Menstruační kalíšky – Jde jenom o populární módní vlnu nebo jsou tyhle pomůcky během vašich dní opravdu nepostradatelné? Mají všechna ta pozitiva zmiňovaná v reklamách reálný základ, nebo jde spíše o mazání medu kolem pusy? Dámská složka naší redakce všechno vyzkoušela a ještě za tepla o tom reportujeme!
Takže, co je to vlastně ten menstruační kalíšek? S troškou nadsázky ho lze označit jako jakýsi malý kelímek nebo soudeček opatřený dlouhou stopkou, který se zavádí do pochvy a zachytává menstruační krev, jež by jinak volně odtekla z těla nebo se vsákla do tampónu (podle toho, jakou hygienickou pomůcku používáte).
Menstruační kalíšky jsou vyráběny z lékařského silikonu, což je materiál známý třeba ze sexshopů. Vyrábí se z něj ta nejlepší dilda nebo vibrátory, u kterých chcete mít 100% jistotu, že jsou dokonale hygienická a nezanesou vám dovnitř nějakou nečistotu. Lékařský silikon je totiž dokonale hladký – bez nepříjemných spár nebo velkých pórů, kde by se mohly usazovat bakterie. K očistě mu tedy stačí lahev s vodou nebo běžný sterilizační roztok. Krev na jeho stěnách neulpívá, bakterie se nemnoží – vcelku rozdíl oproti běžným tamponům nebo vložkám.
Obsah
Proč si ženy pořizují menstruační kalíšky? Na prvním místě bývá ekologie
Ale teď bez nadsázky, dámy. Pojďte si spočítat, kolik různých hygienických vložek během jedné menstruace spotřebujete. Náš redakční průměr byl 36 tampónů nebo 43 vložek za menstruaci. To znamená, že během svého života každá z nás spotřebuje přibližně 15 000 tamponů nebo 16 000 vložek. A to nepočítáme situace, kdy je potřeba užít obojí současně (třeba v noci).
Jsou to děsivá čísla, a pokud jen trochu sledujete svou ekologickou stopu na planetě, stojí za to se nad tím zamyslet. Oproti tomu dobře vybraný menstruační kalíšek vám vydrží v průměru 5-7 let. A při ceně několika stokorun jen tak nejenom výrazně ekologičtější, ale také levnější variantou pro „vaše dny.“
Menstruační kalíšky recenze
Pojďme se nyní na celou problematiku podívat podrobněji. Poradíme vám, jak menstruační kalíšky vybrat, jak je správně zavést i jak si poradit s hygienou. Ukážeme vám, co nám v redakci sedělo a co naopak ne. Zkušenosti jsou individuální. Takže do toho!
Ideální menstruační kalíšek? Vybírejte podle čípku!
Všude se dočtete, že menstruační kalíšky se vybírají zejména podle toho, jak velká „tam dole“ žena je. Jiné jsou tedy pro dívky, jiné pro matky po třech porodech. Ovšem existuje ještě další důležitý faktor, který je třeba při výběru zvážit, a to je umístnění děložního čípku. Menstruační kalíšek totiž musí být umístěn pod ním a je-li uložen příliš nízko, může klasický kalíšek tlačit nebo dokonce celý vykukovat.
A co další vychytávky pro výběr?
Na značce kalíšku u nás vcelku nezáleží, každá z nich vyhovuje jiným ženám. Dobrým tipem je však jakési očko na konci kalíšku místo klasické stopky. Do očka se dá vstrčit prst a kalíšek pohodlně s mírným tlakem vytáhnout. Popotahování za šňůrku bývá nepříjemné a mnohdy téměř nemožné – zvláště pokud už kalíšek trochu proteče.
