Nejlepší lék na menopauzu

Nejlepší lék na menopauzu. Také se potýkáte s obtížemi, které menopauzu provázejí? Připadáte si unavená a bez energie, přestáváte se zajímat o to, co vás bavilo a v neposlední řadě musíte řešit i nepříjemné návaly horka a další příznaky? Propátrali jsme trh s doplňky stravy a poradíme vám, který na váš aktuální stav bude účinkovat nejlépe.

Předem je třeba poznamenat, že nadpis našeho článku je malinko zavádějící. Nejlepší lék na menopauzu neexistuje jednoduše proto, že se menopauza jako taková nedá léčit. Jde o přirozený stav ženského těla. V souvislosti s přibývajícím věkem jednoduše klesá hladina pohlavních hormonů a jakmile jejich hladina klesne pod určitou hranici, přijde na řadu menopauza jako taková.

Příznaky menopauzy aneb s čím vším si přírodní medicína dokáže poradit

A jak se menopauza projevuje? Některé její příznaky si určitě vybavíte. Jde zejména o návaly horka, noční pocení, problémy s koncentrací a horší paměť, močová inkontinence a bušení srdce nebo třeba závratě. Ve hře je také osteoporóza alias větší křehkost kostí nebo vaginální atrofie, projevující se hlavně zvýšenou vaginální suchostí. To však bohužel není konečný seznam příznaků. Setkat se můžete například i s těmito:

 • podrážděnost
 • chronická únava
 • potíže se spaním
 • deprese
 • brzké ranní vstávání
 • nepříjemné výkyvy nálad
 • bolesti svalů a hlavy
 • pokles libida
 • bolavé svaly, klouby a šlachy
Rozhodně nejde o nijak příjemný seznam a ve skutečném životě se podobně změny projevují ještě hůře. Bohužel leckdy se menopauza dostavuje skokově. Průvodní příznaky chybí a najednou je žena doslova vržena do víru nepříjemných pocitů a tělesných příznaků.

Léčba z rukou lékaře

Pokud se někdy o léku na menopauzu přece jenom mluví, máme na mysli zpravidla produkty, které nám může podat lékař ve své ordinaci. Jde zejména o hormonální substituční terapii (HST). Lékaři k ní přistupují u mnoha žen, ovšem ne vždy má očekávané účinky.

I když leckdy dokáže nepříjemné příznaky menopauzy opravdu na čas potlačit, ne vždy se to obejde bez vedlejších účinků. Tím nejčastěji zmiňovaným bývá zejména přibývání na váze. A to nikoli v počtu jednotek ale desítek kilogramů. Leckdy je proto nutné léčbu ukončit z důvodu špatných krevních nebo jaterních testů.

Navíc ženy s onemocněním jater, depresemi a dalšími obtížemi na tuto léčbu vůbec nedosáhnou. Lékaři jim ji totiž z preventivních důvodů jednoduše nemohou předepsat. V takovém případě následuje doporučení „že to musíte vydržet.“

Bohužel se v případě menopauzy nebavíme jen o několika měsících potažmo letech, kdy menstruace ustupuje a žena se stává neplodnou. Její důsledky si odnášíme i do dalšího života. Vysokým rizikem je právě osteoporóza nebo nejrůznější změny chování, nálad a přirozeného biorytmu, způsobeného právě úbytkem hormonů. Brzké ranní vstávání, podrážděnost apod. tak mohou přetrvávat opravdu dlouho – leckdy dokonce navždy. Máte-li s menopauzou potíže, rozhodně se je vyplácí řešit. A to čím dříve, tím rozhodně lépe. A jak na to? Pokusíme se vám pomoci díky našemu malému přehledu možných řešení a přírodních doplňků stravy.

Nejlepší lék na menopauzu aneb vybíráme z TOP 3

Jak už jsme předeslali, menopauzu léčit nelze. To však neznamená, že nemůžete s jejími příznaky vůbec nic udělat. Nechcete-li nebo nemůžete sáhnout po farmakologických řešeních, pak doporučujeme uchýlit se k přírodním prostředkům, které si s menopauzou hravě poradí.

