Kolostrum a jeho účinky

Kolostrum a jeho účinky – Kolostrum je velmi řídká tekutina, kterou produkují kojící matky. Kolostrum se hojně produkuje během prvních pár kojení, a při každém dalším kojení se produkuje méně a méně. Kolostrum zavádí imunoglobuliny od matky k novorozenci, čímž zapíná imunitní systém dítěte. Kolostrum má neuvěřitelné výhody pro vyrovnávání imunity. Kolostrum skotu má stejnou strukturu jako přirozené kolostrum produkované lidmi.

 

Kolostrum účinky

Kolostrum obsahuje bohaté množství živin, včetně růstových faktorů, lipidických a glukidických faktorů, oligosacharidů, antimikrobiálních látek, cytosinů a nukleosidů. Tato látka zavádí do těla novorozence více než 95 různých sloučenin, které vyrovnávají a stabilizují imunitní systém. Přináší také osm růstových faktorů, které podporují růst buněk, syntézu DNA, využití tuku a zvýšenou duševní ostrost.

Výsledky ohledně spousty zdravotních přínosů kolostra:

  • Zlepšená stabilita střev.
  • Zvýšená absorpce živin.
  • Lepší imunita a imunologická rovnováha.
  • Větší množství energie.
  • Snižení zánětů a nemocí.

 

Kolostrum a zdraví střev

Střevo je odpovědné za absorpci živin, detoxikaci a imunologickou rovnováhu. Vědci věří, že mikrobiální rovnováha ve střevě hraje roli ve zhruba 70 % naší imunologické kontroly. Hlavní složkou je zde speciální imunoglobulinový protein nazvaný sekreční IgA (sIgA).

Osoby s chronickými střevními potížemi (IBS, kandidóza, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida a autismus) mají obvykle nízkou sIgA. To je známka chronického stresu v těle, který vyčerpal imunitní systém a nadledviny. Chronické infekce, toxiny životního prostředí a špatný životní styl mohou být hlavními příčinami tohoto problému.

Kolostrum patří mezi nejbohatší látku pro zvýšení hladin sIgA ve střevě. To poskytuje vyrovnávací účinek na imunitní systém tím, že snižuje zánětlivé cytosiny a patogenní druhy ve střevě. Kolostrum také pomáhá poskytovat suroviny, které napomáhají opravit poškozenou střevní výstelku. Střevní membrána nahrazuje buňky každé tři dny a suplementace kolostrem může pomoci přirozeně vyléčit střevní potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku a jiné problémy.

 

Kolostrum a imunitní systém

Kolostrum obsahuje více než 100 násobek množství imunoglobulinů oproti běžnému mléku. Kolostrum je taktéž bohaté na přenosové faktory, které modulují imunitní systém a úspěšně jej učí rozpoznávat specifické antigeny. Tyto přenosové faktory pomáhají koordinovat imunitní systém, aby dokázal rozpoznat rozdíl mezi normální tkání a patologickými mikroby nebo abnormálním růstem tkáně. Tyto důležité přenosové faktory zahrnují peroxid vodíku a imunoglobin G (IgG).

Transferové faktory z kolostra mohou zvýšit aktivitu přirozených zabíječů buněk (NK) a uklidnit hyperaktivní imunitní systém aktivací supresorových T buněk. To zlepšuje inteligenci imunitního systému a umožňuje pracovat s větší účinností. Tyto přenosové faktory také působí jako činidlo katalytické paměti pro imunitní systém, aby varoval naivní imunitní buňky před blížícím se nebezpečí.

Tyto molekuly IgG založené na kolostru mohou doslova zachránit život někoho, kdo trpí syndromem získané imunitní nedostatečnosti (AIDS). V tomto stavu není jedinec schopen účinně produkovat dostatečné množství IgG pro boj s patogenními mikroby, jako je Cryptosporidium parvum. Podle metod Zdravotní vědecké institutu „Underground Cures“ je kolostrum schopno zlepšit nebo zcela eliminovat klinické příznaky těch, kteří trpí kryptosporidií. “

 

Kolostrum – cena

Cena kolostra se odlišuje v závislosti na druhu. Kolostrum může pocházet z odlišných zdrojů zvířat, nejčastěji se setkávám s kozím a s kravským kolostrem. Nejlepší forma kolostra je čerstvé mléko od těchto zvířat, které můžete nakoupit od místních farmářů. Avšak kolostrum se prodává také ve formě doplňku stravy – v tobolkách. Měsíční dávka kozího kolostra vychází na 1500 Kč. Kravské kolostrum je levnější, vychází na cca 500 Kč na měsíční dávku. Existuje taktéž kolostrum na podporu zdraví vašich dětí, to je vůbec nejlevnější, cena se pohybuje do 150 Kč za měsíční dávku.

