Látkové menstruační vložky – recenze. Ještě před několika lety jsme byli z věcí na jedno použití doslova nadšené. Plenky, tampóny, vložky – použít, a potom vyhodit. Jak snadné! Ovšem se zvyšujícím se zájmem o ekologii, a také při snaze o optimalizaci rodinného rozpočtu, přicházejí na řadu i jiné alternativy. Mohou jimi být třeba i látkové menstruační vložky, které plnohodnotně nahradí ty klasické, jsou pohodlnější, šetrnější k životnímu prostředí, a navíc při jejich používání ještě ušetříte.
Alternativ k používání klasických menstruačních pomůcek je aktuálně dostupných hned několik. Vsadit můžete třeba na menstruační kalíšek, tampóny vyrobené z mořské houby, určené pro opětovné použití, tzv. bezvložkovou metodu při menstruaci nebo látkové menstruační vložky. Všechny jsou bezesporu zajímavé a o menstruačním kalíšku jsme tu psali nedávno. Dnes se tedy pustíme do recenze látkových vložek. Opravdu si poradí i se silným krvácením a mohou nahradit třeba i intimky?
Obsah
Úkol první? Překonat odpor!
Díky přístupu moderní společnosti jsme si tak nějak zvykly se svou menstruací blíže nezabývat. Použít, vyhodit – nic víc není třeba. Přispívá to mimo jiné k tomu, že se během „svých dní“ cítíme méně sebevědomě, protože – co kdyby? Ekoženy poukazují při používání látkových vložek na lepší a pozitivnější přístup k vlastnímu tělu. Prý se přitom odbourávají tabu – jak osobní, tak společenská. A musíme říct, že na to nejspíš něco bude. Tady se prostě budete muset naučit se svou krví zacházet- nesejde vám hned z očí ani z mysli. Ale není to tak těžké, jak se to na první pohled může zdát, nebojte se 🙂 Základem je chuť něco změnit, a tu rozhodně máte, pokud jste se vrhli na čtení našeho článku.
Látkové menstruační vložky recenze
Mám s tímto „hygienickým vybavením“ osobní zkušenosti, takže vám můžu opravdu odborně referovat. První dva, tří měsíce to bylo trochu náročné, ale potom si člověk zvykl. Dlužno říci, že dodnes kombinuji látkové vložky s klasickými, protože se mi nechce ve dnech nejsilnějšího krvácení, kdy spotřebuji i 8 vložek za pracovní dobu, tahat po kabelce pytlíčky s použitými vložkami. Ale u mě je to spíš extrém.
Hned na úvod musím říct, že můj první dojem při držení látkové vložky byl „tohleto, že neproteče?“ Nedržíte totiž v ruce žádný kus tlusté buničiny nebo ani nic podobného. Spíš je to podobné čtverečku prošívané fleecové deky se dvěma patenty. Vnitřní strana je hladká, vnější zase trochu drsnější. Díky ní a patentku se vložky skvěle udrží na místě a nikam neutečou. A to ani když si jdu třeba zaběhat. Na józe oproti tomu sahám spíš po menstruačních kalíšcích nebo obyčejném tampónu – podle potřeby.
Mnoho druhů na výběr
Látkové menstruační vložky jsou vyrobeny jen z těch nejkvalitnějších materiálů. Koneckonců jsou v přímém kontaktu s vaším tělem. Zpravidla jde o :
- bavlnu
- biobavlnu
- len
- konopí
- bambus
- kombinace výše zmíněných
A samozřejmě neexistují jen v jednom druhu. K dostání jsou klasické menstruační vložky, stejně jako inkontinenční nebo oblíbené intimky. Liší se také denní a noční varianta. A nesmíme zapomínat ani na bohatý výběr barev a vzorů, díky němuž si na své přijdou i milovnice moderních trendů. Už žádná nemocniční sterilita, ale spíše přirozený přístup k vlastní intimitě A to je jeden z cílů, který se látkové menstruační vložky snaží podporovat.