Obsahují zpravidla komplex účinných bylin, používaných k léčbě menopauzy už odnepaměti – to samozřejmě v případě těch úplně nejlepších a nejšpičkovějších. Kombinují v sobě znalosti nejrůznějších druhů lidové medicíny, takže do svého složení propustí i mnohdy značně exotické kousky a samozřejmě sázejí i na synergii díky tomu, že působení bylinných extraktů podporují nejenom jejich správným výběrem (neměly by se vzájemně tzv. „bít“), ale také doplněním těch správných vitamínů a minerálů, které ženské tělo při menopauze jednoduše potřebuje.

Náš tip:
Z tohoto důvodu vám předkládáme pouze přírodní doplňky stravy a nikoli např. bylinné čaje z lékárny, které v sobě vitamíny a minerály navíc jednoduše nemají.

Zapátrali jsme na českém trhu s doplňky stravy, zaměřenými právě na období menopauzy a vybrali jsme pro vás tři, na které se rozhodně vyplatí vsadit. Mezi naše hodnotící kritéria patřily:

 • vyvážené a účinné složení
 • dobrý poměr cena vs. kvalita
 • původ výrobku
 • snadná dostupnost
 • jednoduché užívání

Tři nejlepší doplňky stravy na menopauzu

A jaké produkty se nakonec dostaly do našeho finálního ohodnocení? Nebudeme vás dlouho napínat, jde o Menox 45, Feminus a Menoxin. Zajímá vás, který z nich jsme katapultovali na ono příslovečné první místo a proč?


1. FEMINUS (97%) – Feminus pro více energie a lepší náladu

Pokud se s něčím ženy během přechodu nepříjemně potýkají, pak jsou to právě změny nálad a podrážděnost, způsobené obávanými návaly horka, poklesem hladiny hormonů a dalšími nepříjemnostmi, které ženský přechod neodmyslitelně provázejí.

A právě Feminus obsahuje bylinky, jež si s těmito obtížemi umí poradit. Na prvním místě je proto třeba vyzdvihnout rozhodně komplexní složení. Ovšem nejde jen o onen dlouhý seznam, ale také o množství účinných látek, které jedna tobolka obsahuje. A co v přípravku Feminus najdete?

Rostlinné extrakty seřazené podle množství

 • Maca peruánská – 200 mg
 • Indický ženšen – 150 mg
 • Kakao – extrakt – 100 mg
 • Kotvičník zemní – 100 mg
 • Muira puama – 100 mg
 • Andělika čínská – 60 mg
 • Damiána pravá – 50 mg
Měli byste vědět:
Maca peruánská je známá také jako Řeřicha peruánská, Indický ženšen můžete znát pod názvem Ašvaganda nebo Vitánie snodárná, Muira puama je česky Voňatec vejčitý, Anděliku čínskou můžete znát z prodejen zdravé výživy jako Dong Quai a Damiána pravá není nic jiného než Pastala roztroušená.

Feminus – vitamíny a minerály

 • Vitamin C – 80 mg
 • Vitamin E – 2,5 mg
 • Vitamin B6 – 1,2 mg
 • Vitamin D3 – 25 μg
 • Vitamin B12 – 10 μg
 • Zinek – 22 mg

Komplexním složením to však teprve začíná. Zalíbil se nám také ryze český původ výrobku, jehož složení bylo sestaveno doslova na míru českým ženám. Užívá se jedna tableta 2x denně a k mání je i množství pozitivních recenzí od spokojených uživatelek, jež si kromě přívětivé ceny pochvalují právě příznivé účinky Feminusu na jejich zdraví.

Více si můžete přečíst v našem nedávno zveřejněném článku Feminus – recenze a zkušenosti.

Věděli jste, že:
Feminus byl vyvinut ženami pro ženy? Přesně tak, v českém týmu, který stojí za jeho vznikem je pouze jeden muž (a to ještě v pozici konzultanta). Feminus vznikl právě proto, aby vyplnil mezeru na trhu, na němž obdobný přípravek s tak příznivým složením prozatím chyběl.

