Low carb recepty – kde hledat?

Velmi oblíbeným stravovací stylem poslední doby je tzv. low carb, neboli nízkosacharidová dieta. Principem low carb je omezení sacharidů v přijímané potravě a navýšení zdravých tuků, které mají výrazně sytivé vlastnosti.

V praxi to znamená striktně omezit veškeré pečivo, luštěniny, zcela vynechat sladkosti včetně slazených nápojů. Mezi povolené low carb potraviny nepatří ani ovoce ve velkém množství.

Naopak se konzumuje maso, zdravé tuky, ořechy, tučnější mléčné výrobky a zelenina, především ta, která roste nad zemí.

Low carb: co mám teda jíst?

Pokud se rozhodnete low carb vyzkoušet, můžete se ocitnout v situaci, kdy nebudete vědět, co jíst. Mezi hlavní zásady low carb diety patří skutečnost, že se jedí především základní průmyslově nezpracované potraviny. Místo polévky z pytlíku si uvaříte poctivý vývar ze zeleniny a hovězího žebra.

Výběr potravin pro nízkosacharidové vaření se zcela liší od přípravy pokrmů pro běžné strávníky. Mnoho začátečníků bojuje s absencí pečiva a příloh, nevědí si rady se sestavením jídelníčku.

Nízkosacharidové recepty

Naštěstí existují chutné recepty , které jsou věnované low carb výživovému stylu. Nejrychleji je najdete online je na různých internetových blozích, na sociálních sítích.

Vyznavači low carb zde sdílejí fotky snídaní nebo večeří včetně receptů s detailním postupem. Často je jedná o spontánní recepty, které vznikly přípravou „od oka“, což však neznamená, že nemůžou fungovat, obzvláště pokud byly použité vhodné nízkosacharidové potraviny.

Jestliže chcete vsadit na jistotu, poohlédněte se v knihkupectví. V oddělení s tištěnými kuchařkami, věnovanými zdravé výživě, najdete několik titulů na téma low carb, keto, paleo, primal nebo Whole30 stravě. Všechny tyto samostatné výživové styly spadají do nízkosacharidové diety.

Voňavá kuchařka

Většina tištěných low carb kuchařek v kamenných obchodech vznikla překladem zahraničních autorů. Naštěstí i u nás v Česku máme zkušenou autorku, která se věnuje vaření podle zásad nízkosacharidové stravy. Jmenuje se Lucie Grusová a její kuchařky jsou v komunitě nesmírně populární.

Lucka Grusová začala nabídkou tematických e-kuchařek, které je možné koupit u ní na webu, stáhnout do počítače a hned začít vařit. Jejím novějším počinem je tištěná Voňavá kuchařka s podtitulem Bez lepku, s nízkým obsahem sacharidů a hlavně chutně. Že se Lucka svojí novou kuchařkou trefila do černého, potvrzuje skutečnost, že první náklad byl vyprodaný během chvíle.

Naštěstí je k dispozici dotisk, Voňavou kuchařku zakoupíte také jako e-knihu ve výhodném balíčku Lucčiných low carb e-kuchařek.