Obsah
Zázračná chia semínka
Chia semínka – Chia jsou drobná semínka rostliny Salvia Hispanica neboli šalvěje hispánské, která má původ v Jižní Americe. Původem je Mexiko a Guatemala, kde se semenům přisuzovala zvláštní moc a nesměla chybět takřka v žádném menu. Známá je příprava nápojů, léčiv, výživných kaší nebo moc lepšího hospodaření s energií a posléze uběhnutí delších tratí.Jejich značné účinky okusili již dávní Aztékové, kteří je zahrnovali do svého pravidelného jídelníčku. V dnešní době jsou chia hojně užívána jako součást zdravého jídelníčku a to nejen mezi sportovci. Díky své vysoce hydrofilní schopnosti vázat vodu, což v praxi znamená přibližně desetinásobek svého původního objemu, hydratují organismus a pomáhají vytrvat při náročné až extrémní fyzické zátěži, čímž jsou vhodné například pro běžce na dlouhé tratě.
Zázračná chia semínka – v čem je ten zázrak
Obsahují také velké množství vitamínů, konkrétně skupiny B, A, C a E a minerálních látek, jako je fosfor, zinek, draslík, mangan a hořčík. V 100g chia je obsaženo přibližně 21g bílkovin, 37g sacharidů, 31g tuků, kde je převážná část zastoupena Omega-3 mastnými kyselinami, a 33g vlákniny. Chia obsahují asi pětkrát více vápníku, než je obsaženo v pasterizovaném mléce, asi dvojnásobek draslíku než je v banánech a přibližně třikrát více železa, než je obsaženo ve špenátu.
Zázračná chia semínka – komu pomůžou
Jejich dalším kladem je to, že v žaludku se z nich stane jakási bariéra, která při procesu trávení zpomaluje přeměnu polysacharidů na glukózu, čímž ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Tudíž jsou chia vhodná obzvláště pro diabetiky, sportovce a lidi, kteří drží dietu. Vzhledem k množství obsažených bílkovin a vápníku jsou vhodné také pro vegetariány, vegany i děti bez ohledu na věk či pohlaví.
Chia semínka recepty
Chia lze konzumovat samotné, pouze nabobtnalé vodou, kdy na 1 díl chia přidáme 10 dílů vody a vznikne nám gel, jehož hustotu můžeme měnit buď přidáním vody nebo naopak více chia semínek. Lze je však také kombinovat s jinými pokrmy, jelikož jsou takřka bez chuti – přidávat do jogurtů, hlavních jídel, moučníků nebo jako součást ovocného či zeleninového smoothie.
Zajímavým tipem na chia recept je chia pudink, který vznikne podobně jako již zmíněný gel, pouze nahradíme vodu některým z typů rostlinného mléka (mandlové, kokosové…) v poměru 1:10 a necháme odpočívat několik hodin, aby chia pořádně nabobtnala. Do pudinku můžeme přidat i čerstvé ovoce, které zajímavě ozvláštní celkovou chuť, ať už se jedná o lesní plody či exotické varianty.
Chia semínka jsou vysoce výživná
Chia semínka náleží do skupiny tzv. živých potravin a hodí se do RAW pokrmů. Pro svou vysokou výživnost jsou vyhledávány hlavně vegetariány a sportovně aktivními lidmi. Běžci je využívají pro svou schopnost na sebe vázat hodně vody – konzumují je v nabobtnalém stavu před tréninkem. Využijí se i před jinými vytrvalostními sporty. Sto gramů chia semínek obsahuje 43 g sacharidů, 37 g vlákniny, 16 g bílkovin a 30 g vody.
Nechybí ani obsáhlá zásoba antioxidantů. Důležitý je obsah vápníku, který je až pětkrát vyšší než u mléka a navíc stravitelnější. Jedna lžička za den chia semínek velmi dobře nahradí užívání vitamínových doplňků. Dále se v chia semínkách vyskytuje fosfor, mangan, draslík, sodík, železo, zinek, chrom, fosfor, kobalt či síra. Z vitamínů lze zmínit například vitamíny skupiny B včetně B17, dále vitamíny C, A a E.
Zdravotní účinky chia semínek
Chia semínka se mohou chlubit vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Jde o esenciální kyseliny, které se musí tělu dodávat, protože si je neumí samo vytvořit. Chia semínka obsahují druh v podobě alfa-linolenové kyseliny (ALA). Díky tomu se vylepšuje paměť, snižuje se riziko vzniku diabetu druhého typu, snižuje se hladina LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Dále příznivě působí na fungování žlučníku, plic, jater, srdce, ledvin, nervů a imunity. Konzumace se doporučuje smícháním jedné lžičky semínek s vodou, kde nabobtnají. Mohou se však přidávat do libovolných nápojů a jídel.
Zatím žádné komentáře