První zavádění? Problémy nemá jen jedna ze šesti
Mohlo by se zdát, že se kalíšek zavádí podobně jako tampon, ale není tomu tak. Zatímco tampon je vhodný zastrčit tak daleko, jak jen to jde, kalíšek „sedí“ skoro u ústí poševního vchodu. V žádném případě nesmí vykukovat ven, ale také byste ho neměly při vyjímaní „lovit“ všemi prsty zastrčenými hluboko do vagíny.
Pokud správně sedí, neměl by vás nikde tlačit ani obtěžovat. Výjimku může tvořit jen dlouhá stopka – právě ta často dráždí citlivé ženské orgány a je tedy třeba ji zkrátit na správnou délku. To dělejte postupně. Vždy kousek ustřihněte, kalíšek zaveďte a stopku zkontrolujte.
Zavádění kalíšku? Na poprvé nic moc
Zkušené matadorky vám budou tvrdit, jak je zavádění kalíšku jednoduché a bezpracné, ale osvojit si tu správnou techniku zkrátka chvíli trvá. Kalíšek je třeba stisknout k sobě, a potom složit do tvaru písmene C. Jakmile to budete mít, uchopte ho tak nízko, jak jen vám to materiál dovolí, aniž by se přitom tvar kalíšku narušil a zaveďte.
Menstruační kalíšek zasuňte do vaginy a postupně uvolňujte tlak v prstech. Měl by se celý rozvinout – to doporučujeme zkontrolovat jednoduchým objetím prstem. Jedině tak se v místě vytvoří správný podtlak, který nedovolí kalíšku vyklouznout ven ani při běžné sportovní činnosti.
Tento typ zavádění chce cvik a málokdy se povede hned na poprvé. Zda kalíšek sedí lze zkontrolovat tak, že s ním zkusíte mírně pootočit (neměl by se protáčet) nebo cvičně několikrát zatlačíte jako při porodu. Pokud se nikam nepohne, máte vyhráno.
Výměna jednou za dvanáct hodin? Někdy ano!
O něco horší je to už s jeho vyndaváním. Pokud nemáte opravdu silnou menstruaci, je třeba si hlídat interval, protože často můžete úplně zapomenout na to, že ho máte. Dvanáct hodin je maximum, ideál je spíš 6-8 hodin, nebo podle potřeby. Dobrou zprávou je, že prozatím nikde na světě nebyl zaznamenán syndrom toxického šoku ve spojitosti s menstruačními kalíšky, což bohužel o tamponech říct nelze.
A co tedy dělat, až budete kalíšek vyndávat? Mnoho žen se obává, že se jim následně celý jeho obsah vylije na ruce a bude muset následovat pracná očista. Správný postup vás však podobných faux pas uchrání. Je třeba kalíšek uchopit ukazováčkem a prostředníčkem zespodu a mírně potáhnout směrem ven. Jakmile se uvolní podtlak, nakloňte ho při vytahování nejdříve vlevo, a pak vpravo. Ven vyklouzne opět ve vodorovné poloze a nic se vám po prstech nevylije – jen přímo do wc mísy.
Nakonec stačí kalíšek vymýt studenou vodou a opět zavést. Na WC si pomůžete pomoci pet lahví, doma zamiřte přímo k umyvadlu. Ideální je ovšem samozřejmě umyvadlo, takže naším tajným tipem jsou toalety pro postižené osoby! Ty mají totiž v kabince právě i umyvadlo, takže si můžete vše odbýt rychle a efektivně. Neuškodí si tedy při cestě do práce udělat takový malý průzkum WC ve vašem okolí.
Menstruační kalíšky cena
Na výměnu i používání kalíšku se tedy docela v pohodě zvyknout dá, ale stojí to vůbec za to? Rozhodně ano, když uvážíte, že za jeden kousek zaplatíte něco mezi 300 -1 000 Kč. Investice se vám vrátí často už během jednoho roku ve formě částky, kterou byste zaplatily za hygienické pomůcky. Navíc je jeho užívání v mnoha ohledech pohodlnější a bezpečnější!