 

Kolostrum – jaké typy známe?

Kolostrum je látka, kterou produkuje každá kojící matka. Kromě lidského kolostra tedy existuje řada typů z živočišné říše. Ve formě doplňků stravy se můžeme setkat nejčastěji s kozím kolostrem a kravským kolostrem. Kozí kolostrum je považováno za nejbližší lidskému kolostru.

 

Kozí kolostrum

Kozí kolostrum (neboli kozí mlezivo) je někdy označováno jako „tekuté zlato“. Toto jméno získalo jak díky svému žlutému zbarvení, tak také díky svému významu. Všichni novorozenci potřebují kolostrum. Je možné, že novorozené kůzle bez něj přežije, ale pravděpodobnost úmrtí je mnohem větší. Kolostrum je bohaté na vitamíny A a E, stejně tak na železo, což jsou všechny nezbytné živiny, které by novorozenci měli dostat.

BETULA PENDULAKozí kolostrum 60 tob.: tento doplněk stravy poskytuje v jedné tobolce 250 mg kozího kolostra v jedné tobolce, což je polovinou denní dávky kolostra. Celé balení 60 tobolek tak vyjde na jeden měsíc. Kozí kolostrum poskytuje všechny zdravotní přínosy, které jsou uvedeny v odstavci „Kolostrum – účinky“ uvedené v tomto článku. Dávkování je tedy dvě tobolky za den pro dospělou osobu.

Nejlevněji zakoupíte zde

 

Kravské kolostrum

Kravské kolostrum je oproti kozímu až o dvě třetiny levnější. Kolostrum je primární tekutina vyrobená z prsních žláz během prvních 2 až 4 dnů po narození mláděte. Je to bohatý přírodní zdroj živin, protilátek a růstových faktorů pro novorozence.

BETULA PENDULAKravské kolostrum 60 tob.: v jedné tobolce je obsaženo 250 mg kravského kolostra, což je taktéž polovina denní dávky. Denní dávkování tak znamená dvě tobolky denně, takže balení 60 tobolek vychází na měsíční užívání. Taktéž toto kolostrum zahrnuje všechny jmenované výhody.

Nejlevněji zakoupíte zde

Kolostrum pro děti

Na trhu je k dostání taktéž speciální balení kolostra určeného pro děti. MEDINTERRA BRNO Edenpharma Kolostrum junior tbl.30 je doplněk stravy, který zahrnuje kravské kolostrum v dávkování určeném pro děti. Děti užívají jednu tabletu denně pro zlepšení imunity a dosažení dalších výhod plynoucích z užívání kolostra.

Kolostrum

Nejlevněji zakoupíte zde

Kolostrum – vedlejší účinky

Kolostrum se zdá být pro většinu lidí pravděpodobně bezpečné, pokud je užíváno perorálně a v rámci doporučeného dávkování. Kolostrum ve formě doplňků stravy obsahuje určité množství laktózy a může způsobit intoleranci laktózy, pokud jste alergičtí na laktózu. Závažnost nežádoucích účinků závisí na stupni nesnášenlivosti. Kolostrum může také způsobit mírnou nevolnost a plynatost. Většina lidí ale nemá žádné vedlejší účinky. K problémům došlo také u HIV-pozitivních lidí (zvracení, nevolnost, abnormální testy jaterních funkcí a snížené červené krvinky).

Kolostrum – závěr

Jak jsme se dozvěděli, kolostrum je počáteční typ mateřského mléka, které matky produkují v průběhu těhotenství a několik dní po porodu. Kolostrum má vysoké množství bílkovin, vitamínů rozpustných v tucích, minerálů a protilátek nazývaných imunoglobuliny. Kolostrum je obvykle nahrazeno přechodným mlékem mezi dvěma až čtyřmi dny po narození. Molekulární struktura kolostra od krav či koz je identická s lidským kolostrem, proto můžeme kolostrum skotu používat pro humánní použití.

Jeden komentář

  1. anna.vacatkova 6 března, 2020

Napiš komentář