Úbytek testosteronu u mužů

Úbytek testosteronu u mužů – V posledních letech se u lékaře objevuje stále více mužů, kteří si stěžují na typické příznaky poklesu testosteronu – větší únava, slabost, deprese a nedostatečný pohlavní styk. To, proč se počet mužů s tímto problémem zvyšuje, je dáno jednak tím, že populace stárne, a jednak také tím, že muži jsou bombardováni reklamami v televizi, které jim říkají: „Když se necítíš dobře, navštiv svého lékaře.“ Tím, že erektilní neschopnost a úbytek testosteronu už není ani v televizi tabu, se také muži přestali stydět o tom mluvit.

Co je testosteron?

Testosteron je hormon. Řídí mnohé funkce v těle – je důvodem chlupů na hrudi člověka a řídí také sexuální apetit. Během puberty testosteron pomáhá budovat svaly člověka, prohlubuje hlas a zvyšuje velikost penisu a varlat u mužů. V dospělosti udržuje mužské svaly a kosti silné a udržuje zájem o sex. Stručně řečeno, je to to, co činí člověka člověkem (alespoň fyzicky).

 

Úbytek testosteronu u mužů – Proč se testosteron snižuje?

Po dosažení věku 30 let začne většina mužů pociťovat postupný pokles testosteronu. Snížení pohlavní frekvence někdy doprovází pokles testosteronu, což vedlo mnoho mužů k chybnému přesvědčení, že jejich ztráta zájmu o sex je prostě kvůli tomu, že stárnou. Mnoho symptomů se odráží v jiných zdravotních problémech, a tak je možné, že je muži přiřazují ne k nízkému testosteronu, ale k cukrovce, depresi, vysokému krevnímu tlaku a koronárním onemocněním.

 

Co je nízká hladina testosteronu?

Lékař bude muset provést konkrétní krevní testy, aby skutečně potvrdil (nebo vyvrátil) nízkou hladinu testosteronu. Dno normálního celkového rozsahu testosteronu je asi 300 nanogramů na decilitr (ng/dL). Horní hranice je asi 800 ng/dL. Nižší než normální skóre na krevní test může být způsobeno řadou stavů, včetně:

  • zranění varlat,
  • rakovina varlat nebo léčba rakoviny varlat,
  • hormonální poruchy,
  • infekce,
  • HIV/AIDS,
  • chronické onemocnění jater nebo ledvin,
  • diabetes typu 2.

Úbytek testosteronu u mužů

 

Některé léky a genetické stavy mohou rovněž snížit mužské hladinu testosteronu. Stárnutí přispívá k nízkým hladinám. V některých případech je příčina neznámá. Někdy nízká hladina testosteronu není provázena příznaky – i tak by se ale měla léčit, protože může vést k poklesu hustoty kostí (jsou náchylnější ke zlomeninám).

 

Léčba nízké hladiny testosteronu

Je možné očekávat postupné snížení hladiny testosteronu ve stáří. Léčba je v těchto případech někdy zvažována, pokud máte příznaky spojené s nízkým obsahem testosteronu.

Pokud je mladý muž s nízkým obsahem testosteronu problémem pro pár, který se snaží otěhotnět, v některých případech může být pomoci injekce gonadotropinu. Jedná se o hormony, které signalizují tělu, aby produkovalo více testosteronu. To může zvýšit počet spermií. V dnešní době už je možné také implantovat testosteronové pelety, které se umístí pod kůži hýždí a uvolňují testosteron během tří až čtyř měsíců. Další možností je pak léčba medikamenty.

 

Jaká jsou rizika a přínosy léčby?

Pokud jsou příznaky mužů skutečně kvůli nízké hladině testosteronu, pacienti během několika týdnů zaznamenají významný rozdíl, i když někdy to není příliš dramatické. Existují ale také rizika. Léčba testosteronem může zvýšit počet červených krvinek člověka a zvětšit jeho prsa. Může také zrychlit růst prostaty. Muži s rakovinou prsu nebo prostaty by neměli podstupovat testosteronovou léčbu. Léčba by měla být bezpečná, pokud budou pacienti pečlivě dodržovat pokyny.

Nízká hladina testosteronu

Úbytek testosteronu u mužů – Příznaky

Podle americké urologické asociace mají asi 2 z 10 mužů starších než 60 let nízký testosteron. To se mírně zvyšuje na 3 z 10 mužů ve věku 70 a 80 let. Pokud produkce testosteronu drasticky klesne pod normální úroveň, může dojít k řadě příznaků.

 

1. Nízký sexuální apetit

Testosteron hraje klíčovou roli v libidu u mužů.

 

2. Potíže s erekcí

I když testosteron stimuluje sexuální apetit člověka, pomáhá také při dosahování a udržování erekce. Testosteron samotný nezpůsobuje erekci, ale stimuluje receptory v mozku k produkci oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je molekula, která pomáhá spouštět řadu chemických reakcí nezbytných pro vznik erekce. Pokud jsou hladiny testosteronu příliš nízké, může mít člověk potíže s dosažením erekce před sexem nebo se spontánní erekcí (například během spánku). Testosteron je však pouze jedním z mnoha faktorů, které pomáhají při erekci.

 

3. Malé množství spermatu

Testosteron hraje roli při produkci spermatu, což je mléčná tekutina, která napomáhá motilitě spermií. Muži s nízkou hladinou testosteronu často zaznamenávají pokles objemu spermatu během ejakulace.

 

4. Vypadávání vlasů

Testosteron hraje roli v několika tělesných funkcích, včetně růstu vlasů. Plešatění je přirozenou součástí stárnutí mnoha mužů.

 

5. Únava

Muži s nízkou hladinou testosteronu zaznamenávají extrémní únavu a snížení energetické hladiny.

 

6. Ztráta svalové hmoty

Protože testosteron hraje roli při budování svalů, muži s nízkou hladinou testosteronu mohou zaznamenat pokles svalové hmoty.

 

7. Zvýšený tělesný tuk

Obzvláště se někdy objevují gynekomastie nebo rozšířené prsní tkáně. Tento účinek se pravděpodobně vyskytuje kvůli nerovnováze mezi testosteronem a estrogenem u mužů.

 

8. Snížená kostní hmota

Osteoporóza nebo řídnutí kostní hmoty je stav často spojovaný se ženami. Muži s nízkou hladinou testosteronu však mohou také zaznamenat ztrátu kostní hmoty. Testosteron pomáhá vytvářet a posilovat kosti. Lidé s nízkou hladinou testosteronu, obzvláště starší muži, mají nižší kostní objem a jsou citlivější na zlomeniny kostí.

 

9. Změna nálady

Protože testosteron ovlivňuje mnoho fyzických procesů v těle, může také ovlivnit náladu a duševní schopnosti.

 

Nízká hladina testosteronu

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nízké hladiny testosteronu, zavolejte svému lékaři a sjednejte si s ním schůzku. Diagnostiku lze provést jednoduchým krevním testem a existuje řada možností léčby, které máte k dispozici. Lékař vám může také pomoci zjistit, zda existuje podstatná příčina spuštění nízkého testosteronu.