Mák a zdraví
Mák a zdraví – Česká republika se od roku 2006 stala největším producentem a vývozcem makového semene. Mák setý, správněji nazýván jako spánkodárný. Máky potravinářské mají barvu semen bílou, žlutou, okrovou, růžovou, červenou, hnědou, stříbrošedou či šedou, nejčastěji však modrou, která nejvíce garantuje „makovou vůni a chuť“.
Semeno olejného máku se užívá jako pochutina v potravinářství. Dříve se ze semene máku běžně, nyní výjimečně, lisoval sladký, voňavý vysychavý olej, který nahrazoval olej olivový.
Je to přírodní rostlinný zdroj s nejvyšším obsahem vápníku, cca 1400 mg na 100gr. Dále obsahuje pozoruhodné množství bílkovin, vláknin, tuků, hlavně kyselinu linolovou, vitamin E. Z minerálních látek obsahuje hořčík a železo – toho je ve 100gr 9,76 mg, což je až 122 % denní spotřeby.
Mák jako olejnina, obsahuje asi 60 % tuku, zejména mastné kyseliny stearovou, plamitovou a linolovou – je tak obrovským zdrojem energie. Široce se používá především při přípravě makového pečiva. Použít jej lze třeba do koláčů, buchet, závinů, lze z něj vyrobit i makové mléko.
Tkáně, hlavně makovic, produkují alkaloidy, které se po tisíciletí užívají pro tišení nejkrutějších bolestí.
Odvar z okvětních lístků máku se odedávna používal proti úpornému dráždivému kašli. Pro děti a staré lidi je vhodnější připravit sirup ze dvou lžic medu na půl sklenice odvaru z jedné kávové lžičky sušených lístků.
Makový olej je vhodný na ekzémy, záněty a výrazně pomůže i s lupenkou, hydratuje a zjemňuje pokožku. Je světle žluté až pomerančové barvy. Aroma je makové a připomíná i lískový ořech. Olej má dobré účinky při angíně, anémii, reumatickýckých onemocněních, migréně, chronické únavě, doporučuje ho při stresu, psychické i fyzické námaze.
Vhodný je i během těhotenství a kojení.
Alergie na makový olej jsou možné, ale velmi vzácné.
Mák a zdraví – Tipy na recepty:
– Kynutý makový závin
– Makový koláč
– Makovec
– Jablková náplň s mákem
– Banány s mákem
– Maková náplň
– Makové lívance
– Domácí rohlíky, housky, bagety nebo bulky