Výhody zdravého hubnutí a tipy jak zhubnout

Než si stanovíte cíl hubnutí, je důležité pochopit výhody hubnutí. Pochopení široké škály výhod hubnutí vám může pomoci udržet si motivaci v náročných chvílích vašeho programu zdravého stravování a cvičení. Každá cesta hubnutí narazí v určitém okamžiku na těžké období.

Chcete-li se připravit na úspěch, zvažte všechny různé způsoby, jak může hubnutí zlepšit váš společenský život, fyzické zdraví a psychické zdraví. Udělejte si seznam výhod hubnutí, které pro vás znamenají nejvíce, a zapište si ho do deníku hubnutí. Navštěvujte seznam ve dnech, kdy se cítíte znechuceni.

TIP: přečti si recenzi nejoblíbenější diety

Přínosy pro zdraví

Nemusíte zhubnout stovky kilogramů, abyste si mohli užívat fyzických zdravotních výhod hubnutí. Pokud v současné době trpíte nadváhou nebo obezitou, možná budete moci zhubnout jen malé množství, abyste zlepšili své celkové zdraví. Některé studie totiž ukazují, že pouhé snížení hmotnosti o 5 až 10 % může ovlivnit vaše zdraví. Snížení hmotnosti může znamenat:

 • Snížení bolesti kloubů
 • Snížené riziko některých druhů rakoviny
 • Snížené riziko cukrovky
 • Snížené riziko srdečních onemocnění
 • Snížené riziko mrtvice
 • Snížení rizika nebo zlepšení příznaků osteoartrózy
 • Snížení rizika nebo zlepšení příznaků spánkové apnoe
 • Zlepšení hladiny cukru v krvi
 • Zlepšení hladiny cholesterolu
 • Zlepšení mobility
 • Snížený krevní tlak
 • Snížení bolesti zad

Váš lékař vám může poskytnout více individuálních informací o zdravotních výhodách, které můžete očekávat, když zhubnete. Můžete například snížit nebo vyloučit některé léky nebo snížit riziko onemocnění.

Váš lékař vám také může poskytnout doporučení nebo doporučení na registrovaného dietologa nebo fyzioterapeuta, který vám pomůže sestavit program zdravého hubnutí.

 

Přínosy pro životní styl

Kromě zdravotních přínosů můžete při hubnutí zaznamenat také zlepšení životního stylu. Lidé, kteří úspěšně zhubli, uvádějí:

 • Lepší spánek
 • Snížení stresu
 • Větší sebedůvěra
 • Zlepšený obraz těla
 • Zlepšení energie
 • Zlepšení nálady
 • Zlepšení sexuálního života
 • Zlepšená vitalita
 • Aktivnější společenský život

Cvičení přináší mnoho výhod pro zdraví a životní styl, ale má také mnoho výhod pro duševní zdraví. Vědecký přehled z roku 2019 zjistil, že cvičení může být při léčbě deprese stejně účinné jako jiné léčebné metody první volby a že je jako léčebná metoda velmi málo využíváno.

Další článek z roku 2013 publikovaný v časopise Frontiers in Psychiatry zkoumal souvislost mezi fyzickou aktivitou a úzkostí. Vědci zjistili, že přidání cvičení vede ke zvýšení sebeúčinnosti a zlepšuje schopnost člověka cítit se sebejistě ve svůj úspěch. Autoři článku také zjistili, že cvičení může fungovat jako prostředek odvádějící pozornost od úzkosti a snižující příznaky úzkosti tím, že pomáhá člověku soustředit se na jiné činnosti.

 

Hubnutí a vaše vztahy

Přínosy pro zdraví a životní styl mohou být dostatečnou motivací k tomu, abyste se drželi programu hubnutí. Někteří lidé se však snaží zhubnout také proto, aby zlepšili kvalitu svých vztahů.

To je oblast, kde se výhody hubnutí stávají složitými. Zatímco někteří lidé mají po zhubnutí lepší vztahy, hubnutí pouze proto, aby někdo jiný byl šťastný, není vždy chytrý nápad. Mohou se vyskytnout jiné problémy ve vztahu, které hubnutí nevyřeší, a když držíte dietu nebo cvičíte, abyste udělali někoho jiného šťastným, můžete na začátku zhubnout, ale váha se často vrátí.

Sociální podpora může mít jistě pozitivní vliv na vaši cestu k hubnutí, ale abyste si zajistili dlouhodobý úspěch, ujistěte se, že nakonec hubnete sami pro sebe a pro své osobní cíle.

