Makové mléko – účinky a pro koho je vhodné

Makové mléko – Maková semínka jsou v hindštině známá pod názvem khus khus. Obsahují velké množství minerálů, jako je vápník, draslík, hořčík a železo. Makové mléko je z těchto semínek extrahováno. Makové mléko je známé jako léčivý nápoj, který se používá při výrobě různých (zejména sladkých) receptů v Indii. Jaké má pití makového mléka výhody? A je vhodné užívat ho v těhotenství?

 

Makové mléko zbavuje zácpy

Makové mléko obsahuje mnoho vlákniny, které nejen přidává objem do jídla, ale také pomáhá při zácpě. Kromě prevence tato semena také pomáhají zasytit na delší dobu. Chcete-li použít mák jako nápravu, nechte si trochu rozdrtit mák těsně před vaším jídlem nebo jej přidejte do svého jídla.

Makové mléko na vředy v ústech

V Ájurvédě se předpokládá, že vředy v ústech mohou být způsobeny příliš velkým množstvím tepla v těle. Avšak konzumace makových semen, o kterých je známo, že mají chladicí účinek na tělo, pomáhá přirozeně odstraňovat vředy v ústech. Můžete pít makové mléko, abyste udrželi svůj žaludek bez toxinů, čímž se zbavíte také ústních vředů.

Makové mléko na spaní

V případě, že trpíte nespavostí nebo únavou, mléčný extrakt z máku smíchaný s cukrem je skvělý způsob, jak bojovat proti spánkovým problémům. Maková semena jsou nabitá množstvím sloučenin, které pomáhají při výrobě neurotransmiterů, a tím pomáhají optimálně fungovat v mozku. Mléko připravené z máku má podle lidského folklóru také přinést pěkné sny.

Makové mléko posiluje imunitu

Společnou příčinou poškození imunitního systému je nedostatek zinku v těle. Konzumace máku, která je bohatá na zinek, pomáhá posilovat imunitní systém. Tato semena také zvyšují produkci imunitních buněk, což zase posiluje imunitu.

Makové mléko zlepšuje zdraví srdce

Maková semena jsou dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, jako jsou linoliecové kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi v těle. Přidejte několik máků do jídla, abyste zlepšili zdraví vašeho srdce a také zabránili různým komplikacím, jako jsou srdeční onemocnění a infarkty.

Makové mléko zabraňuje poškození kostí

Vápník spolu s fosforem hraje významnou roli při zlepšování zdraví vašich kostí. Makové mléko obsahuje také mangan, o kterém je známo, že pomáhá v produkci kolagenu (proteinu, který chrání kosti před poškozením).

Makové mléko bojuje proti infekcím kůže

Makové mléko je také známé svým účinným přírodním prostředkem proti kožním infekcím, jako je svědění suché pokožky a kožní vyrážky. Tato semena obsahují protizánětlivé sloučeniny, které hrají klíčovou úlohu při potírání kožních infekcí. Pokud trpíte některým z těchto stavů, můžete tento lék použít.

Makové mléko zvyšuje funkci mozku

Vápník, železo a měď jsou tři minerály, které se nacházejí v máku. Tyto minerály pomáhají při regulaci neurotransmiterů a zlepšují funkci mozku a normální růst a vývoj neuronů (nervové buňky mozku).

Makové mléko proti bolesti

Opiátové alkaloidy se váží na receptory v centrálním nervovém systému a blokují signály bolesti. To snižuje závažnost bolesti. Spotřebitelé makového mléka cítili úlevu od bolesti do 45 minut od požití. Úleva od bolesti obvykle trvá přibližně 3-7 hodin.

Makové mléko v těhotenství

Protože v těhotenství obzvláště dáváte pozor na to, co konzumujete, ptáte se, zda je makové mléko vhodné také v období těhotenství. Jídlo, které přijmete, může totiž ovlivnit vývoj vašeho nenarozeného dítěte. Zamyslete se nad tím takto – pěstování marihuany je u nás ilegální. Pěstování máku ne. Takže mák konzumovaný v potravinách je bezpečný také v užívání při těhotenství, ale chybějí úplné informace o bezpečnosti používání (je zapotřebí více studií).

Před zavedením jakéhokoli výrobku nebo nezvyklé potraviny kontaktujte svého lékaře.