Látkové intimní vložky
Například intimky jsou skoro k nerozeznání od hrubších látkových kapesníčků, vložky určené na noc jsou zase o poznání delší, a samozřejmě i o něco tlustší, než jejich kolegyně, určené pro denní nošení. Pro všechny je však charakteristický patentek, na který se zapínají. Drží stejně jako klasické vložky a patentek vydrží velmi dlouhou dobu užívání – zpravidla několik let.
Podmínkou pro dobrou funkci látkové menstruační vložky jsou i dobře sedící kalhotky, které se nikde nevyhrnují ani nepadají. To však koneckonců platí i o vložkách klasických. Ve spodním prádle je vložka zcela nenápadná díky své tenkosti. Navíc nešustí ani se nemusíte bát zvuku uvolňujícího se lepidla, jako u vložek klasických. To rozhodně přispěje k vaší spokojenosti třeba na frekventovaném pracovišti, kde by se podobná činnost mohla stát zdrojem pro posměšky kolegyň, adresovaných na PMS.
Jak se látkové menstruační vložky vlastně používají?
Jak už asi tušíte, po použití je nemůžete jen tak vyhodit, a tím se zbavit „důkazů.“ Na druhou stranu to však rozhodně není tak hrozné, jak se zdá. První část určitě důvěrně znáte. Čisté látkové menstruační vložky jsou poskládány do úhledného čtverečku, sepnutého právě patentem. Po použití je budete muset přemístit do pytlíčku, a odtud do dobře uzavíratelného plastového vědérka, do kterého napustíte trochu vody.
V ideálním případě je vhodné vložky ještě před uložením sem přepláchnout ve studené vodě. Kyblíček by měl být dobře uzavíratelný, aby ven nepronikl případný zápach. Toho se však bát vůbec nemusíte. Do vody jednoduše přidejte pár kapek tea tree oil nebo desinfekční roztok na dětské pleny. A pokud nestihnete vložku ten den vyprat, nejdéle po 24 hodinách vyměňte vodu za novou.
V kbelíčku mohou být vložky uloženy maximálně 2-3 dny. Nebude to však třeba. Můžete je totiž vyprat s běžným prádlem na 40°C. Nebarví, ani nepotřebují šetrnější zacházení. Pak stačí usušit a opět použít – ani žehlení není třeba, ba dokonce u některých materiálů je dokonce nežádoucí (bambus).
Po skončení cyklu vyperte všechny vložky najednou na 60°C, čímž je dokonale sterilizujete. Složte a uložte pro další použití.
Kolik vložek budu na jeden cyklus potřebovat?
Tahle otázka je hodně individuální. Pokud to vezmu podle sebe, vystřídám za jeden den 6 – 8 různých vložek. Ne proto, že by protékaly, ale prostě proto, že se pak cítím čistější a víc svěží. Ze začátku mi stačily i čtyři, ale jak jsem postupně podléhala dalším barvám a vzorům látkové menstruační vložky při nákupu, mohla jsem si dovolit i tuhle zhýralost. Navíc je super nemuset přemýšlet o tom, jestli nebudu muset ráno do obchodu, když už mi balíček vložek dochází, nebo zda není blbé vyhodit vložku, která je skoro čistá, ale prostě už je zpocená.
Mimochodem, to je také velké plus látkových vložek. Nemají žádnou igelitovou vrstvu, takže jsou dokonale prodyšné. Nehrozí tedy ani zapaření nebo jiné obtíže. Například moje kamarádka na ně najela proto, že trpí genitálními opary, pro které je právě zapaření geniální úrodnou půdou. Ale od té doby, co menstruuje „eko“ se tyhle obtíže objevují už jen velmi, velmi sporadicky a rozhodně v mnohem menší intenzitě než předtím.
Látkové menstruační vložky cena
Je třeba přiznat, že sada na jednu menstruaci vás vyjde několikanásobně více, než nákup běžných jednorázových pomůcek. Cena jedné vložky začíná zhruba na 150 Kč a může se vyšplhat i na dvojnásobek, podle značky a referovaného užití. Vložené investice se však rychle vrátí, a to i v případě, pokud započítáme nároky na údržbu. A navíc přestanete planetu zaplavovat těžce zpracovatelným odpadem a uděláte něco pro své zdraví. A to už za to stojí, co říkáte?