Nejím a přibírám – co s tím? Tuhle otázku si nejspíš položila každá žena, která někdy vyzkoušela nějakou dietu. Zpočátku vypadají výsledky slibně, ale jak si tělo začne na nastavený režim postupně zvykat, se kilogramy už ani nehnou. Za všechno může nás bazální metabolismus a přirozená potřeba „přežít.“
Pro začátek si pojďme rozebrat ono slovo bazální. Můžeme ho směle nahradit slovem základní a máme jasno. Nejde totiž o nic jiného než energetickou potřebu našeho těla ve chvílích absolutního klid, tzn. během spánku. Jakákoliv další aktivita (a to už obyčejná snídaně nebo mluvení) bazální metabolismus navýší.
V zásadě platí, že pokud se snažíte zhubnout ale nedaří se vám to, budete mít s největší pravděpodobnostní metabolismu zpomalený, zatímco potíže při přibírání na váze značí spíš jeho nepřiměřené zrychlení. Pokud chcete mít úplně jasno, nechte si ho změřit.
Obsah
Měření bazálního metabolismu
Tuto proceduru vám rádi poskytnou v každém lepším fitness centru, ale také ve výživových poradnách. Sami doma si pak můžete zjistit, jakou spotřebu kalorií váš organismus v klidu má, a to podle následujícího vzorce.
Orientační výpočet bazálního metabolismu pro muže:
660 + (13,7 x váha v kg) + (5 x výška v cm) – (6,8 x věk v letech) = kcal
Orientační výpočet bazálního metabolismu pro ženy:
655 + (9,6 x hmotnost v kg) + (1,85 x výška v cm) – (4,7 x věk v letech) = kcal
Jak vidíte, bazální metabolismus ovlivňuje celá řada faktorů, od vašeho věku, přes výživu až po váhu a životní styl. Jestliže chcete zhubnout, určitě vás potěší, že je mnohem jednodušší ho rozhýbat než v případě příliš hubených lidí zase omezovat a zpomalovat.
Dobrý tip – jak zrychlit bazální metabolismus
Začnete se věnovat cvičení. Stačí 40 minut 3x denně při té správné tepové frekvenci a budete se divit. Výsledek se dostaví v řádů týdnů až měsíců. Z toho vyplývá, že je nutné věnovat svou pozornost především pohybovým aktivitám, u nichž se zadýcháte a vydržíte je provozovat poměrně dlouho. Mezi velmi vhodné patří zejména:
- rychlá chůze
- jízda na in-line bruslích
- jízda na na kole
- jogging
- nordic walking
- aerobik
- tanec
- plavání
- zumba
TIP! Přečtěte si – SROVNÁNÍ PROTEINOVÝCH DIET
Nejím a přibírám – další důvody
S bazálním metabolismem souvisí také správný výběr vhodných potravin a sestavení jídelníčku. Úplným tabu jsou různé drastické diety. Ty totiž organismus stresují. Neví totiž, kdy další období nedostatku zase přijde a rychle se dostává do katabolismu – tedy nežádoucího stavu, během něhož jsou jako zdroje životně důležitých látek využívány tělesné bílkoviny. Pokud je nebudeme v jídelníčku doplňovat, ztratíme sice pár kilo, půjde ovšem o svaly a nikoli tuk.
A právě svaly jsou klíčové pro spalování tuku – rády ho totiž využívají jako zdroj energie při cvičení. A právě tady začíná onen začarovaný kruh, kdy po dietě začneme opět rychle přibírat. Vyvážená strava je klíčem ke štíhlému tělu, nikoliv krátkodobá „tvrdá“ opatření!
Chybí vám tekutiny? Pak nezpracováváte tuky
Tohle pravidlo si pamatujte. Na pitný režim totiž nekladou nejrůznější fitness trenéři a výživoví poradci důraz jen tak náhodou! Alespoň dva litry denně poskytnou našemu tělu dostatečně přívětivé prostředí k nezbytné regeneraci, pomáhají odplavit škodlivé látky (zejména volné radikály jakožto metabolický odpad práce buněk), aktivují lymfatický systém a podpoří ty správné procesy nutné pro zpracování tuků.
Zákon příjmu a výdeje platí i pro bazální metabolismus
Nemáte rádi nejrůznější kalorické tabulky? S trochou zdravého rozumu je potřebovat ani nebudete. Nesmíte ovšem dát na své pocity, jež dovedou často klamat. Takže i když máte po intenzivním tréninku chuť na dortík a opájíte se pocitem „že si ho teď přece můžete zaslouženě dopřát,“ nepodlehněte mu. Ano, jednou, dvakrát do týdne proč ne, ale rozhodně na každý den nebo dokonce ve dvojnásobné porci. Chcete přece své tělo donutit, aby shazovalo a ne si hledalo rychle dostupné zdroje energie právě ze sacharidů, získaných bezprostředně po tréninku.
Mimochodem svalová hmota v těle se buduje během noci. Takže i když můžete v posilovně doslova „vidět, jak svaly rostou,“ jde opět jen o subjektivní pocit. Rozhodně tedy neodbývejte večeři a dopřejte si raději nějakou proteinovou mlsku: kvalitní maso, oříšky, sýry, tvaroh nebo přinejhorším proteinovou tyčinku. Vaše tělo vám za to rozhodně poděkuje.
Bazální metabolismus ovlivňuje i stres
Stejně důležitá, jako zdravá strava nebo optimálně nastavené cvičení, je i absolutní psychická pohoda. Nemáme na mysli drobné každodenní rozmíšky, ale spíše permanentní stres, který vás neopustí s trochou nadsázky ani během spánku. Procházíte-li zrovna takovým obdobím, nezoufejte, když kila neubývají. Stres totiž bazální organismus zpomaluje, ať se snažíme jak chceme. Dodržujte své dosavadní návyky a dejte si pozor, abyste své starosti tzv. nezajídali. Na dosažení kýžené hmotnosti a vytvarování sexy křivek bude dost času až poté, co se situace ve vašem životě uklidní.
A jak je to s věkem?
Čím mladší jste, tím snáze vám půjdou přebytečné kilogramy shodit. Bazální metabolismus se postupně zpomaluje věkem, skokové změny pak nastávají v období menopauzy (u žen) nebo andropauzy ( mužů). Platí tedy, že pokud nejste se svou postavou spokojení, nápravu určitě neodkládejte.