Květináče na bylinky mohou rozhodnout o tom, jak bohatá úroda zeleně a aromatických lístečků do kuchyně vás bude provázet celým letošním létem až do pozdního podzimu. Z čeho je možné vybírat a jakých chyb se při nákupu vyvarovat? Vsadit na to správné náčiní totiž rozhodně ještě není pozdě, naopak!
Obsah
Květináče na bylinky – pěstovat v nich můžete cokoliv!
Sušené bylinky jako alternativa pro ty, kdo se z jakéhokoli důvodu nemohou pyšnit zahrádkou, už dávno nejsou IN. A zoufat si nemusíte, ani pokud kvůli své pracovní vytíženosti nebo jiným povinnostem nemáte na pravidelném péči o bylinky čas. Moderní květináče na bylinky umí svým malým zeleným svěřencům poskytnout vše, co je k jejich plnohodnotnému růstu třeba. A nezáleží na tom, jestli je umístíte na kuchyňský parapet nebo na velký balkón!
Vsadit na hliněný květináč nebo raději plast?
Nabídka tohoto sortimentu je v našich obchodech nepřeberné. Ne vždy se však vyplatí vybírat podle vzhledu nebo navrhované ceny. Vždy berte v úvahu aktuální podmínky svého bydlení i další faktory. Nikdy nenakupujte tento sortiment na základě náhlého popudu či nadšení např. pro jedinečný vzhled nebo výhodnou cenu z výprodeje. Výsledek by totiž ani zdaleka nemusel odpovídat vašim představám.
Keramický květináč na bylinky vyžaduje více péče
Květináče z pálené hlíny jsou v našich zahradách stále ještě evergreenem. Vypadají skvěle, ale tím jejich výhody prakticky končí. Jejich stěny se totiž vyznačují silnou porézností, díky níž se z hlíny uvnitř rychle ztrácí voda. Je tedy nutné rostliny uvnitř zalévat častěji. Při nákupu budete navíc silně omezeni dostupnými tvary a velikostmi.
Navíc dojde-li k prudkému střídání teplot, mohou tyto květináče popraskat. Často k tomu stačí i příliš silný sluneční úpal.
U plastových květináčů oceníte jejich rozmanitost a snadnou péči o rostliny
Ne, teď nemáme na mysli květináčky z „papírového plastu,“ v nichž si domů přinesete za zahradnictví nejrůznější sazenice. Jejich kvalita je totiž bídná a plně odpovídá jejich zamýšlenému jednorázovému užití – slouží totiž jen na přenos rostliny domů, nepočítá se s tím, že by se v těchto nádobách bylinky nebo okrasné květiny dlouhodobě pěstovaly.
Poctivé plastové květináče na bylinky jsou poměrně pevné a už na první pohled vypadají atraktivně díky své pečlivé povrchové úpravě. Vyrobeny mohou být v mnoha barvách. Navíc tolik nepropouští vodu, takže nevyžadují tak časté zalévání jako květináče na bylinky z keramiky. A zcela jistě oceníte také jejich nízkou hmotnost, jež vaše zábradlí nebo okenní parapet nezatíží nad únosnou míru.
Z hlediska odolnosti jsou plastové květináče na bylinky mnohem trvanlivější, a také jednodušší na skladování. Odolají totiž bez potíží i mrazu.
A co oblíbené pozinkované květináče na bylinky?
V souvislosti s oblíbenou vlnou retro pronikají na naše balkóny stále častěji kovové pozinkované kyblíčky a nádobky, které vypadají na první pohled velmi atraktivně. Na ten druhý však odhalíte spoustu závažných chyb. Kovový povrch květináče se totiž snadno rozpálí. To může ublížit listům, které se o jeho povrch opírají a samozřejmě i hlíně uvnitř. Ta díky tomu vysychá dokonce ještě rychleji než v keramickém květináči.
Pokud se toho retro doplňku nechcete vzdát, opatřete květináče zevnitř izolační vložkou (postačí i obyčejný molitan nebo polystyren). Počítejte však s tím, že se vnitřní prostor květináče citelně zmenší, takže v něm už nevypěstujete tolik zeleně, kolik jste původně zamýšleli.
Jaké bylinky lze v květináčích pěstovat?
Už v úvodu jsme napsali, že u vás na balkóně nebo parapetu se bude dařit téměř všem. Pokud však s bylinkami začínáte nebo chcete jednoduše vsadit na jistotu, přinášíme vám seznam TOP 10 bylinek pro pěstování v květináči.
