Jak zvlhčit vzduch – Proč bychom se o to měli starat a co ten suchý vzduch vlastně je. Relativně ideální vlhkost vzduchu je kolem 45% – 60%. Hádáte správně, pokud si myslíte, že suchý vzduch je vše pod 45% vlhkosti. V zimní topné sezóně dokonce může klesnout až na 20%. Nejčastější příčinou jeho výskytu je nevhodný způsob vytápění. V místnostech, kde se topí ohněm nebo na vysokou teplotu, dochází pak k největším poklesům.
Obsah
Co suchý vzduch způsobuje?
Primární účinek má hlavně ten, že se nám špatně dýchá. Je to tak z toho důvodu, že při delším pobytu na přesušeném vzduchu dochází k vysokému odpařování vody z pokožky a ze sliznic dýchacích cest. Veškeré vysušení pak doprovází nepříjemné dráždění, svědění, praskání pokožky a v neposlední řadě nadměrnou náchylnost k různým infekcím a nemocím – chronická rýma, zánět nosohltanu, onemocnění dýchacích cest nebo chronická bronchitida.
Když zvlhčovat, tak s mírou
Rozhodneme-li se se suchým vzduchem zatočit, způsobů existuje hned několik. Od kvalitních zvlhčovačů až po jednoduché rady našich babiček, které ještě přístroje tohoto typu neměly k dispozici. Tak jako tak v obou případech platí jedno – nic se nemá přehánět. Dbejte, abyste se od suchého vzduchu nedostali do druhého extrému. Pokud se vlhkost vzduchu vyšplhá na 65% a více, zaděláváte si na růst plísní a množení roztočů. Ideální stav vlhkosti je kolem 50%.
Zvlhčovače vzduchu
Jak už bylo řečeno, nejjednodušší volbou jsou zvlhčovače vzduchu, které v podstatě veškerou práci udělají za vás, protože kvalitnější přístroje jsou opatřené také indikátorem nebo regulátorem vzduchu. To samozřejmě vyřeší problém s neustálou kontrolou, zdali jste nepřešli z jednoho extrému do druhého, jak už bylo zmíněno výše. Co mají ovšem společné je používání. Pro každý typ totiž platí to, aby správně plnily svou funkci, měly by být umístěny na podlaze v uzavřené místnosti, kde není možnost průvanu. Zvlhčovače do pokoje rozprašují mlhu a podle technologie její výroby se pak dělí na 3 druhy:
- Parní zvlhčovač s teplým odparem – pracuje na principu mísení páry se vzduchem v komoře, což vzduch už tady částečně ochlazuje. Výhodou je ničení bakterií, nevýhodou ovšem vyšší spotřeba energie.
- Zvlhčovač vzduchu se studeným odparem – tyto typy zvlhčovačů jako výsledek uvolňují do vzduchu studenou páru. Uvnitř obsahují těleso, které do sebe vstřebává vodu z komory. O zbytek se postará ventilátor, jenž smísí vodu se vzduchem a studenou páru vypouští ven. Výhody a nevýhody má přesně opačné než první druh. Má nízkou spotřebu energie, ale neničí bakterie.
- Ultrazvukový zvlhčovač – ultrazvukový oscilátor vytváří z vody mlhu, ventilátor ji vytlačuje do vzduchu a tam se mění na vodní páru. Nezničí bakterie, ale je tichý s nízkou spotřebou energie. Ultrazvuk ovšem nemusí vyhovovat všem, převážně pak citlivým lidem a zvířatům.
TIP: podívejte se na průvodce výběrem nejlepšího zvlhčovače
Jak zvlhčit vzduch – Když si chceme poradit bez zvlhčovače
Nejsme-li tak úplně zastánci moderních technologií a rádi děláme věci postaru, následující tipy jsou přesně pro nás. Nejde jen o to, jak se suchého vzduchu zbavit, ale také o prevenci před jeho vznikem.
- sušení prádla v místnosti
- nezavírejte rychlovarnou konvici
- používejte rozprašovač
- občas zkuste navlhčit záclony
- namočte savé houby a nechte je na parapetu
- čistěte průběžně vzduch
- během sprchování nezavírejte nebo nevypouštějte vanu po koupeli
- používejte méně často fén na vlasy
- myčku na nádobí nechte po umytí otevřenou
- hrnec s vodou nechte na topení
- pořiďte si aroma lampu
- žehlení parní žehličkou
- dekorativní zvlhčovače v podobě keramických okrasných misek
- vlhký ručník sušte na topení
- jednou za čas pořádně vyvětrejte
Záleží už pouze na vás, jaký způsob zvlhčování vzduchu si vyberte, ať už ten technického rázu, nebo ten našich babiček. Tak jako tak mají oba způsoby jedno společné – děláme to pro naše zdraví.