Pálení žáhy babské rady jsou osvědčenou v případě, když se objeví tento nepříjemný problém. Když se podíváme na důvody daného pálení, jsou vcelku prosté. Dochází k tomu, že kyseliny z žaludku stříkají až do oblasti jícnu. Ten pochopitelně dráždí a daná konkrétní bolest je označovaná za pálení žáhy. Důvodů, proč se objevuje, může být opravdu celá řada. Mezi nejčastější patří:
- Příliš kořeněná jídla
- Alkoholické nápoje
- Dráždivé potraviny
Pokud se u vás problém objeví, nemusí být vždy nutné sáhnout po sortimentu lékárenském, nebo provádět detoxikaci organismu. Pálení žáhy babské rady jsou cestou, jak si dokážete poradit i s tím, co máte běžně doma.
Obsah
Tělo ve správné poloze
Pokud něco dokáže pomoci, je to poloha vašeho těla. Pamatujte na to, že žáha bude podstatně méně pálit v případě, že vaše horní polovina těla bude ve vyšší poloze, než spodní. Můžete tedy stát, sedět, nebo si vzít více polštářů pod hlavu. Důvody jsou celkem pochopitelné. Ony kyseliny z vašeho žaludku nedostříknou tak vysoko, díky čemuž můžete problém zmírnit i tímto způsobem. Jedná se však spíše o krátkodobé řešení, u kterého čekáte, až se činnost žaludku zklidní a vše bude opět v normálu.
Pálení žáhy babské rady? Pomůže i jedná soda
I tu doma jistě máte, jelikož se jedná o velmi dobrého pomocníka při pečení, nebo při snaze změkčit používanou vodou. Pokud ji ve své potravinové skříni najdete, máte vyhráno. Použití je celkem snadné. Stačí trocha vody do sklenice, ve které lžičku jedné sody rozpustíte. A toto následně vypijete. Pokud by tato kombinace nezabrala, zkuste to ještě jednou. Jde o osvědčenou metodu, která dokáže žaludeční kyseliny velmi efektivně zneutralizovat. I když bude obsah žaludku dále stříkat na jícen, ten už nebude drážděný.
Použití jedlé sody má však i jednu nevýhodu. Jakmile se dostane do žaludku, začne s kyselinami reagovat. A to tak, že vznikne pěnivá reakce, během které se začne vaše břicho lehce nafukovat. Přebytečný vzduch bude třeba dostat ven, třeba klasickým říhnutím. Na toto pozor – proto doporučujeme začít s menší dávkou. Kdo z vás chce vidět, co se bude dít ve vašem žaludku, může dát do sklenice trochu octa a do té jednou sodu vsypat. Nejlépe však ve vašem dřezu.
Pomůže i mléčný nápoj
Další babská rada se také týká možné neutralizace. A to pomocí mléčného nápoje. Ten dokáže nejenom zajistit, že se kyseliny rozředí a sníží se tak jejich účinnost. Daný nápoj díky své konzistenci zajistí i to, že může pokrýt jícen, čímž dojde k tomu, že se na něm vytvoří ochranná vrstva. Jde tedy o pomoc hned ve dvou fázích. A co zabírá nejlépe? My určitě doporučíme:
- Tučné mléko
- Jogurtové nápoje
- Kefír
Vhodné je dané mléčné nápoje pít i co nejvíce vychlazené. To z důvodu, že vám od bolesti uleví okamžitě, jelikož samotný jícen díky nízké teplotě jednoduše znecitliví. Bolest tak rychle odezní a díky zředění kyselin a díky ochranné vrstvě by se již neměla objevit.
Pití vlažné vody
Pokud doma skutečně nemáte nic konkrétního, natočte si alespoň vlažnou vodu. Jde o univerzální a zcela logickou pomoc. Pálení žáhy babské rady jsou i v tomto případě spojeny s jasnou snahou rozředit kyselinu a získat tak méně agresivní koncentraci. Sice bude i nadále stříkat na jícen, ale už nebude tak silná. Samozřejmě čím více vlažné vody vypijete, tím více kyselinu naředíte. A důvodem, proč právě vodu vlažnou, je to, že ta bude s kyselím obsahem žaludku reagovat mnohem lépe a rychleji ho tak zředí.
Tip: jak na pálení žáhy
Pomůže i aloe vera
Šťáva z této rostliny se hodí nejenom na podráždění kůže, ale je možné ji používat také vnitřně. A to tak, že ji nakapete do sklenice s vodou a následně vypijete. Nebo je možné použít i alternativu v podobě různých nápojů z aloe, nebo v podobě různých čajů. Pálení žáhy babské rady se v tomto případě týkají spíše snahy zastavit aktuální problém – tedy ulevit vám. Aloe vera skutečně může pomoci pálení eliminovat, ale rozhodně se nejedná o pomoc, kterou lze označit jako pomoc trvalou.
Dejte si čaj
Ano, pomoci může i ten běžný, jelikož podobně jako je tomu v případě vlažné vody, o šálkem čaje se vám podaří žaludeční kyseliny lehce zředit. Lepší volbou je však čaj bylinkový. Ne každý bylina je ale ta pravá. Určitě doporučujeme čaj z této pětice:
- Pampeliška
- Máta
- Meduňka
- Puškvorec
- Pelyněk
Je možné využít každou zvlášť, stejně jako nic nezkazíte ani tím, že využijete jenom jednu. A pokud žádný takový čaj nemáte, zkuste se poohlédnout i po bylinách, jako je třeba hořec, nebo také kopretina řimbaba. Obvykle jsou dostupné v kapkách, které přidáte do vašeho běžného vlažného čaje.
Vhodné je i něco sníst
Nejsou to jenom různá nápoje, které umí pomoci. Pokud vás trápí pálení žáhy, zkuste babské rady které se týkají i jídla. Dobrou prevencí mohou být mandle, které je vhodné dát si každý den, v pár kouscích. Paradoxně pomůže i kyselá okurka, která sice přináší do žaludku další kyseliny, ale změní v něm chemické reakce. Nic nezkazíte ani okurkou salátovou. Ideálně vyndanou z lednice. Tím, že obsahuje mnoho vody, obsah vašeho žaludku naředí. Svým chladem zase dokáže zklidnit jícen. Skvělou pomocí může být třeba oblíbená okurka s mlékem, čímž zkombinujete hned dva pomocníky.
Vhodné je dát si také rýži. Ta vzhledem ke své povaze dokáže nasáknout tekutiny v žaludku a tím může minimalizovat výšku, do které budou kyseliny stříkat a dráždit tak jícen. Podobně efektivně mohou působit také brambory, nebo obecně jakákoliv jídla, u kterých se mluví o vyšším obsahu škrobu. Ten je tedy také dobrým pomocníkem, jak pálení žáhy zmírnit a na delší dobu eliminovat.