Rakytník řešetlákový je trnitá dřevina asijského původu s oranžovými plody. Nejen plody, ale i ostatní části rostliny mohou být využity v přírodní medicíně jako léčivo pro lidský organismus.
Obsah
Jaké jsou plody?
Plody jsou oranžové až načervenalé bobule v závislosti na množství obsažených karotenoidů. Chuť je naopak tvořena v závislosti na množství obsažených sacharidů, proto se pohybuje od lehce sladké až po kyselou a trpkou.
Co plody rakytníku obsahují?
O rakytníku se říká, že je doslova vitamínovou bombou. Obsahuje dokonce až desetkrát více vitamínu C než citrón, dále vitamíny A, E, K, F, D vitamíny skupiny B a rutin, neboli vitamín P. Z obsažených minerálů můžeme vyjmenovat hořčík, železo, draslík či mangan. Za zmínku stojí také pektiny, třísloviny a flavonoidy, které se vyskytují i v dalších částech rostliny, avšak ne v natolik vysoké koncentraci.
V jaké formě je rakytník využíván?
Nejčastěji se využívá rakytníková šťáva či rakytníkový olej, dále také listy či kůra. Šťávu z rakytníku si můžeme připravit doma pasírováním plodů či v odšťavňovači. Rakytníkový olej je rovněž možno připravit doma z vlastních sklizených plodů. Z těch je možno připravit také džem, likér, sirup, povidla, kompot nebo dokonce i ovocné víno, které bývá sladkokyselé chuti. Pro rakytníkový sirup si připravíme šťávu s dužinou, kterou následně po zahřátí na maximálně 80 °C smícháme s cukrem. Sirup je možno využívat při nedostatku vitamínů v těle, pro podporu rekonvalescence organismu po prodělané nemoci či při nemocech infekčního rázu.
Co rakytník léčí?
Rakytník bychom mohli nazývat všelékem. Díky vysokému množství obsažených vitamínů je vhodný jako prevence či lék proti nachlazení nejen v zimním období. Posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu vůči stresu. Pomáhá proti nemocem zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a záněty, dále je užíván při zácpě, jaterních chorobách, zanesených žlučovodech nebo dokonce rakovině. Léčí dnu a revmatismus, je doporučováno jej užívat při ateroskleróze, poruchách krevního oběhu či zvýšené únavě právě pro vysoký obsah antioxidantů. Rakytníkový olej je užíván zevně na různá poranění kůže, ekzém, puchýře, popáleniny, škrábnutí, nežity, omrzliny či opruzeniny, vnitřní užívání napomáhá lepšímu trávení. Sušené plody naopak napomáhají léčit oční potíže.
Rakytník řešetlákový účinky na kůži
O rakytníku řešetlákovém se často mluví jako o rostlině, která zlepšuje vzhled pokožky, zejména pokud jde o akné, ekzémy a lupénku.
I když existují určité vědecké důkazy, které tato tvrzení potvrzují, je třeba provést další výzkum, aby se potvrdily přesné účinky rakytníku na pleť.
Přesto, pokud máte zájem vyzkoušet tento přírodní prostředek na vlastní kůži, existuje několik způsobů, jak můžete rakytník pro svou pleť použít.
Rakytník řešetlákový produkty
jsou zcela přírodní a účinné přípravky pro léčbu různých kožních onemocnění. Díky vysoké koncentraci vitamínů, minerálů a antioxidantů v rakytníkovém oleji je vynikající volbou pro léčbu ekzémů, lupénky a dalších zánětlivých kožních onemocnění.
Pokud hledáte přírodní způsob, jak zlepšit vzhled své pokožky, je rakytníkový olej skvělou volbou. Tento jedinečný olej se již po staletí používá k léčbě různých kožních onemocnění a nyní získává na popularitě jako přírodní kosmetický přípravek.
Rakytníkový olej je bohatý na živiny, které jsou nezbytné pro zdravou pokožku. Mezi tyto živiny patří vitaminy A, C, E a K a také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Zatím žádné komentáře