TIP: přečti si recenzi nejoblíbenější diety

Tipy pro zdravé hubnutí

Cesta každého člověka za hubnutím je jedinečná, ale existují určité tipy, které vám mohou pomoci začít tu vaši:

  • Stanovte si cíle. Na začátku své cesty za hubnutím si stanovte cíle S.M.A.R.T, které vám pomohou zmapovat váš postup. Věnujte čas podrobnému popisu toho, jak se chcete cítit, ujistěte se, že víte, jak sledovat svůj pokrok, a udržujte své cíle realistické vzhledem k časovému plánu a vašemu současnému životnímu stylu.
  • Vypočítejte si potřebu kalorií. Jakmile si stanovíte své cíle, použijte kalkulačku na hubnutí a změřte svůj denní kalorický cíl. V závislosti na vašem věku, pohlaví, výšce, současné hmotnosti, cílové hmotnosti a na tom, jak jste v současné době aktivní, vám kalkulačka pomůže určit cílový počet kalorií, které byste měli denně zkonzumovat.
  • Snížení počtu kalorií. Chcete-li zhubnout, musíte sníst méně kalorií, než kolik jich spálíte, čímž vytvoříte kalorický deficit. Snížením příjmu kalorií tento kalorický deficit zahájíte, což pomůže vašemu tělu vytvářet a spalovat energii pomocí uloženého tuku.
  • Cvičení. Strava a pohyb jsou dvě zásadní složky hubnutí. Přidání cvičení do rutiny hubnutí může pomoci urychlit pokrok. Postupujte podle průvodce cvičením pro začátečníky nebo spusťte domácí cvičení a začněte zařazovat cvičení do svého dne.

 

 • Veďte si deník hubnutí. Deník hubnutí, ať už se jedná o staromódní metodu psaní papírem a perem, nebo o aplikaci v chytrém telefonu, vám pomůže zaznamenávat příjem potravy, cvičení, spánek a pokroky během vaší cesty. Můžete si zaznamenávat své pokroky, stejně jako své emocionální a duševní zdraví, abyste viděli, jak pracujete na dosažení svého cíle.
 • Získejte podporu. Nalezení komunity vám může pomoci motivovat vás a udržet vás na vaší cestě zodpovědné. Ať už požádáte o pomoc rodinu a přátele, nebo se rozhodnete pro digitální podpůrnou skupinu pro hubnutí, zůstanete ve spojení s lidmi, kteří vás mohou povzbudit v lehkých i těžkých dnech.

 

Často kladené otázky

Jaké jsou zdravotní výhody cvičení kromě hubnutí?

Kromě hubnutí má cvičení mnoho dalších zdravotních výhod. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zlepšit kardiovaskulární zdraví a může zabránit srdečním onemocněním. Dokáže regulovat hladinu glukózy v krvi, čímž předchází cukrovce, a může snižovat vysoký krevní tlak. Cvičení může také podpořit váš sexuální život a libido, dodat vám energii a dokonce zlepšit vaši celkovou náladu.

Kromě fyzických zdravotních výhod může také pomoci v boji proti úzkosti a stresu a může zlepšit vaše sebevědomí.

Jaké jsou výhody pití vody při hubnutí?

Zařazení většího množství vody do každodenního režimu nebo nahrazení sladkých a alkoholických nápojů vodou může pomoci zvýšit úbytek hmotnosti. Zvýšení příjmu vody je účinným nástrojem pro hubnutí a může vám pomoci omezit prázdné kalorie z vašeho jídelníčku a zároveň vás udržet déle syté.

Jaké jsou výhody snížení tělesné hmotnosti o 5 %?

Mírné snížení hmotnosti o 5 až 10 % tělesné hmotnosti může stále vést k výraznému zlepšení zdravotního stavu. Studie zveřejněná v roce 2016 zjistila, že dospělí lidé s obezitou, kteří zhubli 5 % své tělesné hmotnosti, měli nižší riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění. Stejný 5% úbytek tělesné hmotnosti vedl také ke zlepšení metabolismu jater a svalů.

 

Závěrem

Pokud se rozhodnete, že existují významné důvody pro to, abyste zhubli, pak není čas jako současnost začít svou cestu hubnutí. Vaším prvním krokem by mělo být stanovení rozumného cíle. Poté proveďte malé změny ve svém denním režimu a stravovacích návycích.

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Hubnutí.
 2. Swencionis C, Wylie-Rosett J, Lent MR, et al. Změna hmotnosti, psychická pohoda a vitalita u dospělých účastníků kognitivně-behaviorálního programu snižování hmotnosti. Psychologie zdraví. 2013;32(4):439-46. doi:10.1037/a0029186
 3. Belvederi Murri M, Ekkekakis P, Magagnoli M, et al. Tělesné cvičení u těžké deprese: Snížení rozdílu v úmrtnosti při současném zlepšení klinických výsledků. Přední strana Psychiatrie. 2019;9:762. doi:10.3389/fpsyt.2018.00762
 4. Anderson E, Shivakumar G. Vliv cvičení a fyzické aktivity na úzkostné stavy. Přední strana Psychiatrie. 2013;4. doi:10.3389/fpsyt.2013.00027
 5. Magkos F, Fraterrigo G, Yoshino J, et al. Účinky mírného a následného progresivního úbytku hmotnosti na metabolické funkce a biologii tukové tkáně u lidí s obezitou. Buněčný metabolismus. 2016;23(4):591-601. doi:10.1016/j.cmet.2016.02.005
 6. Gardner J, Kjolhaug J, Linde JA, Sevcik S, Lytle LA. Výuka stanovování cílů pro prevenci nárůstu hmotnosti u vysokoškolské populace: Poznatky ze studie CHOICES. J Health Educ Teach. 2013;4(1):39-49.

KETOMIX - sleva pouze do konce týdne !!!CHCI SLEVU