NEJLEVNĚJI ZDE

Ale Feminus není jediným produktem, který má tato česká firma na svědomí. Na našich stránkách jsme se díky ní mohli věnovat i úbytku estrogenu a andropauze u mužů. Více se můžete dozvědět v článku Primulus recenze. Rozhodně jde tedy o hráče, který už má na trhu s potravinovými doplňky bohaté zkušenosti. A právě to bylo oním posledním příslovečným střípkem, který katapultoval Feminus právě na čestné první místo v našem seznamu.


2 – MENOX 45 (94%) – Menox 45 jako šikovný pomocník pro ženy

A kdo obsadil druhé místo? Již zmiňovaný Menox 45. Ovšem musíme říct, že souboj to byl opravdu těsný. Maca peruánská se v něm snoubí s celou řadou vitamínů a minerálů. Zaujala nás i možnost bezplatné zkoušky. Produkt jednoduše vyzkoušíte a pokud nebudete spokojeni, budou vám vráceny peníze. A to dokonce i za spotřebovaná balení!

Dáváme přednost českým výrobkům, takže jediné, na čem u nás Menox 45 ztratil body, je výrobce. Na náš trh ho totiž dodává známá belgická společnost Biolab SA. Koncentrovaný extrakt z macy peruánské se v lidovém léčitelství úspěšně používá už po staletí. Jeho účinky se zpravidla projevují už za 7-10 dní od zahájení užívání. Sám o sobě je však poměrně hořký, proto rozhodně potěší jeho zabalení do snadno polykatelných tobolek.

Kromě bezplatné zkoušky vás Menox 45 potěší také přívětivou cenou. Aktuálně nabízí například 15 tablet zdarma, domů vám ho přepravní společnost doručí zpravidla do 48 hodin a jeho přírodní charakter zaručuje, že na vaše tělo nebude mít žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Měli byste vědět:
Existuje několik skupin lidí, kteří nesmějí Menox 45 užívat. V první řadě není doporučen osobám do 18 let, kojícím nebo těhotným ženám a mužům. Dále je zapovězen také osobám, které trpí onemocněním jater nebo mají sklon k tomuto onemocnění přímo v rodině. A kontraindikací jsou také možné alergické reakce. Vždy si proto pečlivě projděte složení jakéhokoliv přípravku před tím, než ho začnete užívat.

Každý den se navíc užívá pouze jedna tableta a to nejlépe večer. V noci se nejčastěji dostavují obávané návaly horka a noční pocení. Objednat ho lze na internetových stránkách a i v jeho případě se uživatelky shodují na jeho účinnosti a pohodlném užívání.

NEJLEVNĚJI ZDE

Více si můžete přečíst v našem článku Menox 45 recenze a zkušenosti.


3 – MENOXIN (92%) – Menoxin na čestném třetím místě

A máme tu poslední bodované místo. Nikdy bychom vám nedoporučili nic špatného, takže i Menoxin patří k preparátům, které vám rádi a bez problémů doporučíme. A proč skončil až třetí? Jeho složení působí na první pohled tak nějak obyčejně a chybí v něm takové ty klasické exotické bylinky. Na druhou stranu, ne každému právě maca peruánská a jí podobné „sedne“, takže pro mnohé ženy může být větším pomocníkem právě jetel červený nebo ploštičník hroznatý. A na jaké složení se můžete v případě Menoxinu těšit?

 • Jetel luční (Trifolium pratense) – extrakt 150 mg
 • Sója luštinatá (Glycine max) – extrakt 100 mg
 • Len setý (Linum usitatissimum) – extrakt 100 mg
 • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – extrakt 30 mg
 • Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) – extrakt 1 mg
 • Včelí mateří kašička – 25 mg
 • Kyselina pantothenová (vitamín B5) – 3 mg

Jak vidíte, ve složení nechybí ani bylinky, jež si s menopauzou umí poradit, ani účinné antioxidanty ani vitamíny, které ženám v tomto období nejvíce chybí. I v případě Menoxinu lze vyzdvihnout jeho jednoduché užívání.

A co ještě zdůraznit? Rozhodně jeho jednoduchou dostupnost v lékárnách. Ano, právě tady, můžete Menoxin bez obtíží sehnat, což je jinak u účinných doplňků stravy, které pro vás v magazínu Nejzdravější recenzujeme, jev spíše výjimečný.

