Žijete BIO? Naše tipy si zamilujete!

Žijete BIO? Naše tipy si zamilujete! Zboží s nálepkou Bio je v našich obchodech stále žádanější. Pokud jste i vy propadli jeho kouzlu (a třeba jako bonus i sníženému obsahu dusičnanů), určitě čtěte dál. Dozvíte se například, kde seženete dávno zapomenuté potraviny v bio kvalitě, chutné výrobky z kozího a ovčího mléka, a kde můžete složit halvu na výletě, aby to bylo skutečně Bio se vším všudy.

4x ANO pro BIO

Šetrnost k životnímu prostředí v hlavní roli

Také vás rozčilují žluté lány, které se v létě skví doslova na každém kroku? Není nic jednoduššího, než podpořit lokální malé zemědělce, kteří s půdou hospodaří šetrně a doslova ji opečovávají. Nepoužívají průmyslová hnojiva ani jedovaté pesticidy, které se poté ve stopových množstvích dostávají i do produkovaných potravin.

Konzumace potravin z lokální Bio produkce je navíc šetrná i energeticky. BIO banány dovážené ze Španělska letecky většinu své morální přidané hodnoty ztrácí. Bio produkty z České republiky poznáte podle certifikovaného označení biozebry. Ale nemusíte je hledat jen v regálech supermarketů. Bez obav zamiřte třeba ke svému lokálnímu farmáři.

Náš tip je třeba farma Držovice, vyrábějící produkty z kozího, ovčího a kravského mléka. Její specialitou jsou dlouhozrající sýry, a v poslední době také sýry s bílou plísní. Využít můžete prodej ze dvora, farmářské trhy i menší lokální obchůdky, jejichž seznam farma Držovice pravidelně aktualizuje.

Kvalitní život pro chovaná zvířata

Také se pozastavujete nad tím, jak může sotva pár týdnů staré kuře dosáhnout jateční velikosti, a namířit si to přímo na váš stůl? Svůj podíl na tom jistě mají speciální krmiva, zlé jazyky pak mluví i o růstových hormonech. A o tom, kolik z těchto látek pak pronikne do lidského organismu, už raději nemluví vůbec nikdo. Zvířata chovaná na BIO farmách jsou těchto procedur ušetřena. Žijí dobře a na jejich masu je to znát.

Náš tip: chcete poznat život na Bio farmě na vlastní oči? Vyzkoušejte BioFarmu Juré, která nabízí ubytování přímo v centru dění. Její součástí je i stylová hospůdka s jídelníčkem sestaveným z vlastnoručně produkovaných potravin a samozřejmě i možnost zakoupení celé škály produktů od těch masových až po sušené ovoce nebo povidla.

 

Chutné a nutričně bohatší potraviny

Přirozené aroma, více sušiny, nízký obsah dusičnanů – takové benefity nabízí ovoce a zelenina s označením BIO. Ale je toho mnohem víc. Existují studie prokazující vyšší obsah vitamínů a dalších důležitých látek v bio potravinách. Rozdíl zkrátka poznáte na první ochutnání.

Věděli jste, že: společnost PRO-BIO byla jednou z prvních, které se začaly zabývat produkcí skutečně tuzemských biopotravin? Její historie se začala psát už v roce 1992, kdy byly termíny jako „ekologický zemědělec“ nebo „udržitelné hospodaření“ v našich končinách téměř neznámými pojmy. Můžete ji znát i z pultů obchodů. Produkty BIOHARMONIE nebo Biolinie pocházejí právě od ní.

Šance pro budoucí generace

O ničení planety se mluví stále více. Určitě jste už slyšeli o oceánu plastů nebo problémech souvisejících s unikáním léčiv, pesticidů a dalších chemických výrobků do přírody. BIO potraviny pocházející z ekologického zemědělství dokáží alespoň malou část těchto problémů odbourat, a přispívají tak k přežití ekosystému naší planety.

Náš tip: podporujete to správné BIO? Ale nejde jen o potraviny, certifikáty BIO jsou důležité i v textilním průmyslu. Momentálně je v kurzu velmi levné povlečení z biobavlny s certifikátem OCS 100. Pokud si při jeho nákupu libujete, jak dobrou službu jste udělali planetě, musíme vás zklamat. 1. český výrobce a dodavatel biotextilu AMWA Organic upozorňuje, že tento certifikát vypovídá pouze o použití surové biobavlny. Další kroky od spřádání až po samotnou výrobu textilu již tak šetrné k planetě nejsou.

Sama proto používá bio certifikaci GOTS, která zaručuje i etické zpracování a výrobu. Výsledkem je skutečně poctivý produkt, jaký si pod značkou BIO obvykle představujeme.

Napiš komentář