokud si vy a vaše dítě vedete dobře a porod trvá déle, než očekáváte, může být důvodem to, že vaše dítě potřebuje trochu víc času. Možná není nutné ještě zasáhnout. V některých případech, bohužel, můžete vstoupit do rané fáze porodu jen proto, aby se vaše příznaky zastavily. Dlouhý porod trvá asi 20 hodin a většinou vede k tomu, že porod v raných stádiích je latentní. Naštěstí existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste urychlila porod, od posunutí své pozice až po vytvoření uklidňující atmosféry. Ve vzácných případech může být nutná lékařská intervence.