Všeobecně však platí, že nejvýhodnější cenu získáte vždy při nákupu přes internet, a navíc vám bude doplněk stravy pohodlně doručen až domů bez nutnosti jakéhokoliv cestování.

Zajímá vás, jaká je zkušenost naší redakce právě s Menoxinem? Podívejte se do našeho článku Menoxin recenze. Najdete tu nejenom jeho pro ČR a SR jedinečné složení, ale také zkušenosti jiných uživatelů a šikovná doporučení.

NEJLEVNĚJI ZDE

Měli byste vědět:
Jetel luční (Trifolium pratense), známý také jako červený jetel (v lidové medicíně) je typickým zástupcem rostlin, obsahujících tzv. fytoestrogeny. To jsou rostlinné hormony, jež v ženském těle dokáží přirozeně z větší částí zastoupit působení estrogenu, jehož úbytek patří mezi hlavní příčiny vzniku menopauzy. Získávání fytoestrogenů z rostlin je však poměrně problematické. V odvarech a čajích jich nikdy nenajdete potřebné množství. Mnohem lepší jsou tedy rostlinné extrakty vysoké kvality.

Nejlepší lék na menopauzu – shrnutí

Potkáte-li se s nepříjemnými stavy souvisejícími s menopauzou, určitě není nutné se s nimi nepřiměřeně trápit. Není pravdou, že jedinou účinnou cestou jsou farmakologické prostředky. Koneckonců, není to ani možné, protože mnoha ženám jsou jednoduše zapovězené. Obvykle jsou na vině zdravotní důvody – přibírání na váze, potíže s ledvinami, srdeční onemocnění – ale leckdy je na vině i rodinná anamnéza.

Ovšem chcete-li vsadit na sílu bylin, neměli byste se uchylovat jen k podomácku připravovaným čajům a odvarům. Síla bylinek je v nich totiž velmi slabá a ani zdaleka do sebe nemůžete dostat dostatečné množství potřebných účinných látek. V tomto směru mají nejznámější přírodní doplňky stravy, určené pro potíže s menopauzou, jednoznačnou výhodu. Vybrali jsme pro vás tři přírodní doplňky stravy, na které můžete bez obav vsadit svoji peněženku i zdraví. Nemají žádné vedlejší účinky, jejich cena je natolik přívětivá, aby si je mohly dovolit opravdu všechny ženy a opravdu komfortně se užívají. A pokud nám naše shrnutí nestačilo, inspirujte se v recenzích, které jsme o nich na magazínu Nejzdravejsi.cz uveřejnili jíž dříve. S jejich pomocí si určitě vyberete toho správného favorita i pro sebe.

 

Menopauza a její příznaky

Až 75 % žen zažívá během menopauzy návaly horka. Návaly horka jsou náhlé pocity tepla, které jsou obvykle nejintenzivnější v oblasti obličeje, krku a hrudníku. Vaše kůže může zčervenat, jako byste se červenali nebo rudli. Návaly horka se liší četností a intenzitou a mohou trvat od několika sekund až po několik sekundNoční pocení (noční hyperhidróza) je výskyt nadměrného pocení během spánku. Noční pocení může promočit vaše noční oblečení a povlečení a může být obtížné zůstat spát

Vaginální suchost je běžným příznakem menopauzy. S poklesem hladiny estrogenu se poševní stěny zhoršují a stávají se tenčími, suššími a méně pružnými. To může způsobovat bolest při pohlavním styku, svědění, pálení a zvýšený vaginální výtok

Během menopauzy je běžné přibývání na váze. Když se ženy blíží menopauze, mají tendenci přibírat na váze. Toto přibývání na váze je často způsobeno kombinací faktorů, jako jsou změny v hladiny hormonů, pokles svalové hmoty a nárůst tuku

Únava je častým příznakem menopauzy. Únava je definována jako pocit únavy nebo vyčerpání, který se nezmírní odpočinkem. Může být způsobena řadou faktorů, včetně hormonálních změn, problémů se spánkem a stresem.

Jeden komentář

 1. ALENA RUZICKOVA 14 června, 2020

Napiš komentář