Libeček a tymián si spolu porozumí, pokud je dobře zasadíte. Libeček dejte doprostřed většího květináče, kde bude mít neustále vlhko a tymián rozsaďte po okrajích, kde je půda o něco sušší. Použít můžete i dostatečně velký samozavlažovací květináč na bylinky.
Máta, stévie, šalvěj a meduňka mají rády mírnou zálivku a polostín. Květináč dokáží brzy vyplnit doslova džunglí vůní a chutí. Ocení samozavlažovací květináč.
Rozmarýn, majoránka, bobkový list a bazalka ocení při stejné zálivce slunce o něco více. Společně vytvoří příjemné mikroklima, kde se jim zaručeně povede skvěle. Bude se jim dařit i v samozavlažovacím květináči na bylinky.
Oregano, levandule a tymián jsou bylinky zvyklé na spoustu slunečních paprsků a málo vody. Můžete je s klidem dát na parapet, kde doslova praží slunce a zalévat je 1x denně nejlépe večer. Samozavlažovací květináč nepotřebují.
Máte málo místa? Vsaďte na vertikální zahrádky!
Líbí se vám všechny navrhované bylinky, ale nedisponujete dostatečně velkým parapetem? Nevadí, hodit se vám budou patrové květináče na bylinky. Naším osvědčeným tipem co do údržby, ceny i atraktivního vzhledu je květináč na bylinky Coubi 3 patra. Díky propracovanému systému zálivky ho nikdy nemůžete přelít. Je dostupný ve více barevných variantách a pokud vám budou tři patra připadat jako příliš mnoho prostoru, můžete ho zakoupit i v nižším provedení.
Samozavlažovací květináč na bylinky – jak ho vybrat?
Květináče na bylinky mohou být samozřejmě postaveny i na principu samozavlažování. Je to jednoduché – do nádoby zkrátka nalijete vodu, a rostlinka si ji sama odebírá podle potřeby. Toto příjímání vláhy se velmi podobá jejím přirozeným podmínkám v přírodě, navíc se nemůže stát, že vaše chvilková nepozornost (třeba pozdní příchod z práce) připraví rodinu o zásoby chutných zelených lístečků na několik týdnů.
Samozavlažovací květináče doporučujeme vybírat zejména s ohledem na jejich velikost a tvar. Ale to jistě sami velmi dobře víte. My vám tedy poradíme, co si počít s širokým výběrem materiálů na trhu. Seřadili jsme je pro vás do přehledné tabulky s výhodami a nevýhodami.
Použitý materiál | Pozitiva | Negativa |
Keramika nebo porcelán |
|
|
Plast |
|
|
Nerez |
|
|
Levné samozavlažovací květináče ? Vsaďte na plast!
Naším favoritem i nadále zůstávají květináče na bylinky z plastu, a to i ve své samozavlažovací variantě. Při jejich nákupu si vždy dejte pozor, zda jsou přítomné:
- samozavlažovací knoty a další příslušenství
- pokyny k použití
Samozavlažovací květináče na bylinky lze i pověsit
Ale nepředstavujte si truhlíky se samozávlahou jako těžká a neforemná monstra. Seženete je i v subtilním provedení třeba na pověšení. Naším jednoznačným oblíbencem je závěsný samozavlažovací květináč Mareta. Díky použití více barevných odstínů je atraktivní už na první pohled, a navíc ho seženete i ve více barvách. Voda se doplňuje jednoduše prostřednictvím šikovného otvoru na boku květináče. Nikdy tak nemůžete do nádržky nalít více vody, než je třeba, takže vám rostlinka rozhodně neuhnije nebo něco podobného.
Existují i samozavlažovací ratanové květináče?
Musíme se přiznat, že i takový výstřelek jsme v obchodech viděli. Ovšem velmi praktický nám nepřijde. Vlhkost totiž ratan velmi rychle ničí. Dopřejte si proto raději praktické samozavlažovací květináče na bylinky s reliéfem ratanu, které rozbíjí nežádoucí balkónovou šeď a dodají na váš balkón kousek neotřelého designu.
A co vy, používáte také květináče na bylinky nebo se budete podle našeho rádce k jejich koupi teprve rozhodovat? Dejte nám vědět v diskuzi. Pod článkem!
Zatím žádné komentáře