Kohout už dávno zakokrhal, budík drnčí na nočním stolku a vám se nechce vzdát vyhřáté peřiny? Ranní vstávání dělá problém mnohým z nás. Odložte kávu a zkuste si své ráno zpříjemnit šálkem teplého čaje. Jistě jich znáte mnoho od černého přes zelené, bylinné i ovocné. Najděte si však čas na nápoj rooibos, který vnese do vašeho bytu jemnou vůni jižní Afriky. Postavte si zatím na čaj a přečtěte si o rooibosu více.
Dlouhá cesta od keříku až do vašeho šálku
Vysoko v horách, téměř bez vláhy pod drsným jihoafrickým sluncem v pohoří Cederberg, tam roste čajovec kapský. Nenápadný metrový keřík, který musí bojovat o každou kapičku vody. Díky nehostinným podmínkám, ve kterých žije, se mu vyvinul rozsáhlý kořenový systém dosahující do hloubky 3 metrů pod zemí.
Sklízí se ručně jeho celé větve, které se následně rozřežou, usuší, nadrtí a fermentují.
Druhy rooibosu
Rooibos se tradičně dělí na červený a zelený. Červený rooibos vzniká drcením a fermentací, zatímco u zeleného rooibosu se tento proces vynechává. Z toho důvodu je chuť zeleného rooibosu více bylinková.
Proč zařadit rooibos do svého jídelníčku?
Snad díky drsným podmínkám, ve kterých musí rostlina přežít, dodává i čaj rooibos lidskému organismu sílu a spoustu cenných minerálů. Pomůže zklidnit mysl a pomáhá při nervovém vypětí. Navíc dokáže nabudit a prohřát organismus, přestože neobsahuje kofein.
Často je jediným nápojem, který „zbyde“ těhotným a kojícím ženám, právě proto, že v sobě nemá kofein, tak jako zelený nebo černý čaj a káva. Zároveň má mírně nasládlou medovou chuť a dobře působí na zažívání, takže je dobrým společníkem v boji s těhotenskými nevolnostmi. Třešničkou na dortu je pak jeho vysoký obsah železa, které napomáhá oslabený organismus maminek navrátit do formy. Nápoj je prospěšný pro každého z nás, proto jej bez váhání můžete zařadit do svého každodenního jídelníčku.